Zprávy | Z archivu rubriky


Pražský magistrát nechal v noci na úterý odklidit svíčky a květiny, které lidi v uplynulých dnech přinesli před vilu zpěváka Karla Gotta na Bertramce. Původně měl úklid začít už v pondělí, na přání rodiny se ale o den odložil. Vzkazy a dárky z pietního místa si chce rodina ponechat jako památku. Převzala už i kondolenční knihy z pietního místa v Kinského zahradách. Toto místo bylo v pondělí také uklizeno. Podle pondělních informací mluvčího pražského magistrátu Víta Hofmana se předměty z Bertramky i z Kinského zahrady měly třídit na květiny, svíčky a další předměty včetně fotografií a plyšáků a předávat rodině k dalšímu využití. Část květin si měla zachovat pietní charakter a měla by být dál použita.

Lidé začali chodit spontánně ke Gottově vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Přicházeli i v dalších dnech a místo zaplnili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty, které pokryly ulici i před sousední vilou.

Gott podlehl těžké nemoci 1. října před půlnocí. Léčil se s akutní leukemií. Veřejnost se s ním mohla naposledy rozloučit v pátek 11. října na Žofíně, kam dorazilo zhruba 49.000 lidí. V sobotu se konala zádušní mše ve svatovítské katedrále, kam se přišli s legendou populární hudby rozloučit příbuzní, přátelé, spolupracovníci, politici, zpěváci, herci, sportovci a další pozvaní hosté. Sobota byla zároveň dnem státního smutku.