Zprávy | Z archivu rubriky


Mezi nejpopulárnější potenciální kandidáty na prezidenta patří podle průzkumu agentury STEM/MARK současný premiér Andrej Babiš (ANO), moderátor a herec Marek Eben nebo senátor a kandidát z minulých prezidentských voleb Jiří Drahoš. Babiš ale zároveň s Václavem Klausem mladší patří mezi potenciální kandidáty, které nejvíce lidí volit odmítá. Nejmenší odpor voličů budí podle průzkumu generál Pavel, kterého nebylo ochotno volit 29 procent respondentů. Většina oslovených respondentů považuje prezidentský úřad za důležitý, jeho pravomoci by ale neposilovali. Podle průzkumu zná pravomoci českého prezidenta dobře jen každý sedmý oprávněný volič.

Podle Jana Buriance ze STEM/MARK lidé nechtějí, aby byl prezident jen kladeč věnců, váhají ale, zda by měl být exekutivní politickou silou nebo protiváhou dalších politiků. Podle agentury voliči očekávají, že by budoucí prezident měl mít zkušenosti s praktickou politikou, ale do prezidentské kandidatury by měl vstupovat jako nestraník. Nejlépe by měl být z diplomacie nebo ekonomie. Muže jako hlavu státu preferují častěji lidé starší 60 let, voliči současného prezidenta a ti, kteří chtějí pravomoci prezidenta posílit. Naprostá většina oslovených se shodla, že by prezident měl spojovat společnost a nepoužívat vulgární výrazy. Výzkum byl podle agentury uskutečněn telefonickým a online dotazováním. Zúčastnilo se ho 820 lidí nad 18 let.

Jako o možných uchazečích o příští prezidentské klání se v poslední době mluví například o kandidátech z roku 2018 Drahošovi, Fischerovi a Hilšerovi, kandidaturu také nevyloučili generál Pavel nebo předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Prezident Miloš Zeman označil za dobré potenciální kandidáty vedle Středuly také šéfa Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého. Sám by volil Babiše. Premiér několikrát možnou kandidaturu odmítl. Naposledy se k případné kandidatuře přihlásil hudebník a někdejší politik Michael Kocáb. Na začátku roku nevyloučil kandidaturu bývalý prezident Václav Klaus. Domnívá se ale, že to je úkol pro nové generace. Naopak znovu se o prezidentský úřad nechce ucházet Michal Horáček, který se zúčastnil minulé volby.

Asi 20 studentů z iniciativy Univerzity za klima, kteří ve středu obsadili vstupní halu rektorátu Univerzity Karlovy (UK) v Karolinu, chce na místě zůstat i přes noc na pátek. Žádají rezignaci rektora UK Tomáše Zimy, který se podle nich staví nezodpovědně k ochraně klimatu. Protestující studenti to řekli novinářům. Univerzita Karlova má zhruba 45.000 studentů, mezi dvacítkou stávkujících na místě jsou i studenti z jiných škol. Reakci univerzity ČTK zjišťuje. Prorektor Jan Konvalinka studentům na tiskové konferenci řekl, že respektuje jejich právo vyjádřit názor, ale doporučil jim, aby se místo stávkování v Karolinu raději zapojili do diskusí akademických senátů svých fakult. Studenti uvedli, že mezi nimi nejsou jen posluchači Univerzity Karlovy, ale i jiných vysokých škol v Praze, Brně či Olomouce. Studují například umělecké, matematicko-fyzikální nebo humanitní obory.

Protestující Zimovi vytýkají zejména aféru kolem spolupráce univerzity s úvěrovou společností Home Credit, která se zavázala univerzitě po dobu tří let poskytovat ročně půl milionu korun. Vedení univerzity čelilo za toto partnerství kritice a Home Credit od smlouvy následně odstoupil. Vedle toho studenti poukazují na to, že Home Credit patří Petru Kellnerovi, který přispívá Institutu Václava Klause, jenž popírá klimatické změny. Zima řekl, že neodstoupí. Dodal, že vítá kritickou diskusi, ale setkání se zástupci stávkujících studentů ve středu podle něj ukázalo, že o debatu příliš zájem nemají. Rektor se studenty diskutoval ve vstupní hale, kterou obsadili.

Minimální mzda v Česku by se měla navázat na průměrnou mzdu a měla by odpovídat aspoň její polovině. Shodli se na tom předáci dvou největších odborových centrál. Na odborářské konferenci o sociálním dialogu to řekl šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) to podporuje. Zaměstnavatelé dlouhodobě požadují vzorec pro stanovení nejnižšího výdělku, poloviční podíl k průměrné mzdě je podle nich ale vysoký. Minimální mzda letos činí 13.350 korun. O jejím navýšení by měla v pondělí jednat tripartita. Odboráři požadují přidání o 1650 korun, podnikatelé nabízejí 700 korun. Ministerstvo práce připravilo návrh se třemi variantami - s růstem o 1150, 1350 a 1650 korun. Pokud se shoda nenajde, rozhodne vláda.

"Je tu veliký tlak od zaměstnavatelů, neustále chtějí vzoreček (pro navyšování minimální mzdy). Pokud minimální mzda nebude aspoň na 50 procentech průměrné mzdy, není možné o vzorečku jednat," řekl Dufek. Zaměstnavatelé o stanovení rovnice pro výpočet minimální mzdy usilují dlouhodobě. Podle Svazu průmyslu a dopravy by nejnižší výdělek měl odpovídat 44 procentům průměrné mzdy z předloňska. Ministryně práce Maláčová uvedla, že nízké mzdy musí stát doplácet sociálními dávkami. Podotkla, že Slovensko a Polsko budou v příštím roce mít minimální mzdu přes 15.000 korun, i když mají méně výkonnou ekonomiku než Česko.

Muzeum v Mostě ve čtvrtek zpřístupní novou stálou expozici baronky Ulriky von Levetzow, poslední lásky romantického německého básníka Johanna Wolfganga Goetheho. Výstava nese název Anděl ve třpytu par. Součástí expozice je i publikace věnovaná slavné granátové soupravě Ulriky von Levetzow od gemologa Radka Hanuse a sada šperků. Expozici za dva miliony korun zaplatil kraj a ministerstvo kultury. Kurátor expozice Jiří Šlajsna uvedl, že název Anděl ve třpytu par vychází z pojmenování, které dal Ulrice Goethe. Výstava má podle něj ukázat Ulriku v jiném světle než jako lásku a přítelkyni Goetheho. "Je to osobnost, která je skoro zapomenuta, ale zároveň je velice důležitá pro náš kraj a měli bychom si ji připomínat," komentoval Šlajsna cíl výstavy. Baronka téměř celý život strávila na třebívlickém panství na Litoměřicku. Na zámku žila od roku 1824, kdy jí bylo dvacet let, až do své smrti v roce 1899. Výstava rekapituluje život Ulriky i její rodiny. Expozice je v češtině, němčině a angličtině.

Ulričiny šperky jsou klenotem celé expozice. Na jejich převoz dohlíželi policisté. "Šperk je velmi významnou empírovou památkou. Zajímavostí je, že byť se říká, že je to šperk Ulriky, ve skutečnosti patřil šperk její matce, po které ho Ulrika zdědila," uvedl gemolog Hanus, který je zároveň restaurátorem šperků. V náhrdelníku chybělo sedm granátů. "Museli jsme je doplnit," řekl Hanus. Kameny jsou odlišeny asi milimetrovými nápisy "Nový kus 2018". Ulrika se s německým básníkem potkala jako sedmnáctiletá při pobytu v Mariánských Lázních roku 1821. Goethe, kterému v té době bylo 72 let, se do ní zamiloval. Mladá šlechtična jej odmítla, ale sama se nikdy nevdala.

Český dům v Bratislavě, který v sobotu slavnostně otevře prezident Miloš Zeman, bude třetí takovou institucí, kterou Česko ve světě zřídí. Dosud fungují České domy pouze v Moskvě a v Jeruzalémě. Ve všech případech tato zařízení provozují Česká centra, uvedla na dotaz ČTK mluvčí Českých center Petra Jungwirthová. Česká centra zřizuje ministerstvo zahraničí, působí ve 24 světových městech. Slouží k propagaci Česka především prostřednictvím kultury, představují také úspěchy české vědy, výzkumu a inovací. České domy ve všech třech zemích budou činnost Českých center doplňovat. Česká a slovenská vláda v pondělí na společném zasedání ve Valticích uzavřely dohodu o jednorázovém slovenském příspěvku na vytvoření Českého domu. Česko podobně podpořilo vznik Slovenského domu v Praze. Bratislava přispěje na Český dům 376.000 eury (9,6 milionu korun).

Nejdéle funguje Český dům v Moskvě. "Má specifickou roli, neboť je výjimečným zázemím pro dlouhodobě působící zástupce českých firem v Ruské federaci," uvedla. Český dům v Moskvě nabízí kancelářské zázemí s byty pro zástupce českých společností vyvážejících do Ruska, poskytuje i služby pro pořádání obchodních jednání a nabízí českým občanům hotelové a gastronomické služby. Nový Český dům v Bratislavě bude sloužit jako informační a kontaktní místo pro komunikaci se slovenskou veřejností a taktéž podporovat aktivity české krajanské komunity na Slovensku. Ministerstvo zahraničí už dříve oznámilo, že v něm budou sídlit agentury CzechTrade či CzechTourism. V roce 2020 je plánováno otevření designshopu, ve kterém se představí čeští designéři.