Zprávy | Z archivu rubriky


Česko bude mít na vyjádření se k předběžné auditní zprávě ohledně údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a zemědělských dotací čas až do 20. září. ČTK to sdělila mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Vladimíra Nováková. "Českou verzi z auditního šetření obdrželo stálé zastoupení ČR 21. června, od této doby běží lhůta na vyjádření. Ta je dle nařízení komise dvouměsíční. Protože se do této lhůty nezapočítává měsíc srpen - z důvodu dovolených Evropské komise v Bruselu, prodlužuje se tato doba o měsíc. Termín na vyjádření ČR tedy končí 20. září 2019," řekla Nováková. Podle ní ale začal fond odpověď připravovat již před přijetím české verze, po doručení zprávy v angličtině.

Na konci května a na začátku června dorazily do ČR dvě předběžné auditní zprávy EK, které se týkají Babišova možného střetu zájmů. V první z nich komise v anglicky psaném dokumentu dospěla k závěru, že Babiš má dal vliv na společnost Agrofert a současně má jako premiér vliv i na použití unijních peněz. Česku proto hrozí, že by mohlo vracet do unijního rozpočtu asi kolem 450 milionů korun dotací, které Agrofert čerpal. Babiš, který kvůli zákonu o střetu zájmů Agrofert převedl do svěřenských fondů, označil audit za pochybný a za útok na Českou republiku. Rovněž odmítl, že by Česko muselo vracet dotace. Druhá zpráva dorazila do ČR na začátku června. Státní zemědělský intervenční fond poté oznámil, že nebude Agrofertu proplácet dotace od února 2017, kdy Babiš firmu do svěřenských fondů vložil. Holding už dříve uvedl, že oba návrhy auditů EK vnímá jako pochybné a neprofesionální.

V reakci na předběžné auditní zprávy EK se opozice ve středu neúspěšně pokusila vyslovit Babišově koaliční vládě nedůvěru. Pro návrh hlasovalo 85 poslanců, ke svržení vlády bylo zapotřebí 101.

Kvůli sporu o výměnu ministra kultury se v úterý sejde premiér Andrej Babiš z hnutí ANO s prezidentem Milošem Zemanem. Na zámku v Lánech bude i šéf ČSSD Jan Hamáček. Informoval o tom hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Hamáček nesouhlasí s tím, že Zeman dál odmítá odvolat ministra Antonína Staňka z ČSSD. Sociální demokraté chtějí v čele ministerstva místo Staňka místopředsedu ČSSD Michala Šmardu. Prezident ale výměně brání. Staňkovu demisi nepřijal a nevyhověl ani návrhu na odvolání ministra, který mu na konci května poslal předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Hamáček ve čtvrtek po schůzce se Zemanem a po jednání vedení sociální demokracie řekl, že se Česká republika dostala na hranu ústavní krize. V pátek jednal předseda ČSSD o situaci s premiérem Andrejem Babišem. Ten po schůzce řekl, že chce s prezidentem situaci vyřešit.

Zeman odmítá odvolat Staňka, protože chce prý počkat, jak policie naloží s trestními oznámeními, které Staněk podal na ředitele Národní galerie Praha a olomouckého Muzea umění. Ústava podle Zemana nestanovuje lhůtu, kdy má ministra odvolat. Podle ústavních právníků ale musí prezident podle výkladu ústavy vyhovět premiérovi bez zbytečného odkladu.

V pátek 12. července, má prezident Miloš Zeman podle mluvčího Ovčáčka v plánu setkat se s Hamáčkem a ministrem kultury Antonínem Staňkem (ČSSD). Zeman ve čtvrtek řekl, že se je chce pokusit usmířit. Současně ale dal najevo, že situaci urychleně řešit nebude. Prezident je od pátku na dovolené na Vysočině v Novém Veselí.