Zprávy | Z archivu rubriky


Ministři zahraničí členských zemí Evropské unie se dnes v Lucemburku podle očekávání neshodli na způsobu, jak financovat rozšíření unie o deset kandidátských zemí, včetně ČR. Zásadní rozpory přetrvávají zejména ohledně toho, jak tyto státy zapojit do nákladné společné zemědělské politiky.

Diplomatické zdroje v Lucemburku novinářům sdělily, že o klíčovém problému přímých zemědělských podpor se v podstatě ani nediskutovalo. "Když dánský ministr Per Stig Möller vyzval kolegy, aby sdělili případná nová stanoviska k této otázce, rozhostilo se kolem stolu úplné ticho," vylíčil jeden z nich začátek debaty.

Při jednání o objemech dotací ze strukturálních fondů a vyrovnávacího (kohezního) fondu Německo navrhlo snížit částku 25,4 miliardy eur doporučovanou Dánskem pro období 2004 až 2006 o čtyři miliardy. Francie, Švédsko a Nizozemsko ho podpořily pochybností, zda navrhovaná částka není pro nové členy moc vysoká.

Čtyři země - Německo, Británie, Švédsko a Nizozemsko - nesouhlasí s návrhem, aby EU některým nováčkům včetně ČR poskytla v prvních letech po vstupu kompenzace, které by zaručily, že jejich rozpočtové postavení vůči unii nebude horší než před přistoupením. Tyto země souhlasí pouze s takovými úhradami, které by zaručily, že se noví členové neocitnou v mínusovém postavení. Dánský ministr Möller na to reagoval poukazem, že navrhované kompenzace budou stát každého občana Evropské unie v letech 2004 až 2006 pouhá dvě, nanejvýš tři eura. Úterní nesoulad nevěští nic dobrého před summitem EU, na kterém se mají nejvyšší představitelé "patnáctky" ve čtvrtek a v pátek v Bruselu dohodnout právě o těchto otázkách.

Český prezident Václav Havel diskrétně informoval Bílý dům, že došel k závěru, že nejsou důkazy o setkání hlavního spiklence teroristických útoků 11. září Muhammadem Attou s iráckým diplomatem v Praze, napsal z Prahy americký list The New York Times s odvoláním na nejmenované české představitele. Mluvčí prezidenta Ladislav Špaček vzápětí tvrzení listu rezolutně popřel. Havel podle The New York Times diskrétně volal vysokým představitelům vlády prezidenta George Bushe, aby jim řekl, že první zprávy české zpravodajské služby o schůzce Atty loni v dubnu v Praze s iráckým diplomatem a agentem Ahmadem Chalílem Ibráhímem Sámirem Aním nemohou být potvrzeny, uvedl americký list. "Jde o výmysl. Nic takového se neodehrálo," řekl k údajnému telefonátu do Bílého domu mluvčí. Český prezident podle Špačka mluvil o Attovi pouze na tiskové konferenci v New Yorku během své poslední pracovní návštěvy Spojených států. "Bylo tam přítomno asi 20 amerických novinářů. Nešlo o žádnou pokoutní informaci," uvedl Špaček. Podle něj to bylo Havlovo jediné vyjádření na adresu Atty za poslední rok. Americký list napsal, že čeští představitelé neuvedli, kdy přesně Havel do Washingtonu volal. Udělal to však prý potichu někdy letos, aby neuvedl veřejně do rozpaků čelné představitele své vlády, kteří dodali těmto zprávám na věrohodnosti ve veřejných i soukromých prohlášeních.