Zprávy | Z archivu rubriky


Národní centrála proti organizovanému zločinu loni zahájila 116 trestních stíhání. Oproti roku 2017 jich bylo zhruba o čtvrtinu víc. Vyplývá to z výroční zprávy NCOZ. Policisté kvůli organizovanému zločinu obvinili celkem 416 lidí a 26 právnických osob. Podle centrály v Česku dál vzrůstá kybernetická kriminalita. Případů bylo loni téměř 7 tisíc. Podle policistů šlo hlavně o podvodné internetové obchody, internet ale slouží například taky jako platforma pro nenávistné projevy namířené proti uprchlíkům nebo muslimům. Mírný vzestup zaznamenala policie taky u případů nelegálního obchodu se zbraněmi. Naopak méně častá než dřív je organizovaná násilná trestná činnost.

Podle NCOZ ubývá případů organizovaného násilí vůči bohatým Čechům, tedy projevů násilí spojeného s nájemnými vraždami, vydíráním nebo únosy podnikatelů. Na movité obyvatele se podle centrály zaměřily gangy, které se často skládají z cizinců a mají vazby buď na kriminálníky české národnosti, nebo na cizince trvale žijící v Česku. Ve většině regionů taky policisté evidují návrat takzvaného výpalného, a to hlavně mezi ukrajinskou komunitou.

Centrála zároveň varovala před nelegálním zaměstnáváním cizinců v Česku. Podle policistů s sebou přináší riziko vzniku organizované kriminality. Centrála taky uvedla, že počet nelegálních migrantů zadržených v České republice se loni výrazně nelišil od předchozího roku. Bylo jich 183.

Prezident Miloš Zeman odvolá ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) k 31. červenci. O nominaci ČSSD na nového ministra rozhodne v polovině srpna, napsal na twitteru premiér Andrej Babiš (ANO) po schůzce s prezidentem. ČSSD navrhla na nového ministra svého místopředsedu Michala Šmardu, jinou nominaci odmítá. Předseda ČSSD Jan Hamáček ČTK řekl, že bude s Babišem o výsledku jeho lánského jednání mluvit ve čtvrtek. Místopředseda ČSSD Tomáš Petříček v České televizi označil za zklamání, že se situace stále nevyřešila. Babiš s novináři při odjezdu z Lán nemluvil, ze zámku odjel zadní branou.

Staněk v polovině května podal demisi, kterou ale Zeman nepřijal. Babiš na konci měsíce na žádost ČSSD navrhl prezidentovi odvolání ministra a současně jmenování Šmardy. Návrhu na odvolání musí prezident podle ústavy vyhovět, Zeman ale opakovaně dával najevo, že by si přál Staňkovo setrvání v kabinetu, Šmardu naopak kritizoval. ČSSD hrozila odchodem z vlády, pokud by Staněk kabinet neopustil a Zeman místo něj nejmenoval Šmardu. Podle sociálních demokratů by jejich účast ve vládě ztratila smysl, pokud by nemohli rozhodovat o tom, koho do kabinetu vyšlou. Situace kolem Staňka je dosud nejdéle trvajícím případem, kdy prezident odmítal vyhovět premiérovi s navrženou změnou ve vládě.

Pravicová opozice hodnotí výsledek jednání skepticky. "Otevřete šampaňské! Po dvou měsících nepřetržitých jednání prezident konečně splní svou ústavní povinnost. Ale pro jistotu jen napůl," uvedl předseda ODS Petr Fiala. Další politici kritizovali Babiše za jeho přístup k informování o lánské schůzce. Premiér je v hrsti prezidenta a svých zájmů," uvedl předseda KDU-ČSL Marek Výborný.