Zprávy | Z archivu rubriky


Zoologická a botanická zahrada města Plzně se předposlední den roku dočkala půlmiliontého návštěvníka. V třiadevadesátileté historii zahrady dosud nikdy tolik lidí nepřišlo. Jubilejním návštěvníkem se stal Vladimír Finna, který se svými syny navštěvuje zoo 5-6 x do roka, včetně vánočních svátků. Jubilejního návštěvníka přivítal před polednem ředitel zoo Ing. Jiří Trávníček a 1. náměstek primátora města Plzně pan Mgr. Roman Zarzycký. Otec se syny obdrželi pamětní list a upomínkové předměty zoo včetně nejnovější knihy Záhada na ostrově lemurů. V půl milionu návštěvníků zoo doufala posledních zhruba osm let. Hranici 300.000 návštěvníků za rok zoo poprvé překonala v roce 2003, návštěvnost pak postupně stoupala, o tři roky později se poprvé přehoupla přes 400.000. Loni byla rekordních 481.773 lidí. K novému rekordu podle Trávníčka letos výrazně pomohl nový atraktivní pavilon filipínských motýlů. Až stovky barevných tropických motýlů poletují volně mezi lidmi. Plzeň je podle něj "tak trochu jiná zoo", výjimečná v množství chovaných zvířat a pěstovaných rostlin. Jako jediná v ČR v sobě spojuje botanickou a zoologickou zahradu.

Plzeňská zoo má mezi zoologickými zahradami v ČR pátou nejvyšší návštěvnost po Praze, Zlíně, Ostravě a Dvoře Králové nad Labem. V roce 2018 ji agentura CzechTourism uvedla jako 14. nejnavštěvovanější turistický cíl v republice, řekl mluvčí zoo Martin Vobruba.

Dva dny před svými 97. narozeninami zemřela v pátek Miloslava Kalibová. Přežila vypálení Lidic, pobyt v koncentračním táboře i pochod smrti. O jejím úmrtí informoval v pondělí mluvčí Památníku Lidice Filip Petlička. Z 143 lidických žen, které se dočkaly konce války, žije už jen Jaroslava Skleničková. Otce tehdy devatenáctileté Kalibové popravili nacisté v roce 1942 spolu s dalšími muži přímo v Lidicích. Vesnici následně kompletně vyhladili, nezbyla z ní žádná budova. S matkou a sestrou strávila Kalibová téměř tři roky v koncentračním táboře v Ravensbrücku, do Československa se vrátily 2. června 1945. "Svou osobní zkušenost předávala dětem, mládeži i dospělým na besedách a v rozhovorech. Její výpovědi jsou zachyceny v řadě filmových dokumentů," uvedl Petlička. Kalibová se před sedmi lety spolu s dalšími lidickými přeživšími setkala s německým prezidentem Joachimem Gauckem. Miloslava Kalibová se narodila 29. prosince 1922, zemřela v pátek. Poslední rozloučení s ní se koná 7. ledna v motolském krematoriu.

V Lidicích žilo za druhé světové války kolem 500 obyvatel, 10. června 1942 zastřelili nacisté 173 lidických mužů. Ženy a děti nejdříve strávily tři dny v tělocvičně kladenského gymnázia, poté byly děti od matek odděleny. Ženy nacisté převezli do koncentračních táborů. Děti, které nebyly vybrány k poněmčení nebo přesáhly jeden rok věku, skončily v polském Chelmnu, kde je nacisté s největší pravděpodobností hromadně zavraždili plynem. Zemřelo 340 lidických obyvatel. Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí. Vyhlazení Lidic bylo součástí německého teroru rozpoutaného po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Ruský prezident Vladimir Putin v novoročním pozdravu naznačil českému prezidentovi Miloši Zemanovi, že by ho rád viděl příští rok v Moskvě na oslavách 75. výročí konce druhé světové války. Zeman v pátek řekl, že kvůli kritickému ruskému prohlášení k českému rozhodnutí zařadit 21. srpen mezi památné dny zvažuje, zda návštěvu Moskvy nezrušit. "V přání prezidentovi České republiky Miloši Zemanovi V. Putin zdůraznil, že jeho účast na oslavách v Moskvě u příležitosti 75. výročí vítězství nad nacismem bude nepochybně symbolizovat přátelství a vzájemný respekt mezi národy Ruska a Česka," uvádí se na kremelském webu v informaci věnované pozdravu adresovanému hlavě českého státu. Vzkaz do Prahy je jedním z řady novoročních pozdravů adresovaných z Kremlu hlavám většího počtu států.

Miloš Zeman se předminulý týden podobně jako další vládní i opoziční politici ohradil proti prohlášení ruského ministerstva zahraničí, že české rozhodnutí ohledně 21. srpna sotva přispěje ke spolupráci mezi oběma státy. V pátek 27. prosince toto vyjádření dokonce označil za absolutní drzost. "Před časem jsem přijal pozvání prezidenta Putina na oslavu 75. výročí vítězství v druhé světové válce, a teď přemýšlím o tom tam buď vůbec nejet, anebo, což asi udělám spíše, tam jet a říci Rusům: Co kdybyste obrátili list a přestali si toto výročí připomínat?," uvedl Zeman.