Zprávy | Z archivu rubriky


Ve Zlíně v pátek začal 59. ročník mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež. Letos uvede 280 filmů z 51 zemí. Kromě toho festival představí cestovatelské besedy, hudební vystoupení, nebo hvězdné hosty. Hlavní myšlenkou filmového i doprovodného programu je letos objevování a poznávání. Pořadatelé také udělí několik cen, jednu z nich obdrží zpěvák Karel Gott, řekla na zahajovací tiskové konferenci umělecká ředitelka festivalu Markéta Pášmová. Gott dostane Zlatý střevíček za vynikající interpretaci písní v českých filmech. "Cenu udělujeme osobnostem napříč filmovými profesemi a pan Karel Gott je mistrem svého oboru. V červenci oslaví 80. narozeniny, je nám proto ctí, že vstoupí právě letos do naší filmové síně slávy a svoji sbírku Zlatých slavíků a dalších trofejí rozšíří o náš Zlatý střevíček," uvedl prezident festivalu Čestmír Vančura. Cena bude udělena 31. května při závěrečném ceremoniálu. Cenu Grand Prix Zlín Film Festivalu za dlouhodobé zásluhy o rozvoj kinematografie pro děti a mládež a její prezentaci si z festivalu odveze výkonný ředitel ČT:D Petr Koliha. Novým oceněním je Cena Karla Zemana - zvláštní cena poroty za vizuální ztvárnění filmu, která bude udělena v kategorii evropských debutů. Na chodníku slávy před Velkým kinem budou odhaleny hvězdy se jmény herce Jana Hrušínského a zpěvačky Heleny Vondráčkové. Nejstarší a největší filmová přehlídka svého druhu potrvá do 1. června.

Domácí finanční sektor je stabilní a vysoce odolný vůči případným nepříznivým šokům. Bankovní sektor má i nadále dostatečný prostor pro růst úvěrů i po zvýšení kapitálové rezervy, avšak za předpokladu přiměřené dividendové politiky. Vyplývá to ze Zprávy o finanční stabilitě, kterou ve čtvrtek zveřejnila Česká národní banka. Banky v uplynulém období podle zprávy posílily kapitálovou vybavenost a disponují vysokou likviditou. Pojišťovny udržely kapitálovou vybavenost i ziskovost navzdory vývoji na finančních trzích, který nepříznivě ovlivnil hodnotu jejich aktiv a závazků. Penzijní společnosti a investiční fondy byly sice v závěru roku 2018 nepříznivě ovlivněny změnami cen držených aktiv, nevedlo to však k odlivu klientů či systémově významným ztrátám. Finanční stabilita je vedle stability cenové dalším klíčovým cílem ČNB, a to od roku 2013. Celou Zprávu o finanční stabilitě zveřejní ČNB letos 11. června stejně jako nové znění doporučení k řízení rizik spojených s poskytováním retailových úvěrů zajištěných rezidenční nemovitostí.

Banky budou od července příštího roku odvádět víc peněz do rezerv na ochranu úvěrového trhu. Česká národní banka oznámila, že sazbu zvýšila na dvě procenta. Sazba se mění čtvrtletně a změny začínají platit vždy za rok. Banky mají rezervu vytvářet v době růstu úvěrů. Peníze by pak měly sloužit ke krytí ztrát ze špatných úvěrů. Aktuálně banky, spořitelní družstva nebo obchodníci s cennými papíry odvádí 1,25 procenta a od letošního července to bude 1,5 procenta, v polovině příštího roku pak zmíněná dvě procenta.