Zprávy | Z archivu rubriky


Ústavní žaloba na prezidenta Miloše Zemana nemá ve Sněmovně šanci na úspěch. Podání žaloby vypracované Senátem k Ústavnímu soudu nepodpoří při čtvrtečním projednávání poslanci vládních ANO a ČSSD ani zákonodárci KSČM, která kabinet podporuje, a opoziční SPD. Strany to oznámily na tiskových konferencích. Zbývající sněmovní strany nemají dohromady potřebných 120 poslanců pro podání žaloby. Představitelé opozičních stran přesto avizovali, že budou chtít o žalobě jednat a budou hlasovat i pro její podání k Ústavnímu soudu. Šéf pirátských poslanců Jakub Michálek řekl, že jeho strana vidí porušení ústavy u Zemanova postupu při odvolávání ministrů nebo při zasahování do nezávislosti justice. Zemanovo aktuální vyjádření o možném udělení abolice premiéru Andreji Babišovi (ANO) označil Michálek za třešničku na dortu.

Senát jednal o žalobě o prázdninách neveřejně, jak stanoví zákon. Pro návrh hlasovalo 48 ze 75 přítomných senátorů, potřeba bylo nejméně 45 hlasů. Proti bylo 20 senátorů, sedm se hlasování zdrželo. Senátoři v žalobě Zemanovi vyčítají osm případů jednání. Žaloba popisuje skutky od nečinnosti v případě jmenování či odvolání členů vlády po vystupování v rozporu s oficiální českou zahraniční politikou. Podnětem k žalobě bylo údajné ovlivňování justice prezidentem a zaměstnanci Hradu. Zeman už dříve označil návrh žaloby za ústavní negramotnost. Odmítl tvrzení, že jsou jeho kroky v rozporu s ústavou.

Česká republika na klimatickém summitu OSN hovořit nebude, ačkoli dodržuje závazky z pařížské klimatické konference z roku 2015. Novinářům v newyorském sídle OSN to řekl český premiér Andrej Babiš, který poukázal na to, že naopak země, které sliby neplní, prostor ke stanovení dalších klimatických výzev dostaly. "Slíbit něco do roku 2050 určitě není problém, ale my máme závazky z roku 2015 z Paříže a tam je na tom Česko velice dobře," dodal český premiér. "Je důležité, abychom si řekli, jak jednotlivé státy plní závazky z pařížské konference. Velice málo států má výsledky." Premiér zdůraznil, že Česko má jasný plán, jak oproti roku 1990 snížit do roku 2050 emise o 80 procent. "Schválili jsme to jako vláda, máme to spočteno, máme jasný plán. Je důležité, aby závazky následovaly i jiné státy, i mimoevropské," řekl. Babiš rovněž poznamenal, že globální problém není jen o klimatu, ale že je mimo jiné potřeba dodržovat vodu v krajině či vysazovat stromy. Poznamenal, že Česko chce prozatím vysadit deset milionů stromů a výhledově až miliardy.

Odmítavě český premiér reagoval na možnost zřízení mezinárodního fondu na boj s klimatem, ze kterého by čerpaly chudší země, jak navrhují mimo jiné Indie nebo Čína. "Nevidím důvod, proč bychom přispívali. My budeme potřebovat desítky, možná stovky miliard, abychom řešili klimatické změny u nás. Musíme transformovat energetiku, investovat do jádra, vysadit až 18 miliard stromků, zadržovat vodu v krajině," uvedl.

Český premiér Andrej Babiš se dnes v New Yorku zúčastní zahájení všeobecné rozpravy 74. zasedání Valného shromáždění OSN, v plánu má také bilaterální schůzky, mimo jiné s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, či návštěvu univerzitního technologického kampusu Cornell Tech. Andrej Babiš bude rovněž společně s manželkou Monikou večer newyorského času hostem na recepci, kterou pořádá Donald Trump. Žádné jednání s Trumpem na okraj recepce podle Babiše plánováno není.

Andrej Babiš si v pondělí v New Yorku prohlédl sídlo CzechAcceleratoru, což je projekt státní agentury CzechInvest na podporu začínajících českých technologických firem, takzvaných startupů. Ty díky CzechAcceleratoru získávají zkušenosti na zahraničních trzích, poradenské služby či pomoc při jednáních s investory. Začínající podniky, které uspějí před hodnotící komisí projektu CzechAccelerator, absolvují tříměsíční akcelerační program v zahraničí, jehož součástí jsou poradenské služby. Vedle New Yorku se akcelerační programy konají v kalifornském Sillicon Valley, Londýně a Singapuru. Jan Chmelík, který stojí v čele newyorské pobočky CzechInvestu, během pondělní debaty s Babišem řekl, že od roku 2011 dostalo podporu 264 startupů a že měsíčně vyšle CzechInvest do zahraničí pět začínajících podniků. Na fóru Concordia Summit premiér Babiš prohlásil, že ČR chce být zemí budoucnosti a stát se tím, kdo v inovacích udává tón. Zmínil, že národní strategie je založena na devíti tematických pilířích od podpory prostředí, které umožní vznik nových podniků, přes podporu vzdělání a výzkumu po digitalizaci a technologický rozvoj. Česko má podle Babiše vynikající výzkum obzvláště v přírodních vědách, technických oborech a v lékařství a zdravotnictví.