Zprávy | Z archivu rubriky


Předsednictvo ČSSD v pondělí odpoledne jednalo o řešení vládní krize, kterou vyvolalo odvolání ministra kultury Antonína Staňka a nominace jeho nástupce Michala Šmardy (oba ČSSD). Sociální demokraté nadále trvají na tom, aby prezident Miloš Zeman Staňka odvolal a na jeho místo jmenoval Šmardu. Prezident sice už šéfovi ČSSD Janu Hamáčkovi přislíbil, že Staňka k 31. červenci odvolá, ke jmenování Šmardy však má výhrady. Sociální demokraté hrozí odchodem z vládní koalice s hnutím ANO, pokud nebude jejich nominat na vládní funkci jmenován. Předsednictvo ČSSD vyzvalo premiéra Andreje Babiše (ANO), aby v souladu se svými ústavními právy a s koaliční smlouvou zajistil respektování Šmardovy nominace.

Šéf ČSSD Jan Hamáček dostal také od předsednictva strany mandát, aby mohl i bez širšího vedení strany dělat zásadní rozhodnutí, a to i o odchodu z vlády. Novinářům to řekl člen předsednictva Miloš Petera. Podle předsedy ČSSD na Vysočině Petra Krčála předsednictvo Hamáčka velmi silně podpořilo, pro bylo 37 ze zhruba 42 zúčastněných členů. Zároveň předsednictvo vyzvalo ministry za ČSSD, aby podali demise ve chvíli, kdy je o to Hamáček požádá. Mohl by jich využít, pokud by ztroskotala další jednání o budoucnosti vlády.

Pražský hrad se nebude k tomuto rozhodnutí ČSSD vyjadřovat. Sdělil to mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. Opozice postoj Hamáčka i Babiše kritizuje. Podle předsedy KDU-ČSL Marka Výborného jednání předsednictva ČSSD nic nevyřešilo a pokračuje nekonečný příběh. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil uvedl, že se ČSSD bojí předčasných voleb a ztráty funkcí. Šéf komunistů Vojtěch Filip řekl, že ČSSD hraje o čas a snaží se do jednání o Šmardovi víc angažovat Babiše. Podle něj to neodpovídá koaliční smlouvě ani jednání se Zemanem.

V pondělí v 15.00 začalo v Praze jednání předsednictva ČSSD. Širší vedení strany jedná o dalším postupu v řešení současné vládní krize. Část sociálních demokratů chce koaliční vládu s hnutím ANO opustit. Krizi vyvolalo to, že prezident Miloš Zeman dosud neodvolal ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) z funkce. Prezident sice přislíbil, že Staňka k 31. červenci odvolá, premiéru Andreji Babišovi (ANO) se ale dosud nepodařilo Zemana přesvědčit, aby novým ministrem jmenoval místopředsedu ČSSD Michala Šmardu. Jeho nominace se Zemanovi nezamlouvá, ČSSD na ní však trvá.

Na jednání předsednictva ČSSD do pražského Lidového domu dorazil i premiér Andrej Babiš (ANO). Ve svém zhruba desetiminutovém vystoupení zdůraznil úspěšnost společného vládního projektu s ANO. Novinářům poté řekl, že lidé si nepřejí destabilizaci. Předčasné volby by podle něj Česko poškodily.

Michal Šmarda před jednáním předsednictva své strany uvedl, že ministři sociální demokracie by mohli na výzvu vedení strany dát k dispozici své funkce. Předseda sociální demokracie a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) by demise využil, pokud by ztroskotala další jednání o budoucnosti vlády. Další místopředseda ČSSD Ondřej Veselý uvedl, že neočekává "tvrdý odchod" z vlády. Přesné znění doporučení užšího vedení strany ale nechtěli straničtí lídři novinářům představit.

Ministr životního prostředí a místopředseda hnutí ANO Richard Brabec si myslí, že menšinová vláda ČSSD a ANO bude pokračovat v současném složení. Sociální demokracie podle něj v kabinetu prosadila mnoho věcí ze svého volebního programu. Brabec věří tomu, že to ČSSD zohlední při jednání svého předsednictva. Také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) považuje současnou vládní koalici za nejlepší variantu. Podle vicepremiéra a ministra průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) má vláda velmi dobré výsledky.