Zprávy | Z archivu rubriky


Člen policejní ochranky premiéra Andreje Babiše (ANO) pravděpodobně nedopatřením vystřelil na palubě armádního letadla, které předsedu vlády s doprovodem vezlo z úterního neformálního summitu v Bruselu. Letadlo nebylo vážně poškozeno a vrátilo se zpět do České republiky. Nikomu na palubě se nic nestalo. Případ nyní vyšetřuje Vojenská policie a Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). "Došlo k výstřelu ze služební zbraně příslušníka policie, tento výstřel byl s největší pravděpodobností nechtěný, nicméně okolnosti tohoto jednání budeme zjišťovat," uvedla mluvčí GIBS Ivana Nguyenová. Incident se stal na letišti v Bruselu. Policista z ochranné služby podle všeho nešťastnou náhodou vystřelil krátce poté, co premiér do letadla nastoupil a stroj se chystal k odletu. Výstřel vyšel ze služební zbraně v okamžiku, kdy podle předpisů svou zbraň vybíjel a chtěl ji předat posádce letadla. Podle dostupných informací výstřel zasáhl pouze vozík s jídlem.

Podobný případ, ale s mnohem většími škodami, zažila česká vládní letka před čtvrtstoletím, v červnu 1994, kdy jeden z členů ochranky tehdejšího ministra obrany Antonína Baudyše při letu do Švédska omylem prostřelil podlahu letounu Tu-154 a zasáhl nádrž. Muž pistolí nejspíše zavadil při vstávání o opěradlo sedadla. Benzin tehdy zaplavil zavazadlový prostor, havárii nakonec na letišti ve Stockholmu likvidovaly dva hasičské sbory.

Hlasování o změnách v elektronické evidenci tržeb bude ve Sněmovně pokračovat až v pátek. Poslanci hlasovali jen o části z osmi stovek pozměňovacích návrhů. V dílčím hlasování vyňala Sněmovna z povinnosti evidovat tržby předvánoční prodej sladkovodních ryb a rozšířila okruh podnikatelů, kteří budou moci evidovat tržby pomocí papírových účtenek. Hnutí ANO v pondělí na koaliční radě deklarovalo, že chce hlasování v pátek dokončit. Poslanci dnes absolvovali přes 250 hlasování. Před sebou mají ještě víc než 500 hlasování. Změna v EET především rozšiřuje evidenci tržeb na ostatní obory, které jí dosud nepodléhaly, například na řemeslníky, zdravotnická zařízení nebo podnikatele v zemědělství. Zatím platí hlavně pro obchod, restaurace a hotely.

Části podnikatelů novela umožní evidovat tržby bez připojení k internetu pomocí papírových účtenek, které si vyzvednou na finančním úřadu. Vláda navrhla, aby tržby mohli evidovat v tomto tzv. zvláštním režimu podnikatelé s hotovostními příjmy do 200.000 korun, pokud nejsou plátci daně z přidané hodnoty a mají nejvýše dva zaměstnance. Sněmovna tento limit zvýšila až na 600.000 korun. Norma posouvá do desetiprocentní sazby DPH například stravovací služby, úklidové práce nebo domácí pečovatelské služby. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) opakovaně ujišťuje, že v případě vodného a stočného dohlédne ministerstvo financí prostřednictvím cenového výměru na to, aby se nižší DPH promítla i do nižší ceny. Jen snížení DPH na vybrané položky podle ní představuje dopad 3,4 miliardy korun. Na návrh Pavla Kováčika (KSČM) a přes nesouhlas ministryně financí Sněmovna schválila většinou 171 ze 180 poslanců osvobození prodeje vánočních kaprů od EET. Půjde však jen o prodej v termínu od 18. do 24. prosince.