Zprávy | Z archivu rubriky


Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil usnesení o zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) a členky společnosti Farma Čapí hnízdo Jany Mayerové. Jejich stíhání v případu údajného dotačního podvodu tedy pokračuje a spis se vrací do Prahy k dozorovému státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi. Stíhání Babišových rodinných příslušníků naopak definitivně končí. Pavel Zeman to uvedl na tiskové konferenci. Pražské městské státní zastupitelství pravomocně zastavilo Babišovo stíhání v polovině září. Podle Pavla Zemana to bylo předčasné a nezákonné.

Pro dozorujícího státního zástupce Jaroslava Šarocha je Zemanův právní názor závazný. Ve věci bude muset provést úkony a doplnění, které mu nejvyšší státní zástupce nařídí. "V současné době není důkazní situace na to, aby mohla být věc obžalována, nebo zastavena," uvedl Zeman. Zároveň ale zdůraznil, že nepředjímá, jaký má být výsledek vyšetřování, a že u obviněného Babiše i Majerové je nutné ctít presumpci neviny.

Andrej Babiš pokračování svého stíhání očekával. Řekl, že cítí úlevu, že z kauzy byla vypuštěna jeho rodina. Trend je pozitivní, uvedl k rozhodnutí šéfa žalobců.

Premiér jakoukoliv vinu dlouhodobě odmítá. Prezident Miloš Zeman už dříve uvedl, že pokud by bylo stíhání obnoveno, rozhodne o abolici. V jejím důsledku by bylo další Babišovo stíhání nepřípustné. Premiér opakovaně řekl, že by abolici nepřijal. Předseda ODS Petr Fiala očekává, že premiér Andrej Babiš (ANO) do vyřešení svých osobních problémů nabídne post premiéra jinému zástupci hnutí ANO. K odstoupení z čela vlády Babiše vyzval i předseda Pirátů Ivan Bartoš. Babiš by měl zvážit odstoupení z funkce i podle šéfa STAN Víta Rakušana. Podle předsedy KDU-ČSL Marka Výborného by v každé civilizované zemi předseda vlády odstoupil. Výborný i Rakušan uvedli, že by se všichni politici měli zdržet tlaku na orgány činné v trestním řízení. Podle předsedy hnutí SPD Tomia Okamury je teď potřeba vyčkat na pravomocný rozsudek. Podle komunistického poslance Stanislava Grospiče je třeba respektovat presumci neviny. Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček nevidí důvod k odchodu z vlády s hnutím ANO. Babišovy kauzy ale podle Hamáčka komplikují vládě práci. "Hnutí ANO zvítězilo ve volbách. Má plné právo i plnou zodpovědnost za to, koho nominuje na premiéra," uvedl Hamáček. Ani předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka nechce vyvolávat diskusi o tom, co rozhodnutí nejvyššího státního zástupce znamená pro vládní koalici. Musí se poradit vedení strany a poslanecký klub, řekl novinářům ve Sněmovně. Případné udělení takzvané abolice Babišovi prezidentem Milošem Zemanem by podle Chvojka znamenalo nerovnost v rámci právního státu.

Z auditní zprávy Evropské komise o možném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) vyplývá, že Česko by mělo vrátit skoro 284 milionů korun za dotace pro holding Agrofert. Její klíčovou část získal server iRozhlas.cz. Jiní média uvádějí 235 milionů korun. Deník N psal o ztrátě 451 milionů korun, později stamilionů korun. Podle konečné zprávy nejsou přidělené dotace v souladu s evropským a českým právem. Premiér závěry auditní zprávy odmítá. Poslancům ve středu řekl, že Česko nebude v souvislosti s auditem Evropské komise vracet žádné evropské dotace. Je přesvědčen o tom, že žádný střet zájmů nemá a ani mít nemůže, protože postupoval podle zákona, když vložil svou bývalou skupinu Agrofert do svěřenských fondů. Dokument, který do Česka doputoval v pátek, vládá odmítá zveřejnit. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) několikrát sdělila, že audit dorazil z Bruselu jako důvěrný.

O jeho publikaci uvažuje pražský magistrát, který je účastníkem řízení a který tedy auditní zprávu dostal také. Babiš v této souvislosti řekl, že by neměl námitek proti tomu, kdyby prověrku zveřejnil primátor Zdeněk Hřib (Piráti). "Klidně to zveřejněte, já se budu těšit, já s tím nemám žádný problém," podotkl. Hřib v úterý uvedl, že úřad zkoumá, jaké sankce by hrozily v případě, že by dokument zveřejnil. Alespoň závěry auditu očekává také česká pobočka organizace Transparency International. Při výzvách k zveřejnění listiny argumentuje doporučením evropské ombudsmanky. Na Evropskou komisi se ve věci zveřejnění dokumentu obrátila i část českých europoslanců.

Znění auditu je konečné. Potom, co obdrží českou verzi auditu, bude mít Česko dva měsíce na to, aby uvedlo, zda souhlasí, nebo nesouhlasí s doporučeními obsaženými v materiálu. Pokud by Česko část závěrů odmítlo, má ještě nárok vyvolat slyšení u Evropské komise.