Zprávy | Z archivu rubriky


Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) na jednání sněmovního podvýboru pro kulturu nově vytkl Národní galerii Praha (NGP) například externí právní smlouvy za zhruba 6,3 milionu korun. Podvýbor přijal usnesení, kterým vyjadřuje pochybnost o adekvátnosti a důvodnosti postupu ministra a žádá Staňka o transparentní obsazení pozic ředitelů. Po jednání se setkal na ministerstvu kultury se zástupci petice, jež vyjadřuje nesouhlas s odvoláním ředitelů NGP Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc (MUO) Michala Soukupa a kterou podepsalo necelých 500 lidí. Staněk jim přislíbil, že do konce května zřídí odbornou radu a do konce června bude vypsáno výběrové řízení na nové ředitele. V druhé polovině letošního roku by podle něj mohly instituce mít nové vedení. Autoři druhé petice, jíž podepsalo na 6000 lidí, chtějí okamžité odvolání Staňka.

Odvolaný ředitel Národní galerie Praha (NGP) Jiří Fajt je odborník s velkým mezinárodním renomé, pokud ale panují pochybnosti o hospodaření NGP, je třeba je prošetřit. Na tiskové konferenci před zahájením schůze Sněmovny to řekl pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. Stejně jako šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek kritizoval výběr Fajtova dočasného nástupce Ivana Morávka. Ten byl v minulosti generálním ředitelem firmy Penam Slovakia z holdingu Agrofert, který v minulosti vlastnil premiér Andrej Babiš (ANO). Předseda ODS Petr Fiala považuje situaci za velmi vážnou i proto, že se proti ministru kultury Antonínu Staňkovi (ČSSD) postavila velká část kulturní veřejnosti.

Je jedním z nejúspěšnějších současných českých ilustrátorů. Výtvarník a autor knih pro děti Petr Sís také tvoří animované filmy, mozaiky a tapisérie. Většinu života prožil v New Yorku, předtím do 33 let žil v Praze, kde byl známý i jako diskžokej. Po Jiřím Trnkovi a Květě Pacovské obdržel jako třetí Čech Cenu H. Ch. Andersena, která bývá také nazývána Nobelovkou pro ilustrátory. V sobotu oslaví sedmdesátiny."Odjakživa nesmírně rád maluji obrazy létání, svobody a ptáků," prozradil tisku Sís, syn režiséra Vladimíra Síse. Celkem vytvořil 26 knih pro děti a mládež (Tibet - tajemství červené krabičky, Strom života, Pilot a Malý Princ, Zeď, Tři zlaté klíče a další), a k asi 60 jiným vytvořil ilustrace. Do ČR se Petr Sís vrací. Letos bude hostem letního festivalu Colours of Ostrava.

Jako hudební publicista pořídil Sís řadu rozhovorů s hvězdami tehdejší angloamerické hudební scény a v roce 1969 uváděl pražský koncert skupiny Beach Boys. Jeho ilustrace se pravidelně objevovaly v časopisech, maloval obaly na hudební desky a filmové plakáty. Později v USA vytvořil znělku pro olympijské hry, a také klip pro písničkáře Boba Dylana, předtím pracoval i ve Švýcarsku a v Anglii. Americké občanství získal paradoxně až v květnu 1989. Nyní má Sís rozpracovanou knihu o zachránci židovských dětí siru Nicholasi Wintonovi. Jeho příběh Sís proplétá se životem dívky Věry, jež patřila mezi 669 zachráněných dětí.