Zprávy | Z archivu rubriky


Český prezident Miloš Zeman pokládá nevpuštění člena ruské delegace do Česka za hloupou provokaci. Může to narušit hospodářskou spolupráci, uvedl Zeman v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov. České úřady podle serveru Deník N nepustily do Česka muže z delegace ruského ministra průmyslu a obchodu Denise Manturova, který v pondělí přiletěl na návštěvu ČR. Podle serveru je zmíněný člen delegace na seznamu nežádoucích osob a je spolupracovníkem ruských tajných služeb. "Já to pokládám za dost hloupou provokaci, protože vím, že ruská delegace dokonce uvažovala, že se otočí a vrátí se zpátky," řekl Zeman.

Prezident dále uvedl, že považuje iniciativu ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) uspořádat v Praze konferenci o celosvětovém odzbrojování za amatérismus a výstřel od boku. Vadí mu především to, že šéf české diplomacie tento nápad nejdřív nekonzultoval s ním, ve vládě ani v sociální demokracii. Petříček by podle Mladé fronty DNES (MfD) chtěl v Česku uspořádat konferenci o celosvětovém odzbrojování, na kterou by rád dostal i amerického prezidenta Donalda Trumpa, ruského prezidenta Vladimira Putina a pokud možno i jejich čínský protějšek Si Ťin-pchinga. Zeman připustil, že konference by byla skvělou reklamou pro Prahu. Řekl také, že má dobré vztahy s ruským i čínským prezidentem a doufá v to, že po setkání v Bílém domě bude mít dobré vztahy s Trumpem premiér Andrej Babiš (ANO).

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek přivítal v Bílém domě českého premiéra Andreje Babiše. Nejdříve Trump s manželkou Melanií uvítali Babiše s jeho ženou Monikou u jižního sloupoví Bílého domu, společně se pak přesunuli k jednání do Oválné pracovny, kde se od počátku minulého století odehrávají všechna důležitá jednání amerických prezidentů. Trump na úvod jednání pochválil Česko jako inovativní zemi, které se hospodářsky daří a která je schopna dobře bojovat proti kybernetickým hrozbám. Babiš připomněl podíl USA na vzniku Československa v roce 1918. Uvedl také, že rozumí Trumpovu plánu učinit Ameriku znovu skvělou a řekl, že má podobný plán. Jednání, k němuž se později připojily delegace, trvalo zhruba osmdesát minut. Podle českého premiéra byly tématy závazky ČR vůči Severoatlantické alianci, kde jsou obě země spojenci, kybernetická bezpečnost, energetika včetně plynovodů. Babiš Trumpa upozornil, že USA by neměly zavádět cla na dovoz evropských automobilů, čímž Bílý dům hrozí. Prezident Trump si prý stěžoval, že z jednání s EU "nemá dobrý pocit". "Jednání s Trumpem bylo konkrétní, prezident USA má skvělé vzpomínky na Česko," řekl Babiš novinářům. Dodal, že pozval Trumpovu dceru Ivanku na návštěvu Prahy. Zopakoval také pozvání Miloše Zemana adresované Trumpovi. Výslovný souhlas ale podle Babiše nezazněl.

Babiš je od roku 2011 prvním českým premiérem, kterého americký prezident přijal ve svém washingtonském sídle.