Zprávy | Z archivu rubriky


Bezpečnostní informační služba varuje ve své výroční zprávě za rok 2018 před čínskými a ruskými špiony. Podle BIS v Česku loni operovaly všechny ruské tajné služby, jejich hlavním cílem je manipulovat rozhodovací procesy na všech úrovních státní správy. Ruské zpravodajce v ČR oslabilo vyhoštění tří členů diplomatického sboru v Praze v reakci na otravu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v Británii, stojí v dokumentu. BIS stejně jako před rokem zmiňuje, že dlouhodobým bezpečnostním problémem je naddimenzovaná velikost ruské ambasády v Česku, která vystavuje české občany hrozbě, že budou čelit kontaktu se zpravodajci. Podle výroční zprávy BIS se loni v Česku zvýšily i intenzita a rozsah čínských zpravodajských aktivit. Snaží se například vyhledávat spolupracovníky mezi českými akademiky, ve státní správě nebo bezpečnostních sborech. BIS ve výroční zprávě varuje před snahou zavázat si lidi pozvánkami do Číny. Vedle čínských a ruských aktivit nezjistila BIS závažné nepřátelské aktivity cizích zpravodajských služeb s výjimkou íránských. BIS ve výroční zprávě píše, že mezi íránskými obchodníky mohou být lidé s vazbami na bezpečnostní složky. BIS loni vyšetřovala také kyberútoky, dva se týkaly MZV. Za jedním podle kontrarozvědky stojí pravděpodobně ruští aktéři, za druhým zřejmě čínská skupina.

Situaci v oblasti terorismu a islamistické radikalizace v Česku hodnotí BIS jako klidnou. Potvrdila úmrtí jednoho z bojovníků, kteří odešli z České republiky, aby se připojili k teroristickým organizacím v Sýrii a Iráku.

Výroční zprávu vydalo v úterý i vojenské zpravodajství. Podle něj Česko ohrožují kyberšpionážní skupiny, které jsou financované a podporované jinými státy. Tyto skupiny útočí na důležité státní instituce.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský zkritizoval na justiční konferenci v Senátu současnou podobu soudní soustavy, především výraznou asymetrii u okresních soudů. Upozornil na to, že některé okresní soudy mají desítky soudců, kdežto u jiných je počet soudců v řádu jednotek. Podotkl, že tato soustava již dávno nekopíruje územněsprávní uspořádání státu, protože okresy byly zrušeny. "Vyzývám k zahájení věcné diskuse k překreslení mapy celé soudní soustavy tak, aby byla profesně i územně vyvážená," uvedl Rychetský. Za optimální model považuje soustavu, kdy v prvním stupni budou působit soudy nalézací, ve druhém soudy apelační a Nejvyšší soud bude působit jako soud výlučně kasačníl. Vyslovil se tak pro třístupňový model soustavy oproti stávajícímu čtyřstupňovému s tím, že soudy druhého stupně by řešily výhradně odvolání.

Tématem konference v Senáru je zhodnocení stavu českého soudnictví, a to zejména z hlediska délky soudního řízení a kvality soudního systému. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ANO) konstatovala s odkazem na srovnávací statistiky EU, že český systém je v evropském kontextu navzdory dílčím potížím standardní.

Ze statistik ministerstva spravedlnosti vyplývá, že u okresních soudů loni činila délka civilních řízení v průměru 276 dní, což je o 22 dní méně než předloni. Trestní řízení se v loňském roce naopak o den prodloužilo, a trvalo tak průměrně 202 dní. Rovněž u krajských soudů se délka civilních řízení zkrátila a délka trestních řízení vzrostla. Mezi jednotlivými soudy ovšem i loni panovaly výrazné rozdíly. Správní řízení, která se nejčastěji týkají pobytu cizinců, azylu či daňové problematiky, pak loni u krajských soudů trvala v průměru 440 dní.