Zprávy | Z archivu rubriky


Na české železnici přibývá případů nedovoleného projetí návěstidla. Drážní inspekce mezi lety 2013 až 2018 napočítala 663 nedovolených jízd, při kterých zemřel jeden člověk a dalších 49 bylo zraněno. Celková škoda byla téměř 300 milionů korun. Během té doby se počet přestupků zvýšil o 78 procent. Informovala o tom Drážní inspekce. Trend pokračuje i během letošního prvního čtvrtletí, kdy se počet nedovolených jízd meziročně zvýšil o 70 procent na 56 případů. Podle inspekce chybují především méně zkušení strojvedoucí. Zhruba 37 procent projetí návěstidla na červenou zaznamenali strojvůdci s praxí kratší než pět let. Nejde přitom pouze o věkově mladé strojvedoucí, velká část z nich se na tuto profesi překvalifikovala z jiné pozice. Ve většině případů si podle inspekce strojvedoucí chybu uvědomí krátce po projetí návěstidla, ve 520 případech tak zastavili ve vzdálenosti do 400 metrů. Podle šetření inspekce je hlavním důvodem incidentů nepozornost strojvedoucích, často opakovaná například při odjezdu ze stanice.

České dráhy i železniční instituce kvůli nárůstu počtu incidentů zavedly nebo připravují další opatření. Státní dopravce vedle kontrol například pořídil nové trenažéry. První je v České Třebové, významném železničním uzlu, druhý bude od června v Praze Vršovicích. Jde o první trenažéry svého druhu v Česku. Všem železničním dopravcům v ČR chybí celkově tři stovky strojvůdců.

Pražské arcibiskupství podalo trestní oznámení na kněze, který údajně před lety sexuálně zneužíval tehdy nezletilého Jiřího Kylara, v současné době svinařského zastupitele. Deníku N to potvrdila kancléřka arcibiskupství Marie Kolářová. Kněz, kterého kardinál Dominik Duka už v sobotu odvolal ze služby, svou vinu podle informací serveru odmítá. Kylar v tiskové zprávě uvedl, že Duka v posledních dnech začíná předstírat razantní a zásadový postup, tento obrat mu však nevěří. Knězovo odvolání doporučilo kolegium ustanovené pro obdobné případy. Arcibiskupství zveřejnění jména podmínilo Kylarovým souhlasem, ten ho ale odmítl dát. Jiří Kylar se rozhodl do svého případu nyní už dál nezasahovat, protože se mu podle serveru nelíbí postoj pražského arcibiskupství. Kritizuje mimo jiné fakt, že přestože v médiích se svým příběhem poprvé vystoupil už v září 2018, měsíce se nic nedělo.

V tiskové zprávě zaslané ČTK se Kylar pozastavil nad tím, že informace k jeho případu mají a poskytují některým novinářům církevní hodnostáři, kteří u jeho výpovědi před kolegiem nebyli. Duka podle Kylara dosud případy zneužívání "ostudně bagatelizoval", jeho nynějšímu obratu nevěří. Kylar už dřív uvedl, že se stal obětí zneužívání ve svých 12 letech, vzepřít se dokázal až v dospělosti. Trestní oznámení nepodal, prý si celou věc s knězem vyříkal. Podle Kylara šlo o selhání jednotlivce, které nesouvisí s fungováním církve nebo celibátem. Kylar nyní pomáhá obětem domácího násilí, které se ocitly v podobné situaci.