Zprávy | Z archivu rubriky


Tenistka Petra Kvitová zvládla po zranění předloktí levé ruky vstup do Wimbledonu. Dvojnásobná vítězka turnaje si v 1. kole na londýnské trávě poradila s Ons Džabúrovou z Tuniska 6:4 a 6:2. Naopak Tomáš Berdych při svém návratu na kurty po zranění vypadl, vyřadil ho ve formě hrající Američan Taylor Fritz po setech 6:4, 6:4 a 6:3. Do druhého kola postoupily Barbora Strýcová, která porazila dvaatřicátou nasazenou Lesju Curenkovou z Ukrajiny 6:3 a 6:2, a Kateřina Siniaková. Ta vyřadila Rusku Jekatěrinu Alexandrovovou po setech 2:6, 6:1, 6:1. Tereza Martincová podlehla Číňance Wang Ja-fan 2:6, 5:7, po třísetové prohře se slovinskou kvalifikantkou Kajou Juvanovou vypadla i Kristýna Plíšková.

Na světovou letní univerziádu, která se uskuteční od 3. do 14. července v Neapoli, se chystá 124 českých sportovců. Ti budou chtít vylepšit bilanci z poslední univerziády, která byla v roce 2017 na Tchaj-wanu. Tam získala česká výprava tři medaile, o které se postarali výhradně atleti. Vedení univerzitního sportu by bylo rádo, kdyby sportovci navázali na úspěch z roku 2015, kdy na univerziádě v Koreji získali devět medailí. Čeští vysokoškolští studenti se zúčastní dvanácti z osmnácti sportovních odvětví, v nichž se bude na univerziádě soutěžit. Z individuálních sportů budou největšími nadějemi znovu atleti. Ti mohou navázat na předloni zlatého dálkaře Radka Jušku, bronzovou mílařku Kristiinu Mäki a rovněž bronzovou čtvrtkařskou štafetu ve složení Jan Tesař, Lukáš Hodboď, Filip Šnejdr a Vít Müller.

Polojasno až skoro jasno. Nejvyšší teploty 22 až 26 °C, na jihovýchodě až 28 °C, v 1000 m na horách 17 °C.

Teplotní rekord padl v pondělí i v pražském Klementinu. Stanice, která zaznamenává teploty nepřetržitě od roku 1775, naměřila 35,5 stupně Celsia. Padl tak dosavadní rekord z roku 1905, kdy bylo 1. července 34,2 stupně Celsia. Nové maximum pro první červencový den ukázal v pondělí teploměr na většině stanic měřících více než 30 let. Nejtepleji bylo v Kuchařovicích na Znojemsku, kde se teplota vyšplhala na 38,4 stupně Celsia. V Klementinu už o den dříve padl absolutní rekord. Neděle tam byla nejteplejším dnem za posledních 244 let. Meteorologové naměřili 37,9 stupně Celsia, což je nový absolutní rekord maximální teploty.

Silné bouřky, které v pondělí večer zasáhly Česko, způsobily mimo jiné rozsáhlé výpadky elektřiny. Kolem 19:00 bylo bez proudu přibližně 55.000 odběratelů. V úterý ráno zůstávalo bez elektřiny 4300 domácností. Vyplývá to z informací energetických společnosti E.ON a ČEZ Distribuce. Silné bouřky, před kterými varovali meteorologové, zasáhly hlavně Olomoucký kraj a Vysočinu. V Olomouckém kraji je provázely kroupy. V Bohuslavicích na Prostějovsku, kde hasiči kvůli bouřce museli evakuovat dětí z okolních táborů, přetekl místní rybník. Na Vysočině padaly stromy do silnic i na železnice, na některých tratích se kvůli tomu zastavil provoz.

Náklady na české předsednictví Evropské unie ve druhém pololetí 2022 by měly dosáhnout 1,23 miliardy korun. Uvádí to návrh rozpočtu pro předsednictví, který úřad vlády vložil do meziresortního připomínkového řízení. Jednotlivá ministerstva se mohou k dokumentu vyjadřovat do 22. července. Premiér Andrej Babiš (ANO) v květnu uvedl, že by za přiměřené náklady na předsednictví považoval 1,3 miliardy korun, původní návrh byl podle něj dvojnásobný. Největší část nákladů, 574,3 milionu korun, připadá na zajištění akcí, které bude Česko během svého předsednictví pořádat. Ve druhém pololetí 2022 by se mělo kromě akcí pořádaných pravidelně v Bruselu uskutečnit na českém území jedno setkání šéfů států a vlád unijních zemí. Vedle toho bude Česko hostit 14 ministerských jednání, konference české vlády se zástupci Evropské komise a Evropského parlamentu a na 250 neformálních pracovních jednání. Předsednictví a pořádání s ním spojených akcí si vyžádá i přijetí nových zaměstnanců na dobu určitou. Podle navrhovaného materiálu by jich mělo být 200. Personální náklady dosáhnou 466,3 milionu korun a budou druhou nejvýznamnější položkou celkového rozpočtu předsednictví. Mezi další položky patří například náklady na komunikaci spojenou s předsednictvím, stomilionová rozpočtová rezerva, která bude určena pro úhrady neočekávaných výdajů.