Zprávy | Z archivu rubriky


Na Pražském hradě byl v sobotu slavnostně pasován na Rytíře českého lékařského stavu docent Zdeněk Ježek, který se zasloužil o vymýcení černých neštovic. V pořadí již desátý rytíř převzal z rukou prezidenta České lékařské komory Davida Ratha odznak, plaketu a diplom. ČLK uděluje titul Rytíř lékařského stavu každoročně jednomu lékaři za mimořádné výkony. "Jsem touto poctou dojat. Po celý život jsem se snažil být prospěšný svému okolí, své zemi a mezinárodnímu společenství," řekl Ježek, který nedávno oslavil 70. narozeniny. Svou kariéru zasvětil boji s jednou nejzávažnějších infekčních nemocí své doby - s černými neštovicemi. V sobotním proslovu označil pandemii neštovic za ságu smrti, slepoty a zohavení. Přesně si vzpomíná, kdy se mu podařilo zákeřnou nemoc definitivně porazit. "Poslední ohnisko pravých neštovic bylo zlikvidováno v říjnu 1977 v malém přístavním městě na jihu Somálska," uvedl Ježek. Upozornil však, že se poté světová vědecká společnost dopustila jedné zásadní chyby, a to přílišného optimismu. Začaly se rušit výzkumné týmy, rušila se výroba antibiotik. Viry v tropických pralesech mezitím začaly vytvářet nové patogeny, které mezi lidstvo vstoupily například ve formě AIDS nebo eboly. Ještě v roce 1995 Ježek likvidoval epidemii eboly v Zairu. "Posledních pět let svého úsilí jsem věnoval AIDS, ale asi neúspěšně, když na světě je 42 milionů nositelů viru HIV a ročně zemřou tři miliony osob," posteskl si. Za své největší profesní zklamání však označil zjištění, že se ve světě v tajných laboratořích konají pokusy na obnovení viru černých neštovic, který by mohl být použit jako biologická zbraň. Ježek dostal za účast na vyhlazení neštovic diplom Světové zdravotnické organizace, indické státní a mongolské vládní vyznamenání. Dodnes přednáší medikům i lékařům o tropické medicíně.

Referendum o vstupu České republiky do Evropské unie (EU) by se mělo konat v pátek a v sobotu. Počítá s tím zákon, který schválila Poslanecká sněmovna. Přesný termín referenda stanoví prezident Václav Klaus. Předběžně se počítá s pátkem 13. a sobotou 14. června. Pokud by občané v referendu vstup země do EU neschválili, mohlo by se nové všelidové hlasování konat až za dva roky. Celkově by jeho organizace měla přijít státní pokladnu na 500 milionů korun. Bude to první referendum v historii Česka. Přistoupení země k EU schválí občané v referendu tehdy, pokud to podpoří nadpoloviční většina hlasujících.

Pátek 13. června ale vyvolal už v minulosti u některých českých politiků nelibost. Obecně je totiž každý pátek třináctého považován za smolný den. Páteční a sobotní termín referenda prosadili poslanci. Vláda uvažovala o neděli 15. a pondělí 16. června. Soudila, že tento termín by mohl zajistit co největší účast voličů. Bála se také, že lidé dají před referendem přednost cestě na chalupy. Zástupci ODS upozornili, že pondělní termín může zkomplikovat chod škol, jež se tradičně stávají volebními místy. Někteří poslanci argumentovali také tím, že i volby do obou komor parlamentu a do obecních orgánů se konají v pátek a v sobotu.

Hlasovat se bude jen na území ČR, ne v zahraničí. Ministři argumentovali tím, že při posledních parlamentních volbách šlo v cizině volit málo lidí, ale organizace voleb stála mnoho peněz. Kdo tudíž nepřijede do ČR, referenda se nebude moci zúčastnit. Rychetský potvrdil, že volit nebudou moci například čeští vojáci, kteří budou na zahraničních vojenských misích.