Zprávy | Z archivu rubriky


Čeští vojáci se podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka nezapojí bez mandátu OSN do blížícího se konfliktu mezi koalicí vedenou Spojenými státy a Irákem. Tvrdík tak před večerním jednáním Bezpečnostní rady státu reagoval na rozhodnutí USA a Velké Británie, které se rozhodly neprosazovat v Radě bezpečnosti OSN novou rezoluci k Iráku.

Členové rady se během jednání spojí s velitelem česko- slovenského protichemického praporu v Kuvajtu Dušanem Lupuljevem. Generál je bude informovat o situaci jednotky, která je přímo v centru případné války.

Čeští vojáci vykonají pouze záchranné práce a humanitární práce v případě, že budou proti civilnímu obyvatelstvu nebo koaličním jednotkám použity zbraně hromadného ničení. "Usnesení vlády a parlamentu je zcela zřejmé a naši vojáci budou postupovat podle něj. Česká republika jasně deklarovala, že pro plnou podporu vojenské akci žádá kromě dosavadních rezolucí i nový akt Rady bezpečnosti OSN. Je zřejmé, že ten v tuto chvíli nebude," prohlásil ministr obrany při příchodu na jednání rady. Tato pozice podle něj odpovídá americkým požadavkům. Česko se už rozhodlo umožnit přelety a přejezdy jednotek přes své území.

Slovenská část čtyřsetčlenného praporu se v případě nasazení vojáků bude řídit českou podobou mandátu.

"Já myslím, že my zůstaneme konzistentní ve svém postoji, žádný revoluční krok v pondělí večer určitě neuděláme," řekl při příchodu na jednání rady prezident Václav Klaus. Už dříve uvedl, že si přeje, aby česká politická reprezentace byla ve vztahu k irácké krizi jednotná. Současně by podle něj postoj politiků měl být co nejblíže názoru české veřejnosti.

Premiér Vladimír Špidla v rozhovoru pro ČTK připustil, že se situace ve světě mění. "Blízkost konfliktu se stupňuje a Bezpečnostní rada státu je tady především od toho, aby reagovala na bezpečnostní situaci, která se může dotknout republiky," řekl. Považuje proto za rozumné, aby politici hovořili o situaci dříve, než nastane. "Je to lepší než být ve vleku událostí," dodal.

V Praze je nyní i generál Petr Pavel, který jinak Česko zastupuje v mezinárodním štábu protiteroristické operace Trvalá svoboda v Tampě na Floridě, kde se plánuje i invaze do Iráku. Právě on je mužem, který drží takzvanou "červenou kartu" a může použití česko-slovenské jednotky zastavit.

Ministr obrany novinářům řekl, že v tuto chvíli podle jeho informací neexistuje důvod pro zpřísnění bezpečnostních opatření v Česku.

K válce v Iráku dojde, a to v nejbližších dnech. Řekl to v souvislosti s pondělním zasedáním Rady bezpečnosti OSN předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan v rozhovoru pro Radiožurnál.

Zasedání rady mělo původně jednat o nové rezoluci OSN předkládané USA, Británií a Španělskem. Poté, co tyto státy bez podpory většiny členů RB OSN rezoluci stáhly, bude se RB podle Kavanových slov zabývat zřejmě pouze americkou žádostí na okamžité stažení zbrojních inspektorů z Iráku. Inspektoři OSN nechtějí opakovat chybu z roku 1998, kdy odešli z Iráku pouze na základě americké žádosti bez svolení orgánu, který je tam vyslal, uvedl Kavan.

Kavan dále upozornil, že válka proti Iráku, která nebude mít bez rezoluce OSN politickou legitimitu a která bude porušením Charty OSN, bude znamenat jistou hrozbu izolace USA a států, jež je ve válečném úsilí podpoří. Zároveň vzroste nebezpečí terorismu především ze strany sebevražedných oddílů, které mohou zaútočit na americké cíle kdekoli na světě.

V rozhovoru pro Radiožurnál předseda Valného shromáždění OSN rovněž obhajoval důležitost této organizace. "OSN se v žádném případě nerozpadne," vyvrátil spekulace, které zaznívaly v posledních dnech. "Nesouhlasím ani s tím, že se zpochybňuje relevance OSN, i když to někteří politici budou tvrdit...OSN je daleko větší, nelze ji zredukovat čistě na rozhodnutí o válce v Iráku, i když je to velmi důležité," dodal.

OSN podle Kavana plní funkci a povinnosti, které vyplývají z Charty OSN, tím, že se snaží zabránit válce. To, že se jí to nepodaří, neznamená, že je nerelevantní, řekl. Předseda Valného shromáždění OSN se naopak domnívá, že i někteří američtí politici budou tento termín používat jen po dobu války, která nemusí být dlouhá. Jakmile válka skončí, budou muset USA požádat RB OSN, aby převzala zodpovědnost za rekonstrukci a administrativu Iráku podobně jako například v Kosovu.

Postoj USA k OSN "je účelový, ne-li schizofrenní," prohlásil Kavan. Spojené státy tvrdí, že OSN je nerelevantní, když nepodpoří novou americkou rezoluci. Na druhou stranu se odvolávají na rezoluci OSN 1441 jako ospravedlnění útoku na Irák a chtějí zasáhnout proti Bagdádu právě proto, že neplní rezoluce OSN, řekl.

Přibližně tisícovka lidí se v neděli odpoledne sešla na pražském Staroměstském náměstí, aby vyjádřila svůj nesouhlas s chystanou válkou proti iráckému režimu Saddáma Husajna. U památníku Jana Husa se sešli zejména přívrženci levicových a anarchistických skupin, ale i náhodní kolemjdoucí. Tak jako při minulých demonstracích, které však byly počtem účastníků skromnější, drželi lidé v rukou různé transparenty například s nápisy "Ne další kapitalistickou válku" a "Žádnou válku". V projevech pak řečníci poukazovali na to, že podle jejich názoru je hlavním důvodem připravované vojenské operace snaha ovládnout irácká ropná naleziště.

Ze Staroměstského náměstí se za zvuku bubnů, pískotu a skandování hesel demonstranti vydali na průvod městem k britskému a americkému velvyslanectví. Tam také pokojná akce asi po dvou hodinách skončila.

Protiválečná demonstrace v Praze se v posledních týdnech konala již několikrát. Nedělní akce měla největší podporu lidí. Účastníci nedělní demonstrace většinou shodně tvrdili, že Američanům a Britům, tedy dvěma hlavním podporovatelům vojenského řešení irácké krize, jde jen o ovládnutí bohatých nalezišť ropy. Tomu odpovídala i hesla, která demonstranti skandovali, například "Žádnou krev za ropu!". Také nápisy na transparentech v češtině a angličtině vyznívaly v podobném duchu - "Ne kapitalistické válce" nebo "Válka je vůl!".

Další akci chystají organizátoři ze sdružení Iniciativa proti válce na 30. března. "V den D, tedy v den zahájení války v Iráku, se sejdeme v 18:00 na Václavském náměstí," znělo z amplionů.

Se snahou především Spojených států a jejich spojenců pokračovat v boji proti terorismu právě útokem na Irák nesouhlasí podle posledního průzkumu CVVM asi 71 procent Čechů. Vojenskou operaci proti režimu prezidenta Saddáma Husajna naopak podporuje 22 procent občanů.

Prezident Václav Klaus v neděli vysoce ocenil práci vojáků z české protichemické jednotky, která působí v Kuvajtu. V dopise, který v neděli odeslal, jim vyjádřil důvěru a podporu, napsal také, že je na ně hrdý. "Pevně věřím, že se v pořádku vrátíte ke svým rodinám a blízkým, a těším se, že budu mít brzy příležitost se s vámi osobně setkat," napsal jim Klaus, vrchní velitel české armády, v dopise, jehož text poskytl prezidentův mluvčí Tomáš Klvaňa.

Mladá fronta Dnes (MfD) a Česká televize v sobotu uvedly, že Klaus na návrh ministra obrany Jaroslava Tvrdíka povýšil náčelníka českého chemického vojska Dušana Lupuljeva do hodnosti generála. "Právě teď, před možným útokem (na Irák) je nutné, aby měl respekt u amerického velení," řekl MfD Tvrdík.

Česká protichemická jednotka se možná zapojí do případné operace proti Iráku, kterou hodlají vést Spojené státy. Poslanci v polovině ledna českou pomoc v případné vojenské akci proti Iráku schválili. O nasazení jednotky by ale podle sněmovny musela rozhodnout vláda usnesením na základě "nového aktu" Rady bezpečnosti OSN. Bez mandátu by mohla být jednotka nasazena do záchranných prací v případě, že by Irák při vojenské akci použil zbraně hromadného ničení proti civilistům či spojeneckým silám.

"Vojáci, jako váš prezident, jako vrchní velitel ozbrojených sil a jako občan České republiky jsem hrdý na prvotřídní práci, kterou v rámci operace Trvalá svoboda v těžkých podmínkách kuvajtské pouště vykonáváte," napsal Klaus. Ujistil je o tom, že on i jeho manželka Livia jsou v myšlenkách s nimi.