Zprávy | Z archivu rubriky


Za mimořádného zájmu veřejnosti začalo v pátek v osm hodin ráno v pražském paláci Žofín poslední rozloučení se zpěvákem Karlem Gottem, který zemřel minulý týden po těžké nemoci. Do metropole se po celý den sjížděli jeho fanoušci ze všech koutů Česka i ze zahraničí. Do Velkého sálu paláce, kde byla na pódiu umístěna rakev s ostatky zpěváka, lidé přicházeli v tichosti, někteří se slzami v očích. Většina přinesla drobnou kytičku, něktří ale i veliké kytice. Po odchodu z paláce Žofín lidé pak venku čekali ve frontách, aby se mohli zapsat do kondolenčních knih. V sále zněl výběr Gottových písní, pořadatelé zvolili pomalejší skladby. Zaznívaly i písně v němčině.

Rakev zdobilo květinové srdce od manželky Ivany s nápisem "Miluji tě navždy", nad ní visela velká černobílá Gottova fotografie. Rakev byla obklopena velikými bílými hořícími svícemi, po stranách pódia stáli vojáci. Na pódiu vedle státní vlajky bylo vystaveno Gottovo vyznamenání za zásluhy I. stupně, které v roce 2009 obdržel od tehdejšího prezidenta Václava Klause. Po rozhodnutí vlády se rozloučenilo konalo se státními poctami. U stupínků vedoucích k rakvi stáli čtyři muži, kteří pomáhali plynulému postupu smutečních hostí a umisťování květin. V sále bylo od rána mnoho věnců a květinových košů od Gottovy rodiny, firem i veřejných institucí. Fanoušci, kteří v pátek na Žofín dorazili, se shodli v tom, že velkolepě pojaté rozloučení, výzdoba a celá organizace jsou skvělé. Zaznívala od nich slova jako "nádhera", "krása", "super", s dovětkem, že Gott si to zaslouží.

V sobotu se pro pozvané hosty koná zádušní mše ve svatovítské katedrále na Pražském hradě. Vláda vyhlásila na den Gottova pohřbu státní smutek.

I v den posledního rozloučení s Karlem Gottem v paláci Žofín přicházely k jeho vile na pražské Bertramce desítky lidí. Přinášeli další květiny a svíčky, které už v předchozích dnech zcela pokryly část ulice před zpěvákovým domem. Pietní místo zůstane u vily Gottových ještě několik dnů, Technická správa komunikací ulici uklidí v pondělí ráno.

Hlavní město společně s Prahou 5 zřídily pietní místo také v Kinského zahradě. Gott je čestným občanem páté městské části. Lidé tam u černobílé zpěvákovy fotografie shromáždili desítky svíček a květin. Organizátoři také před vchodem do Musaionu mezi antickými sloupy umístili šest kondolenčních knih, kam Gottovi příznivci mohli napsat své vzkazy. Na pietní místo v Kinského zahradě budou také po uzavření smutečního místa v paláci Žofín převezeny květiny, které tam Gottovi příznivci během dne položili. V zahradě budou vystaveny následující dva dny.

Rozloučit se s Karlem Gottem mohou o víkendu lidé nejen v Praze, ale i v dalších městech Česka. Pietní místa vznikla například v Brně, Karlových Varech nebo Sokolově. V Ostravě jako výraz piety zhasne noční osvětlení věže Nové radnice, Sýkorova mostu a Bolt Tower v Dolních Vítkovicích. Obyvatelé Plzně, Gottova rodného města, mohli vzkazy do kondolenčních knih v mázhauzu radnice psát do pátečního poledne, lidé zaplnili ve dvou knihách téměř 500 stránek. Lidé před radnicí také pokládali svíčky a květiny.

Gott byl hvězdou české populární hudby od 60. let až do současnosti. Vydal skoro tři stovky alb, na svém kontě má desítky milionů prodaných desek. Své poslední album s názvem Ta pravá vydal loni. Zlatým a Českým slavíkem byl zvolen dvaačtyřicetkrát, poprvé už za rok 1963 a naposledy v roce 2017. Jeho úmrtí vyvolalo mimořádný ohlas doma i v zahraničí.