Zprávy | Z archivu rubriky


Netradiční lesní kostel vznikl pro jediné vánoční betlémské setkání u Neznašov na Klatovsku. Klatovský sochař Václav Fiala zde s rodinou a s přáteli vykáceli v hustém lesíku rychle rostoucích japonských topolů půdorys chrámu, jehož obvod zvýrazňují světla, řekl Fiala ČTK. Večerní betlémské setkání připomene, že v roce 1223 u obce Greccio ve střední Itálii světec František z Assisi poprvé zorganizoval v přírodě připomínku narození Ježíše Krista. Dnes se takovým inscenovaným představením říká živý betlém.

Na myšlenku vytvořit krajinné umění přišel Fiala letos při mnohahodinovém letu z Austrálie. Na pláži Bondi v Sydney se účastnil mezinárodního sochařského setkání Sochy u moře. "Když jsme letěli zpátky, bylo to až depresivní, jak v letadle hučely motory a všichni se upřeně dívali na své displeje. A někde za Kuala Lumpurem jsem se díval do zalesněné krajiny a napadlo mě, že by bylo pěkné udělat kostel, který by byl vidět z letadla," popsal sochař. V topolové houštině nakonec s přáteli vykácel půdorys kostela s apsidou. "Ten kostel má 15 krát 30 metrů, je to v podstatě katedrála. Celý obvod je osvícený, takže jsme museli nechat dovézt rozvaděč a skoupit všechny svítící řetězy, potřebovali jsme jich asi půl kilometru," popsal sochař. Na vykácené ploše vztyčil pět metrů vysoký dřevěný kříž, který vyplňují polena z pokácených topolů. Na ploše je také stánek se svatými obrázky.

Tempo růstu cen bytů v Česku příští rok zpomalí pod pět procent. Podobně poroste také nájemné. Poptávka sice mírně klesá, ale zejména ve velkých městech se potkává s nedostatečnou nabídkou. Aby ceny začaly klesat, musel by přijít výraznější ekonomický otřes, což není příliš pravděpodobné. Uvedla to většina analytiků, které ČTK oslovila. Nájemné podle nich vzroste kvůli tomu, že vzhledem k vysokým cenám bytů stoupá poptávka po nájemním bydlení.

Podle posledních údajů poradenské společnosti Deloitte prodejní ceny bytů v Praze a krajských městech na konci pololetí vzrostly meziročně v průměru o deset procent na 60.700 korun za metr čtvereční. Nejdražší byla Praha (84.200 Kč), nejlevnější Ústí nad Labem (17.000 Kč). Byty meziročně nejvíce zdražily v Českých Budějovicích (o 21,8 procenta), naopak ve Zlíně o 4,1 procenta zlevnily.

"Růst ekonomiky zpomaluje, což může mít lehký vliv na pokles poptávky. Tu v posledním roce ale výrazněji ovlivnilo spíše zdražování hypoték kvůli růstu sazeb v ekonomice a omezení rizikovějších hypoték ze strany ČNB. Aktuálně je nižší poptávka po nemovitostech, což by mělo přetrvat i v příštím roce," uvedl analytik Moneta Money Bank Petr Gapko. Analytička Komerční banky Jana Steckerová míní, že ceny bytů i nájemné už narazily na svůj strop, především v Praze a Brně. "Zároveň ale neočekáváme nějaký zásadní pokles cen, spíše jejich stagnaci. Dalšímu růstu cen nemovitostí bude bránit pomalejší mzdový růst i obavy z vývoje ekonomické situace," dodala Steckerová.

Ministerstvo vnitra vedené Janem Hamáčkem (ČSSD) vládě doporučí nepřevádět úředníky zabývající se povolováním staveb z obcí na stát. Podle analýzy, kterou má ČTK k dispozici, odkáže na vysoké náklady spojené s přesunem až 13.500 úředníků a spisů. Náklady vnitro vyčíslilo od 2 do 32 miliard. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) připravující změny stavebního zákona míní, že analýza zahrnuje i nereálné krajnosti. "Počítáme s částkou dvou až třech miliard na transformaci a digitalizaci," řekla Dostálová ČTK. Podle nového stavebního zákona by měla v Česku vzniknout dvoustupňová povolovací soustava v čele s Nejvyšším stavebním úřadem, pod nímž mají vzniknout krajské stavební úřady, které budou mít v obcích pobočky. Nyní je v ČR 730 stavebních úřadů.

Případný pokles stavebních řízení na polovinu během přeměny stavebních úřadů může pro ekonomiku znamenat podle analýzy vnitra ztrátu až 204 miliard korun, tedy 3,5 procenta HDP. Dokument varuje, že paralýza úřadů způsobená problémy s přesunem zaměstnanců a materiálu může trvat rok až rok a půl. Pokles produkce podle autorů nebude okamžitý, lze na něj pohlížet jako na ušlý zisk. Návrh nového stavebního zákona má urychlit a zjednodušit povolování staveb. Zákon, který má řadu kritiků, by měl podle plánu vlády platit od roku 2021 a pomoct zrychlit výstavbu. Podle kritiků nahrává developerům a popírá veřejné zájmy.

Kateřina Nash dojela pátá v závodu Světového poháru cyklokrosařek na těžké rozbahněné trati v belgickém Namuru a po šestém dílu udržela vedení v průběžném pořadí. Dvaačtyřicetiletá prachatická rodačka zaznamenala svůj třetí nejlepší výsledek v sezoně po úvodních dvou závodech v USA, kde byla první a druhá. Na blátě v Namuru vládly Nizozemky, jež obsadily kompletní stupně vítězů. Pro první výhru v ročníku si navzdory pádu v posledním kole dojela Lucinda Brandová, jež porazila o 16 sekund Ceylin del Carmen Alvaradovou. O další minutu zpět dojela Annemarie Worstová.

Biatlonistka Lucie Charvátová byla na jedenáctém místě nejlepší z českých reprezentantů v závodech s hromadným startem na Světovém poháru ve Francii. V Le Grand-Bornand se přitom dostala do závodu až jako náhradnice. V deštivých podmínkách skončila Eva Kristejn Puskarčíková patnáctá, Markéta Davidová dvaadvacátá a mezi muži byl Michal Krčmář pětadvacátý. Oba závody vyhráli suverénně norští reprezentanti. Mužům kraloval Johannes Bö a ženám Tiril Ekchoffová, která ve francouzském středisku navázala na triumfy ve sprintu a stíhačce a zkompletovala vítězný hattrick.

Lyžařky Kateřina Janatová a Petra Hynčicová skončily na Světovém poháru v Planici ve sprintu dvojic deváté. Závod volnou technikou v hustém sněžení vyhrály Švédky Maja Dahlqvistová a Linn Svahnová před krajankami Jonnou Sundlingovou a Stinou Nilssonovou, které ovládly sobotní sprint jednotlivkyň.