Zprávy | Z archivu rubriky


Člen Evropské komise Günter Verheugen uvítal "relativně umírněný" tón prohlášení k Benešovým dekretům, které schválil český parlament. Nepustil se do jeho rozboru, spíše se soustředil na nutnost uklidnit debatu, která se kolem dekretů v poslední době rozhořela. Usoudil, že deklaraci českého parlamentu "je třeba vidět v kontextu nedávné intenzívní debaty o této věci a také nadcházejících voleb". Právě na tomto pozadí mu připadá text "relativně umírněný". Za pozitivní zejména považuje důraz kladený na česko-německou deklaraci z roku 1997, na význam dobrých sousedských vztahů a na přistoupení ČR k Evropské unii. Připomíná prohlášení, které podepsal s premiérem Milošem Zemanem před dvěma týdny v Praze a podle něhož "nemůže zkoumání z hlediska evropského práva uniknout žádná část právního řádu kandidátské země, která je schopna dál vyvolávat právní účinky". Tuto pasáž lze považovat za nepřímou připomínku, že jak Evropská komise, tak Evropský parlament zkoumají slučitelnost dekretů s legislativou EU a se zásadami, na kterých je založena. Ostatně i v pražském prohlášení se říká, že se nadále prověřují ty dekrety a další právní akty z oné doby, jež se netýkají otázek majetku a občanství. Za "absurdní" označil nejmenovaný zdroj EU nově opakovaný požadavek předsedy českého parlamentu a ODS Václava Klause, aby unie poskytla České republice před vstupem záruku proti zrušení Benešových dekretů. Připadá mu, že se Klaus vrací k něčemu, co už sám označil za kontraproduktivní.

Více či méně kritické ohlasy zaznívají k usnesení českého parlamentu o takzvaných Benešových dekretech z Rakouska. "Problémy kolem Benešových dekretů se žádným prohlášením českého parlamentu nestanou jednoduššími," uvedl předseda rakouské Národní rady (dolní komory parlamentu) Heinz Fischer. Velká většina lidí v Rakousku i v České republice má zájem na dobrých, přátelských a sousedských vztazích a je dost chytrá na to, aby se nenechala navzájem proti sobě poštvat, protože to v minulosti už přineslo dost neštěstí, prohlásil Fischer. "Myslím, že bychom měli vyčkávat na české parlamentní volby, pak musí Rakousko s novou českou vládou nastoupit cestu rozhovorů," řekl Schüssel pro rádio Ö3. Podle kancléře je totiž usnesení českého parlamentu důsledkem předvolební kampaně v zemi. Zahraničněpolitická mluvčí rakouských Zelených Ulrike Lunaceková v této souvislosti zopakovala podporu své strany nedávnému návrhu rakouského odborníka na mezinárodní právo Manfreda Rottera předložit otázku Benešových dekretů k posouzení Evropskému soudu pro lidská práva. Ostře kriticky se vyjádřili představitelé krajně pravicových svobodných (FPÖ). Předseda jejich poslaneckého klubu Peter Westenthaler prohlásil, že označení dekretů za nedotknutelné znamená, že Česká republika přijala usnesení proti EU. S Benešovými dekrety totiž nemůže být Česko do unie přijato, to je pro svobodné naprosto jasné, zdůraznil Westenthaler. Podle něj je krok české strany provokací vůči Rakousku. Bezpráví zůstává bezprávím a bezpráví nelze promlčet, prohlásil generální tajemník FPÖ Karl Schweitzer. Také šéfka poslanců FPÖ v Evropském parlamentu Daniela Raschhoferová označila přijetí Česka do EU i s Benešovými dekrety za naprosto nemyslitelné a požadavek Václava Klause na záruky nedotknutelnosti dekretů ze strany EU za nebezpečnou hru, kterou prokazuje své zemi špatnou službu.

Prvních 30 vojáků 6. polní nemocnice odlétá do Afghánistánu. Na základně mezinárodních mírových sil ISAF připraví podmínky pro příjezd zbytku asi 150 českých lékařů a personálu nemocnice. Čeští vojáci odlétají do Kábulu i přesto, že zatím není jasné, z čeho stát misi zaplatí. "Pro armádu je to samozřejmě problém, ale armáda počítá s tím, že část prostředků najde ve svém rozpočtu a měla by vystačit na první rotaci jednotky," řekl náčelník operační sekce generálního štábu Pavel Štefka. Vojáci odlétají do Afghánistánu na půl roku. Velitel 6. polní nemocnice Jindřich Sitta, který odletí s hlavní části jednotky počátkem května, pouze uvedl, že není jeho problémem řešit financování mise. S jednotkou se na letiště přišli rozloučit i prezident Václav Havel a ministr obrany Jaroslav Tvrdík. "Jedete vykonávat velmi důležitý úkol. Za prvé budete pomáhat lidem trpícím, lidem ze země nesmírně zkoušené dlouholetými válkami. Budete pomáhat vojákům, kteří tam plní své úkoly," řekl během rozloučení Havel. Ministr Tvrdík přijel na rozloučení s vojáky později přímo z jednání Poslanecké sněmovny. Dolní komora nepropustila do třetího čtení jeho návrh zákona o financování nákupu stíhaček pro českou armádu. Viditelně zklamaný Tvrdík se odmítl bavit s novináři. Vojákům popřál, aby "zemi, jejíž vlaječku mají na rameni, reprezentovali lépe než někteří politici."

Část poslanců Evropského parlamentu si myslí, že téma poválečných dekretů československého prezidenta Edvarda Beneše bude hrát roli v jednání o vstupu Česka do Evropské unie. Na závěr dvoudenního zasedání společného výboru českých zákonodárců a poslanců Evropského parlamentu v Praze to uvedla šéfka výboru Ursula Stenzelová. Společný výbor jako celek dospěl ke kompromisnímu konstatování, podle něhož by téma dekretů nemělo být překážkou pro uzavření rozhovorů o vstupu České republiky do EU. Stenzelová ale po jednání výboru prohlásila, že "v rámci procesu přistoupení by tyto věci měly hrát určitou roli". Řekla, že existují rozdílné názory na to, zda jsou dekrety účinné i dnes. Připomněla, že politici nyní čekají na posudky dekretů, jež si nechaly vypracovat EP a Evropská komise. Nejde přitom podle ní o revizi poválečného uspořádání a o přípravu nové vlny vyvlastňování, ale o evropské hodnoty. EU je podle ní společenství práva, kde neplatí princip diskriminace. Stenzelová také obecně vyjádřila naději, že stanovisko k dekretům, které připravuje česká Poslanecká sněmovna, "nezavře dveře". Druhý předseda společného výboru Jan Zahradil uvedl, že debata jeho členů o dekretech byla ostrá. Zopakoval, že československá poválečná legislativa byla výsledkem historického kontextu. Teď ale podle něj nemá žádné nové právní účinky a nikdo podle ní není diskriminován. Proto není v rozporu s evropskými normami.