Zprávy | Z archivu rubriky


Objem pohledávek předaných inkasním agenturám loni meziročně klesl o 3,5 miliardy Kč na 23,5 miliardy korun a průměrná pohledávka, kterou agentury řešily, se snížila o 5551 Kč na 16.053 korun. Pohledávky za domácnostmi činily 89 procent. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu inkasního trhu v Česku, který provedla Asociace inkasních agentur spolu se společností EY. ČTK má jeho výsledky k dispozici. Počet pohledávek se meziročně sice zvýšil o 210.000 na 1,46 milionu, to podle prezidenta Asociace inkasních agentur Radka Laštovičky ale souvisí s tím, že "dochází k úhradám i velmi starých dluhů a věřitelé tyto staré dluhy předávají inkasním agenturám k opětovnému vymáhání". Samotné počty neplatičů se díky dobré ekonomické situaci snižují, uvedl Laštovička. Průměrná tržba z inkasní činnosti na jednu agenturu se loni snížila na 72,3 milionu Kč a při zhruba 751 milionu korun ročně přijatých pohledávek zajistila věřitelům vrácení v průměru 250 milionů Kč. Z průzkumu vyplynulo, že inkasní agentury loni vrátily věřitelům téměř osm miliard korun. Podle Lastovičky je systém od poskytování úvěrů až po insolvenci funkční a neplatičům dává dost možností, jak mohou vyřešit své dluhy. Prostor pro zlepšení vidí ale v regulaci mimosoudního inkasa, hlavně v oblasti omezení a jasného určení výše nákladů vymáhání přenositelných na dlužníky. "Pak bude možné ještě více pohledávek úspěšně vyřešit bez nutnosti soudu, exekuce a insolvence," doplnil Laštovička.

Česko má být do budoucna modelovou evropskou zemí pro využití umělé inteligence (AI). Počítá s tím Národní strategie umělé inteligence, kterou schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Podobnou strategii mají nejvyspělejší státy Evropy jako je Francie, Velká Británie, nebo Německo a rovněž technologicky nejvyspělejší země světa. „Národní AI strategie navazuje na Inovační strategii a je jedním z prvních hmatatelných kroků vrátit Českou republiku mezi nejvyspělejší země světa,“ uvedl Havlíček. Mezi priority strategie podle něj patří mimo jiné bezpečnost a obrana nebo průmysl a výroba. "Zajistíme bezpečnost automobilů bez řidiče, robotů i autonomních zbraní, zkrátka všude tam, kde se potkává člověk a inteligentní stroj. Navážeme na naše dosavadní úspěchy v mobilitě a dopravě, vojenském a bezpečnostním výzkumu i na naši historickou zkušenost," uvádí materiál. Mezi krátkodobé cíle nové strategie, které by se měly uskutečnit do roku 2021, patří především vznik takzvaného Evropského centra excelence v AI na bázi konsorcia akademických výzkumných pracovišť. Mohlo by sídlit i v Praze.

Míra praktického využívání umělé inteligence je v českých firmách ve srovnání s dalšími zeměmi podprůměrná, uvedl nedávný celosvětový průzkum společnosti Microsoft. Za jeden rok ji v Česku využije 16 procent firem, zatímco evropský průměr je 40 procent. Naopak do tří let plánují umělou inteligenci používat v USA všechny tamní firmy, v Evropě 87 procent a v ČR až 80 procent společností, vyplývá z průzkumu.