Zprávy | Z archivu rubriky


Premiér Andrej Babiš (ANO) se nehodlá zabývat nesouhlasnými připomínkami koaliční ČSSD a komunistů, kteří kabinet tolerují, proti tomu, aby vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) vedl až do příštích voleb ministerstva průmyslu a obchodu i dopravy. Předseda vlády při pracovní návštěvě Izraele řekl novinářům, že rozhodnutí považuje za svoji kompetenci. Havlíčka by měl Babiš do funkce ministra dopravy uvést v pátek, nahradí dnes odvolaného Vladimíra Kremlíka (za ANO).

Změnu ve vládě v pondělí Babiš navrhl kvůli kritizované zakázce na informační systém pro elektronické dálniční známky. Kremlík podle něj manažersky zakázku nezvládl. Prezident Miloš Zeman Kremlíka ke čtvrtku odvolal z funkce, zároveň pověřil řízením ministerstva Havlíčka. V čele ministerstva dopravy stane od pátku.

Premiér Andrej Babiš (ANO) podá trestní oznámení kvůli zakázce na elektronické dálniční známky. Informace, které dostává o propojení některých osob, jsou znepokojivé, řekl novinářům. Společnost Asseco Central Europe, která měla být dodavatelem IT systému, dnes uvedla, že je ochotna ukončit smlouvu se Státním fondem dopravní infrastruktury (SFDI) a nebude přitom žádat náhradu. Babiš také uvedl, že požádal všechny ministry, aby předložili vládě informace o veškerých zakázkách na informační technologie, které zrealizovali od počátku menšinové vlády ANO a ČSSD, tedy od června 2018.

Sport

22-01-2020 aktualizováno

Krasobruslař Michal Březina na mistrovství Evropy nečekaně vede po krátkém programu. Za jízdu získal 89,77 bodu a má náskok 1,32 bodu před Rusem Dmitrijem Alijevem. Průběžně třetí je šestnáctiletý ruský mladíček Artur Danieljan. Březina úvodní část soutěže vyhrál na ME vůbec poprvé, podařilo se mu to na třináctý pokus. Ve čtvrtečních volných jízdách bude Březina útočit na druhou medaili z velké akce po evropském bronzu z roku 2013. A má nejlepší výchozí pozici k tomu, aby po sedmiletém panování Španěla Javiera Fernándeze usedl na uvolněný trůn.

Tenistka Petra Kvitová postoupila do třetího kola grandslamového Australian Open. Sedmá nasazená si v Melbourne poradila s nepříjemnou Paulou Badosaovou ze Španělska dvakrát 7:5. Loňská finalistka Kvitová v příštím utkání narazí na pětadvacátou nasazenou Jekatěrinu Alexandrovovou. Ve formě hrající Ruska vyřadila Češku Barboru Krejčíkovou, která prošla do hlavní soutěže z kvalifikace a v prvním kole zaznamenala premiérovou grandslamovou výhru ve dvouhře, jasně 6:1 a a 6:3. Skončila také Kristýna Plíšková, která nestačila v dohrávaném utkání prvního kola na Heather Watsonovou a Britce podlehla ve třech setech 6:4, 3:6 a 1:6.

Obavy organizátorů extrémního závodu psích spřežení Šediváčkův long z nedostatku sněhu se zatím nenaplnily. Většina trasy vede po hřebenech Orlických hor, kde leží okolo 30 centimetrů sněhu. Nikdo ze závodníků neodstoupil a podmínky jsou dobré, řekl ČTK ředitel závodu Pavel Kučera. Čtyřiadvacátého ročníku závodu se účastní více než sto musherů z deseti evropských zemí a zhruba 700 tažných psů. Závod, který začal v úterý v podvečer v Deštném v Orlických horách, skončí v sobotu 25. ledna. Závod, který patří mezi nejnáročnější ve střední Evropě, je pojmenován po severském psu, kterého zastřelil myslivec před startem prvního ročníku závodu.

Od schválení léku pro použití v Evropské unii trvá ještě zhruba jeden či dva roky, než jsou dostupné i českému pacientovi. Informace zazněly na tiskové konferenci Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP). V Česku to má pro léky na vzácná onemocnění zkrátit připravovaná novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, která byla koncem roku předložená ministerstvem k připomínkám. Jak uvedl prezident AIFP Jakub Dvořáček, v USA jsou léky zhruba ze 70 procent dostupné dřív než v Evropě díky většímu trhu i jinému způsobu pojištění.

Nejdříve se podle Dvořáčka k novým lékům dostávají němečtí pacienti, poté velké trhy jako Velká Británie, Francie a Skandinávie. Střední a východní Evropa se dostává na řadu až ve druhé vlně. Po podání žádosti firmy u Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) se posuzuje bezpečnost a účinnost léku, ale také jeho nákladová efektivita, tedy zda přínos pro zdravotní, ale i sociální oblast předčí vynaložené náklady veřejného zdravotnictví. Potom takovému léku SÚKL určí maximální cenu, za kterou ho lze prodávat, případně úhradu z veřejného zdravotního pojištění. Na úrovni EU se podle Dvořáčka už dva roky jedná o tom, že by se některá část posuzování dělala pro všechny země společně. Ve vývoji je aktuálně zhruba 560 léků na vzácná onemocnění, kolem 150 z nich se týká rakoviny nebo geneticky podmíněných nemocí.