Zprávy | Z archivu rubriky


Na zámku ve Valticích v pondělí společně zasedala česká a slovenská vláda. Ministři obou zemí se potkali už posedmé, řešili především problémy Evropské unie, NATO, klimatickou politiku i otázku migrace. Dohodli se také na spolupráci v oblasti dopravy a obrany. Například při nákupu armádních vozidel, ale také při výrobě munice. Z jednání ministrů dopravy zase vzešlo společné prohlášení o spolupráci na vybudování vysokorychlostní trati, která spojí Prahu s Bratislavou.

Premiér Andrej Babiš po jednání zopakoval svůj apel na změny ve fungování Evropské rady. Měla by jednat častěji a diskutovat o tématech, která si sama vybere. Slovenský premiér Peter Pellegrini podotkl, že Česko i Slovensko mají nárok na to, aby se staly hybatelem lepšího fungování EU. Babiš i Pellegrinina tiskové konferenci hovořili také o potřebě hlubšího jednání evropských členů Severoatlantické aliance.

Zástupci obou vlád probírali například i nedostatek zdravotnického personálu, možnost poskytovat v pohraničí zdravotní péči pro pacienty obou zemí, ale také daňové systémy obou zemí.

Andrej Babiš a Peter Pellegrini po společném zasedání také informovali, že 30. výročí sametové revoluce oslaví představitelé České republiky a Slovenska spolu s kolegy z visegrádské čtyřky, tedy Maďary a Poláky, v neděli dopoledne v Praze, odpoledne na Slovensku. V Praze zahájí vzpomínkové akce slavnostní večer 16. listopadu v Národním divadle. V neděli v české metropoli premiéři zemí V4 otevřou dopoledne výstavu v Národním muzeu, později je čeká oběd v Kramářově vile. Pak se přesunou na Slovensko na ceremoniál u památníku Brána svobody u soutoku řek Dunaje a Moravy pod hradem Děvín na kraji slovenské metropole u hranic s Rakouskem. Připomenou si tak podle Pellegriniho oběti a perzekuci těch, kteří přes přísně chráněnou hranici utíkali. Po slavnostní večeři je podle slovenského premiéra připraven galaprogram ve slovenském Národním divadle, do nějž byli pozvaní všichni nejvyšší ústavní činitelé za posledních 30 let bez ohledu na stranickou příslušnost a vystupování.