Zprávy | Z archivu rubriky


Ve školách v pondělí po dvouměsíčních prázdninách začal nový školní rok. Do lavic zasedlo skoro milion a půl žáků a studentů. To je meziročně o 17 a půl tisíce víc. Do prvních tříd nastoupilo téměř 108 tisíc dětí, celkem do základních škol chodí zhruba 953 tisíc žáků, což je o přibližně 12 a půl tisíce víc než loni. Do středních škol nastoupilo kolem 409 tisíc žáků, tedy meziročně asi o 5000 víc. Slavnostního zahájení školního roku se na různých místech po republice zúčastnili politici. Prezident Miloš Zeman se setkal se školáky v Třinci a premiér Andrej Babiš (ANO) s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) se zúčastnili otevření nové budovy Základní školy v Rudné u Prahy. Prezident řekl dětem, že jim nebude jako ostatní přát, aby se dobře učily, poslouchaly rodiče a učitele. "To je všechno pravda. Já bych vám chtěl nadto popřát něco jiného. Chtěl bych vám popřát zvědavost. Zvědavost, která vlastně znamená schopnost se ptát," řekl Zeman. Popřál dětem, aby nečekaly, co objeví v učebnicích, ale samy se snažily hledat třeba na internetu.

Školám ale často chybí učitelé. Podle odhadů ministerstva školství je to asi šest tisíc pedagogů. Přivést do škol kvalitní učitele by podle šéfa rezortu Roberta Plagy z hnutí ANO mělo pomoct zvýšení platů, od ledna jim vláda plánuje přidat deset procent. Ministr chce taky prosadit zákon, díky kterému budou moct učit i lidé bez pedagogického vzdělání. Noví učitelé by si museli vzdělání doplnit do tří let, první dva roky by na ně měli ve školách dohlížet zkušenější kolegové.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch změnil názor v případu padesátimilionové evropské dotace na výstavbu farmy Čapí hnízdo. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Podle Deníku N žalobce Šaroch zastavil stíhání premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO a dalších rodinných příslušníků a spolupracovníků. Závěry ale nemusí být konečné. Teď je bude posuzovat vedení Městského státního zastupitelství v Praze. "Vedoucí státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze nyní zjišťuje, zda je změna zákonná a důvodná," uvedl Cimbala. Podle něj se zatím nebude zastupitelství k rozhodnutí dál vyjadřovat.

Podle předsedy koaliční sociální demokracie Jana Hamáčka (ČSSD) nezbývá, než krok státního zástupce respektovat. "Zastavení stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) i jeho rodinných příslušníků a spolupracovníků bylo jednou z možností, jak mohl státní zástupce rozhodnout v případu Čapího hnízda," řekl novinářům.

Také opoziční politici respektují rozhodnutí státního zástupce, vyčkávají ale na podrobnější informace. Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila bude důležité, jak státní žalobce Jaroslav Šaroch zastavení stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) zdůvodní. I pokud bylo počínání v kauze v souladu s právem, nebylo určitě v souladu s etickými principy, řekl ČTK předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Starostové a nezávislí se domnívají, že by bylo lepší, kdyby Babiše osvobodil nezávislý soud. Podle ODS po tlaku Babiše a jarní výměně ministra spravedlnosti velká část společnosti neuvěří, že by stejné rozhodnutí padlo i u běžného občana.

V případu údajně neoprávněného čerpání 50milionové dotace na farmu Čapí hnízdo policie v dubnu navrhla obžalovat premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše a dalších pět lidí. Babiš dlouhodobě odmítal, že by se kolem farmy dělo cokoli nezákonného. V neděli řekl, že věří v zastavení stíhání.