Zprávy | Z archivu rubriky


Bývalý ministr zdravotnictví za ČSSD a někdejší středočeský hejtman David Rath nastoupil k výkonu sedmiletého trestu vězení za korupci při zadávání tendru na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. Překvapivě se ovšem nedostavil do věznice v Praze-Ruzyni, kde na něj celý den čekali novináři, nýbrž do věznice v Teplicích. ČTK to potvrdil důvěryhodný zdroj. Výzvu k nástupu do vězení doručili policisté Rathovi minulé úterý. Někdejší významný politik ČSSD způsob doručení kritizoval, nesouhlasil ani s pětidenní lhůtou pro nástup. Krajský soud v Praze ale postup označil za standardní. Rath odmítá zaplatit uložený desetimilionový peněžitý trest, což mu může pobyt za mřížemi prodloužit o 2,5 roku.

Policie Ratha zadržela v květnu 2012 se sedmimilionovým úplatkem, který si nesl v krabici od vína. Pravomocný rozsudek vynesl letos v červnu pražský vrchní soud. Exhejtmanovi snížil původně uložený trest 8,5 roku vězení a zprostil ho obžaloby ze čtyř dalších žalovaných skutků. Vedle peněžitého trestu mu uložil sedmiletý zákaz působení ve výkonných funkcích v samosprávě. Rath, který dosud provozoval lékařskou praxi ve středočeské Hostivici, nevyloučil, že bude ve věznici pracovat jako lékař. Kdy hodlá zažádat o podmínečné propuštění, dnes neřekl. Soudní proces podle Ratha ovlivňovali ministři spravedlnosti i prezident Miloš Zeman. Rathův advokát Roman Jelínek po verdiktu avizoval, že se dovolá k Nejvyššímu soudu.

Navržená česká místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová ocenila, že dotazy při jejím slyšení v Evropském parlamentu se až na výjimky netýkaly české politiky, ale obsahu jejího portfolia. Dosavadní eurokomisařka doufá, že během tříhodinového vystoupení se jí podařilo přesvědčit členy parlamentních výborů, aby ji podpořili. Řekla to českým novinářům krátce po slyšení. Z reakcí poslanců je patrné, že Jourové v cestě do nové funkce nestojí zásadní překážky. Jourová má mít v komisi vedené Ursulou von der Leyenovou na starosti evropské hodnoty a transparentnost. Europoslancům odpovídala na 25 dotazů, z nichž většina se týkala vlády práva, nezávislosti médií či snahy o větší transparentnost unijních orgánů.

Věra Jourová nesouhlasí s tvrzením, že v Česku je možné objednat si trestní stíhání, jak loni v lednu prohlásil premiér Andrej Babiš. Odpovídala na dotaz českého europoslance Jiřího Pospíšila z lidovecké frakce, který padl v souvislosti s dodržováním principů právního státu, za něž má být česká místopředsedkyně v nové komisi odpovědná. Jourová připomněla, že se sama v roce 2006 ocitla ve vazbě na základě nepravdivého obvinění, které bylo součástí "špinavé politické hry". "Domnívám se, že od toho roku 2006 česká justice vykonala velkou cestu," uvedla členka Babišova hnutí ANO s tím, že nevěří tvrzení "kohokoli, ať by to byl premiér nebo kdokoli jiný" o možnosti objednat si trestní stíhání. Evropská komise podle ní podobné výroky politiků nekomentuje a jedná až v případě, že dochází ke skutečným změnám ohrožujícím nezávislost justice.

Podle europoslanců během slyšení, na něž dorazila vyzdobená broží ve tvaru lipového listu v českých národních barvách, Jourová působila jistě a odpovídala většinou bez zaváhání. Politici dávali již při dotazech najevo, že oceňují její dosavadní působení v komisi. Šéfové dvou výborů - pro ústavní záležitosti a občanské svobody - Antonio Tajani a Juan Fernando López Aguilar hodnotili její slyšení pozitivně. Definitivní potvrzení celé komise bude v rukou pléna EP za dva týdny.