Zprávy | Z archivu rubriky


Ve věku 86 let ve čtvrtek ve Spojených státech zemřel český režisér a scenárista Ivan Passer. Informoval o tom server Variety. Představitel československé nové vlny spolupracoval například s Milošem Formanem. Podílel se na scénářích k jeho filmům Lásky jedné plavovlásky (1965) či Hoří, má panenko (1967). Passer do Spojených států odešel v roce 1969. Jako režisér natočil v tuzemsku jeden celovečerní film - Intimní osvětlení z roku 1965. V USA natočil celkem 15 filmů (včetně televizních).

V USA natočil například v roce 1971 snímek Zrozen k vítězství, ve kterém si zahrál George Segal, či o deset let později Cutterovu cestu s Jeffem Bridgesem a Johnem Heardem. V roce 1992 natočil životopisný snímek Stalin, ve kterém sovětského diktátora ztvárnil Robert Duvall. V roce 2007 Passer dostal Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu. Ve Spojených státech také vyučoval na filmové škole.

Passer byl bytostný ironik a skeptik, který se dokázal vyladit do hollywoodských poměrů, aniž se ztratil sám sobě, uvedl ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant. Přestože je Passerova režisérská filmografie docela skromná, V Hollywoodu se podle něj těšil velké úctě. Poprvé se Bregant s Passerem viděl před 17 lety, když u sebe doma uspořádal večírek pro Miroslava Ondříčka, který dostal ocenění od Americké asociace kameramanů. "Ivan rád vyprávěl historky, které od něj mnozí třeba už několikrát slyšeli, ale byla radost pozorovat, jak ho baví bavit lidi kolem sebe - a taky jak znovu a znovu testuje dramaturgickou stavbu takové historky, ze které by mohl být kousek filmu," vzpomíná filmový historik.