Zprávy | Z archivu rubriky


ČR požádala o prodloužení lhůty k reakci na jednu z předběžných auditních zpráv souvisejících s možným střetem zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Bez prodloužení by musely české úřady svou reakci do Bruselu dodat do 5. srpna. Před novináři to uvedla mluvčí Evropské komise Mina Andreevová s tím, že u ostatních předběžných zpráv je čas na odpověď do 23. září. České ministerstvo pro místní rozvoj už před několika dny avizovalo, že Evropskou komisi požádá, aby prodloužila standardní třicetidenní lhůtu na reakci. Ta začala běžet ve chvíli, kdy do Prahy dorazil český překlad textu. Ministryně Klára Dostálová upozornila, že její úřad jen koordinuje přípravu odpovědí subjektů, jichž se zpráva týká, a právě některé z nich o prodloužení lhůty požádaly. "V srpnu jsou v Evropské komisi prázdniny a není důvod, aby to tam leželo," uvedla ministryně.

Podle návrhu auditní zprávy má Babiš nadále vliv v holdingu Agrofert, a je proto ve střetu zájmů při čerpání peněz z evropských fondů. Česko by kvůli tomu mohlo vracet do rozpočtu EU kolem 450 milionů korun. Babiš opakovaně odmítá, že by byl ve střetu zájmů i že by zemi hrozilo vracení peněz.

Mluvčí Evropské komise Andreevová připomněla, že už od loňského srpna nejsou propláceny žádné dotace z evropských strukturálních nebo investičních fondů, které by mohly souviset s koncernem Agrofert. Není podle ní ale nyní možné uvést, o jak velkou částku se jedná.

Národní centrála proti organizovanému zločinu loni zahájila 116 trestních stíhání. Oproti roku 2017 jich bylo zhruba o čtvrtinu víc. Vyplývá to z výroční zprávy NCOZ. Policisté kvůli organizovanému zločinu obvinili celkem 416 lidí a 26 právnických osob. Podle centrály v Česku dál vzrůstá kybernetická kriminalita. Případů bylo loni téměř 7 tisíc. Podle policistů šlo hlavně o podvodné internetové obchody, internet ale slouží například taky jako platforma pro nenávistné projevy namířené proti uprchlíkům nebo muslimům. Mírný vzestup zaznamenala policie taky u případů nelegálního obchodu se zbraněmi. Naopak méně častá než dřív je organizovaná násilná trestná činnost.

Podle NCOZ ubývá případů organizovaného násilí vůči bohatým Čechům, tedy projevů násilí spojeného s nájemnými vraždami, vydíráním nebo únosy podnikatelů. Na movité obyvatele se podle centrály zaměřily gangy, které se často skládají z cizinců a mají vazby buď na kriminálníky české národnosti, nebo na cizince trvale žijící v Česku. Ve většině regionů taky policisté evidují návrat takzvaného výpalného, a to hlavně mezi ukrajinskou komunitou.

Centrála zároveň varovala před nelegálním zaměstnáváním cizinců v Česku. Podle policistů s sebou přináší riziko vzniku organizované kriminality. Centrála taky uvedla, že počet nelegálních migrantů zadržených v České republice se loni výrazně nelišil od předchozího roku. Bylo jich 183.