Zprávy | Z archivu rubriky


Nejvíce nominací na Ceny české filmové kritiky za loňský rok získal film režisérů Martina Duška a Ondřeje Provazníka Staříci a komedie režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci. Oba snímky mají pět šancí na vítězství. V těsném závěsu za nimi je se čtyřmi nominacemi drama režiséra Václava Marhoula Nabarvené ptáče, které je i v užší nominaci na Oscary v kategorii cizojazyčný hraný film. ČTK to sdělilo Sdružení českých filmových kritiků. Výsledky budou vyhlášeny 1. února.

Road movie Staříci byla natočená na základě skutečné události, kdy se dva starší muži rozhodnou vzít spravedlnost do svých rukou. Jeho protagonisté Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička se ve filmu vydávají na cestu, na jejímž konci by měl pykat za své dřívější zločiny někdejší komunistický prokurátor. Dušek a Provazník natočili snímek podle příběhu někdejšího politického vězně Pravomila Reichla. Konverzační komedie Vlastníci je filmovým debutem divadelního režiséra Havelky, který v ní odhaluje lidské charaktery při schůzi majitelů bytů problémového domu.

V kategorii Mimo kino čeští kritici nominovali na ocenění špionážní minisérii HBO Bez vědomí, komediální seriál České televize Most! a krátkometrážní snímek studentky pražské Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění Darji Kaščejevové Dcera, který se dostal i do užšího výběru na Oscara v kategorii krátký animovaný film.