Zprávy | Z archivu rubriky


Polsku chybí dálnice, která by propojovala jihopolskou Vratislav či hlavní město Varšavu s Prahou. Uvedl to polský premiér Mateusz Morawiecki po společném zasedání české a polské vlády ve Varšavě. Zmínil se i o možnosti dálnice, jež by z Krakova vedla přes Moravu dál do Rakouska či Maďarska. Lepší silniční propojení by podle předsedy polské vlády zlepšilo česko-polskou spolupráci v ekonomice, turismu nebo výměně zboží. Zatímco Polsko má nyní ve výstavbě nyní 1000 kilometrů dálnic, polský tisk píše o "české dálniční letargii", když se loni v ČR podařilo uvést do provozu jen čtyři kilometry nových dálnic a letos to má být dalších 26 kilometrů. O nutnosti využít polské zkušenosti s výstavbou dálnic se na twitteru zmínil český ministr dopravy Vladimír Kremlík. "O Polsku se mluví jako o zázraku, pokud jde o výstavbu dálnic. Máme se co učit," poznamenal. Premiér Andrej Babiš dnes označil Polsko za jednoho z nejdůležitějších partnerů, se kterým má Česká republika nadstandardní vztahy. Babiš s Morawieckým jednal o evropských tématech i nadcházejícím summitu zemí visegrádské skupiny, který se 12. září uskuteční v Praze.

O budoucí podobě společné zemědělské politiky EU, africkém moru prasat a bezpečnosti potravin mluvil ministr zemědělství Miroslav Toman s polským kolegou Janem Krzysztofem Ardanowským. Toman podle mluvčího ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého ocenil, že se díky dialogu a aktivnímu přístupu podařilo situaci týkající se dovozu polských potravin uklidnit. "Na druhou stranu však musím podotknout, že problémy s bezpečností a kvalitou potravin dovážených z Polska přetrvávají," poznamenal Toman. Zmínil například salmonelu u kuřecího masa nebo pesticidy. Svého kolegu proto požádal o aktuální informace týkající se postupu avizované reformy veterinárního dozoru v Polsku. O dvojí kvalitě zboží jednal se svým polským protějškem i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. K hlavním bodům patřila i jaderná energetika, nebo umělá inteligence.

Dalším důležitým tématem v současných česko-polských vztazích je vývoj kolem rozšiřování hnědouhelného dolu Turów v těsném sousedství české hranice severně od Hrádku nad Nisou. Polsko má podle ministra životního prostředí Richarda Brabce v plánu konzultace, ve kterých bude chtít situaci kolem dolu lidem v Libereckém kraji vysvětlovat. S polským ministrem mluvil také o nelegálním přemisťování odpadů. Ještě před tiskovou konferencí po společném jednání ministři obrany podepsali dohodu o spolupráci mezi vojenskými letectvy.

Restaurátoři dokončili práce na obnově obrazu Boj Pražanů se Švédy na Karlově mostě roku 1648, který se nachází v Zrcadlovém bludišti na Petříně. Na renovaci jednoho z nejrozměrnějších výtvarných děl v České republice odborníci pracovali čtyři roky. Obnova se uskutečnila za plného provozu bludiště. Muzeum hlavního města Prahy za restaurování obrazu zaplatilo ze svého rozpočtu přes 1,8 milionu korun. Další náklady si vyžádaly menší stavební úpravy k zajištění vhodnějších klimatických podmínek. V budoucnu by mělo být obnoveno také předpolí obrazu. Novinářům to dnes řekli zástupci Muzea hlavního města a akademický malíř a hlavní restaurátor Petr Kadlec.

Dioráma, tedy velký obraz s plastickým popředím, vytvořili v roce 1891 za 50 dní sourozenci Karel a Adolf Liebscherovi ve spolupráci s Vojtěchem Bartoňkem u příležitosti Zemské jubilejní výstavy. Obraz je namalovaný na jednom z největších v jednom kuse utkaných pláten o rozměrech 10,5 krát 8,16 metru, které si umělci nechali přivést z Holandska. Jejich počin považuje akademický malíř a hlavní restaurátor Petr Kadlec za revoluční. Na špatném stavu obrazu vážícím 150 kilogramů se podepsal nejen zub času, ale také zateplení budovy. Poškodili ho i návštěvníci, kteří k němu házejí mince, plátno bylo podle Kadlece téměř na 100 místech od mincí potrháno. Obraz zachycuje konec třicetileté války, kdy na Karlově mostě studenti a profesoři jezuitské koleje zabránili postupu švédské armády, která chtěla dobýt Staré Město.