Zprávy | Z archivu rubriky


Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) předal 15 osobnostem a zástupcům ruské nevládní organizace Memorial cenu Gratias agit, kterou ministerstvo každoročně uděluje za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí. Laureáty ceny, mezi kterými je například český chirurg pracující v USA Bohdan Pomahač nebo ředitel Festivalu českého umění a kultury Praha - Berlín Dušan Robert Pařízek, označil ministr za nejlepší reprezentanty Česka v zahraničí. Zdůraznil, že ocenění propagují Česko nezištně. Petříček uvedl, že mezi oceněnými jsou i lidé, kteří museli před rokem 1989 opustit tehdejší totalitní Československo, přesto ale na svou zemi původu nezanevřeli a nyní pomáhají zlepšovat obraz Česka. Uvítal také to, že přicházejí i nové generace Čechů pracujících v zahraničí, kteří jsou úspěšní ve svých oborech a hlásí se ke svému původu. Ocenil i zahraniční osobnosti, které mají k Česku dlouhodobě dobrý vztah. Pařízek jménem všech letošních laureátů ministrovi za ocenění poděkoval. Zdůraznil, že přijetí ceny neznamená, že by ocenění ve svém nadšení pro Českou republiku ustali.

Ocenění Gratias agit uděluje ministerstvo zahraničí od roku 1997. Dostávají ho lidé bez ohledu na národnost, kteří se svou dlouhodobou činností nad rámec svých profesionálních povinností zasloužili o šíření dobrého jména ve světě a prohlubují zájem o Česko v zahraničí. Dosud cenu, ke které patří diplom a křišťálový glóbus, dostalo přes 300 lidí a organizací.

Senát zřídil dočasnou komisi k vyhodnocení předběžných auditních zpráv Evropské komise týkajících se premiéra Andreje Babiše (ANO) a vyplácení evropských dotací do českého zemědělství. Podle předběžné zprávy EK, kterou zveřejnila média, je Babiš kvůli vyplácení dotací ve střetu zájmů, má stále vliv na svou bývalou firmu Agrofert a jako premiér také na použití peněz Evropské unie. Druhý audit se týká dotací v zemědělství. Předsedou dvanáctičlenné senátní komise, v níž je zastoupeno rovným dílem všech šest senátorských frakcí, je Zdeněk Nytra z klubu ODS. Činnost by měla komise ukončit nejpozději koncem ledna 2020, její mandát ale v případě potřeby může být prodloužen. Komise nebude vyšetřovací, jejím cílem bude shromažďovat informace týkající se auditních zpráv EK k evropským dotacím vypláceným mimo jiné koncernu Agrofert, který patří do svěřeneckých fondů premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO. Měla by reagovat i na údajný střet zájmů ministra zemědělství Miroslava Tomana z ČSSD.

Dočasná senátní komise se poprvé sejde v úterý 2. července. Nytra po úvodní schůzce řekl, že od ministerstev a zastoupení Evropské komise si vyžádá návrhy auditů. Ten, který se věnuje dotacím v zemědělství, zatím nezveřejnila ani média. Podle Nytry by komise měla dokumenty dostat, protože může pracovat s důvěrnými materiály. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek řekl, že v případě pozvání přijde problematiku do Senátu vysvětlit. Ministr Toman se k ustavení komise odmítl vyjádřit.