Zprávy | Z archivu rubriky


Zaměstnávání cizinců v Česku by se mělo zjednodušit. Plány zveřejnila Hospodářská komora. Pro přijetí pracovních sil budou nově fungovat tři programy namísto šesti. Zároveň se sjednotí podmínky pro zařazování pracovníků i zaměstnavatelů do programu. Vláda podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého tento krok projedná v pondělí. Programy budou odstupňované podle úrovně kvalifikace uchazečů o práci. Zatímco ministerstvo průmyslu a obchodu bude vyřizovat žádosti zaměstnavatelů jen o vysoce kvalifikované zaměstnance nebo vědecké pracovníky, komora bude firmám pomáhat se všemi ostatními žádostmi o zaměstnance. V transformovaném Programu kvalifikovaný zaměstnanec bude komora přijímat žádosti firem o pracovníky z Ukrajiny, Černé Hory, Srbska, Filipín, Indie, Kazachstánu, Moldavska a Mongolska. Pro každou zemi vláda stanoví zvláštní roční kvóty. Nadále platí, že i tento program nebude firmám umožňovat zaměstnávat nekvalifikované cizince, jako jsou třeba dělníci výkopových prací, uklízečky, doplňovači zboží, doručovatelé balíků nebo pomocné síly ve stavebnictví či v kuchyni.

Od 1. září bude také postupně zvyšována kvóta pro příjem pracovníků z Ukrajiny na 40.000 ročně. Dosud to bylo 19.600 osob. Navýšení kvót si vyžádá náklady 100 milionů korun ročně, ale podle propočtů komory se díky jejich daním a odvodům zvýší příjmy státního rozpočtu nejméně stonásobně, tedy o deset miliard korun ročně. Hospodářská komora už dříve uvedla, že státní kasa kvůli rekordnímu počtu neobsazených míst loni tratila nejméně 84 miliard korun na daních a odvodech, letos potenciální ztráty dosáhnou dalších přibližně 110 miliard korun.

Německé vydatelství Bauer Media zvažuje opravný prostředek proti rozhodnutí pražského vrchního soudu. Ten vydavatelství přikázal zaplatit čtyři miliony korun herečce Dagmar Havlové. A to za tvrzení, že měla milenecký poměr v době, kdy umíral její manžel - bývalý prezident Václav Havel. Verdikt odvolacího senátu je pravomocný. Vydavatelství se za text zveřejněný v bulvárním časopisu Pestrý svět z března 2012 musí taky omluvit.

Částka trestu výrazně převyšuje dosavadní sumy v podobných případech. Havlová za hrubý zásah do její pověsti a cti požadovala pět milionů korun. Pražský městský soud jí v roce 2015 uznal přes 1 milion. Pražský vrchní soud ale v úterý svým rozhodnutím původní odškodné navýšil. Časopis Pestrý svět spadal v roce 2012 pod vydavatelství Bauer Media. Později ho převzala mediální skupina Mafra.

Článek z března 2012 nazvaný „Skandální zvěsti o Dáše Havlové. Šokující nařčení - Tajné rande v lázních“ tvrdil, že Havlová dorazila 16. prosince 2011, tedy jen dva dny před Havlovou smrtí, společně s milencem do zamluveného hotelu ve Františkových Lázních. Zprávu označila za nepravdivou jak Havlová, tak i její údajný partner František Loukota, jehož fotografii s Havlovou časopis otiskl. Sama Havlová u soudu v minulosti popřela, že by ve Františkových Lázních v uplynulých letech vůbec byla. Ani hotel, který byl v článku zmíněn, prý nezná.