Zprávy | Z archivu rubriky


Českému prezidentovi Václavu Havlovi se během nynějšího pobytu na Maltě natolik zalíbilo, že tam ještě pár dnů zůstane. Jeho dvoudenní státní návštěva ostrova ve Středozemním moři se prodlouží asi o deset dní. Na Maltě bude s Havlem trávit dovolenou i jeho manželka Dagmar, osobní lékař Ilja Kotík, zdravotní sestra, fyzioterapeut a ochranka. Zbytek delegace se v úterý večer vrátí do Prahy. Českého státníka pozval na ozdravný pobyt jeho maltský protějšek Guido de Marco. V prezidentském paláci, kde Havel dlí během státní návštěvy, bude ubytován i po dobu dovolené. Do Prahy by se měl prezident vrátit běžným turistickým letem. Letenku pro sebe a manželku bude podle mluvčího Ladislava Špačka hradit Havel sám, za ochranku a zdravotní personál zaplatí náklady Pražský hrad. Podle Špačka má totiž prezident na bezpečnostní ochranu a zvláštní lékařskou péči nárok ze zákona. Špaček nedokázal říci, kolik bude Havlova dovolená prezidentskou kancelář stát. Letecké společnosti nyní účtují za jeden let z Malty do Prahy od 5000 do 6000 korun. Další náklady budou zřejmě spojeny s pobytem Havlova doprovodu na ostrově. Havel na Maltu přiletěl již v neděli večer. Oficiální program jeho návštěvy začal až v pondělí. Jako řada jiných osobností, které zavítaly na Maltu, zasadil strom v zahradě prezidentského paláce. Havlův kaštan tak poroste jen pár metrů od stromů, které v zahradě zasadila britská královna Alžběta II. či někdejší maďarský prezident Arpád Göncz. Havlův kaštan je také první strom z České republiky na Maltě. Přestože tato země je hojně vyhledávána českými turisty, prezident je vůbec prvním vrcholným politikem, který sem zavítal. Poté, co zasadil strom, položil Havel ještě věnec k Památníku obětem války. Pak na něj čekalo setkání s maltským prezidentem. Hlavy Česka a Malty spolu hovořily zejména o Evropské unii, domácí politické situaci v obou zemích a o situaci na Blízkém východě. Na podobné téma vedl Havel rozhovor i se šéfem opoziční Maltské labouristické strany Alfredem Santem. Havel v pondělí stačil ještě navštívit konkatedrálu svatého Johna. Návštěvě českého prezidenta věnují maltská média velkou pozornost. Fotografie z nedělního příletu prakticky obsadily první stránky všech novin. Maltská televize připravila přímý přenos z večerního koncertu a zahájení večeře.

Benešovy dekrety nekomplikují vstup České republiky do Evropské unie, tak zní poselství bleskové návštěvy britského premiéra Tonyho Blaira v Praze. Labouristický předseda vlády ale v rozhovorech podporoval i připravovaný nákup nadzvukových stíhaček Jas-39 Gripen. Mezinárodně citlivá otázka takzvaných Benešových dekretů, o nichž jedná i Evropský parlament, je podle Blaira věcí historie, kterou nelze měnit. Britský ministerský předseda to poprvé prohlásil při dopoledním jednání s předsedou Poslanecké sněmovny Václavem Klausem a zopakoval v rozhovoru s premiérem Milošem Zemanem. Tisk už před Blairovou návštěvou spekuloval o tom, že Blair přijíždí v této otázce podpořit českou vládu. S předsedou Senátu Petrem Pithartem o dekretech nehovořil, všechny české politiky ale ujistil, že existence dekretů nebrání vstupu Česka do Evropské unie. Británie podle svého premiéra nemění své stanovisko z roku 1996 týkající se nezpochybnitelnosti závěrů druhé světové války a výsledků Postupimské konference. Podle Blaira je věcí České republiky, jakou výzbroj si pořídí její armáda. Přesto s představiteli české vlády jednal o připravovaném kontraktu na dodávky 24 stíhaček Jas-39 Gripen britsko-švédského konsorcia BAe-Systems/SAAB a s ním spojenými offsetovými programy ve výši 150 procent ceny. Zeman by si v této souvislosti přál, aby se i díky offsetům Británie posunula ze sedmého místa mezi tři největšími investory v Česku. Vláda má definitivní návrh smluv dostat na stůl 15. dubna. Podrobné rozhovory Blair podle svého prohlášení na tiskové konferenci se Zemanem vedl o mezinárodní situaci, bezpečnosti a boji s terorismem. Poděkoval za účast české 6. polní nemocnice v Afghánistánu a zopakoval svůj postoj, že na Blízkém východě je třeba hledat politické, nikoli vojenské řešení napjaté situace mezi Izraelem a Palestinci. Zeman také připomněl, že naposledy byl Blair v Česku v polovině 90. let. Tehdy ani jeden z obou mužů nestál v čele exekutivy svých zemí. Jeho návštěvu poznamenala nedávná smrt britské královny matky, která zemřela ve věku 101 let. Například vlajky obou zemí vlály na půl žerdi. Čeští váleční veteráni, kteří ze druhé světové války bojovali v Británii, ve Valdštejnské jízdárně Blairovi vyjádřili vděčnost za přijetí touto zemí. Britský premiér pak vyvolal pozdvižení, když se před jízdárnou zdravil nejen s čekajícími žáky britských škol v Praze, ale i s náhodnými kolemjdoucími a turisty.

Sociální demokraté z celého státu oslavili 124. výročí založení své strany na poutním místě českých vlastenců - hoře Říp. Na vrcholu, jehož okolí podle bájí vybral pro svůj národ praotec Čech, slíbil předseda ČSSD Vladimír Špidla sociální stát a neměnnost výsledků druhé světové války. ČSSD se podle něj hlásí k programu Evropské unie, podle něhož do roku 2010 každý, kdo bude chtít pracovat, práci v krátké době dostane. Ujistil také, že jeho strana, bude- li vládnout, nepřipustí reformní experimenty pravice na úkor nejstarší generace. ČSSD na Řípu rovněž rozdávala volební program s novým heslem Člověk na prvním místě.

Za výsledek druhé světové války, s nímž už nelze hýbat, považují špičky ČSSD Benešovy dekrety. Konfiskace majetku sudetských Němců byla podle nich v Československu stejně jako v dalších zemích posvěcena vítěznými mocnostmi. O odškodnění některých sudetských Němců se podle vicepremiéra Pavla Rychetského dá mluvit, ale až po volbách. Předseda ČSSD Vladimír Špidla odmítl soudit ty, kdo rozhodovali o poválečném uspořádání Evropy, a tudíž i o dekretech diskutovat. O odsunu Němců rozhodli podle něj vítězné mocnosti proto, že německé menšiny ve střední Evropě byly příčinou nestability vedoucí k válce. Za nepochybné považuje, že se německá menšina podílela na zničení předválečného Československa. I ona však byla svým způsobem v této věci obětí nacismu. Nacismus nese odpovědnost podle Špidlova výkladu i za poválečné zločiny, jichž se někteří Češi na německé menšině dopustili. Těmto jednotlivým excesům poválečná česká reprezentace nemohla podle něj zabránit, protože neměla k dispozici potřebné nástroje jako například policii či armádu.

Dlouho utajovaný volební program sociální demokracie, který byl k dispozici na demonstraci vládní strany na hoře Říp, slibuje formou otázek a odpovědí něco každé generaci. V asi třicetistránkové brožuře se na jedné straně ptá jeden ze členů rozvětvené rodiny a na protější straně mu sociální demokracie odpovídá. Například třiačtyřicetileté matce Janě, která chce, aby se moc nezdražovalo, sociální demokraté odpovídají, že nedopustí nekontrolovanou inflaci. Podporu státu zaměří na rodiny s dětmi, nepřipustí daňové a jiné experimenty. Její dceru Evu, která by si přála pro sebe a svou rodinu byt, ČSSD ujišťuje, že bude podporovat bytovou výstavbu, přijde s novými projekty nízkoúročených půjček a hypoték. Sociální demokraté slibují, že prosadí plošné přídavky na děti a 200 tisíc nových pracovních míst v příštích čtyřech letech.