Zprávy | Z archivu rubriky


V domácí karanténě, kterou nařídily krajské hygienické stanice kvůli obavám z nového typu koronaviru, je k dnešnímu dni 307 lidí. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) pobývali v rizikových oblastech severní Itálie, ale jsou bez příznaků nemoci. Pokud by se u nich objevila horečka nad 38 stupňů Celsia, dušnost nebo kašel, byli by testováni. Podle ministra je třeba mluvit nejen o nakažených, ale i uzdravených. Vážnější průběh mají senioři a chronicky nemocní. Rozhodně podle ministra není na místě zavírat školy nebo vyhlašovat prázdniny.

Do Prahy se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) vrátí o víkendu zhruba 20.000 lidí, kterým skončí jarní prázdniny. Větší pozornost by měli svému zdravotnímu stavu věnovat ti, kteří přijedou z regionů Lombardie, Veneto, Piemont a Emilia Romagna. "Ne všechna lyžařská střediska jsou v postižených lokalitách," dodal ministr. Většina Čechů míří do regionu Trentino. Pokud se lidé vrátí z oblasti, ale nemají příznaky, rozhodne krajská hygienická stanice preventivně o jejich dvoutýdenní karanténě.

Kvůli koronaviru je třeba zvážit pořádání Světového poháru v biatlonu plánovaného na druhou polovinu příštího týdne v Novém Městě na Moravě. Andrej Babiš věc průběžně konzultuje s hejtmanem Vysočiny Běhounkem (ČSSD). Čas na rozhodnutí je podle Babiše do středečního dopoledne. Představitelé státu se budou situací kolem koronaviru zabývat na jednání bezpečnostní rady. Pořádání Světového poháru v biatlonu stojí podle Babiše 60 milionů korun a prodány byly vstupenky za 22 milionů.

Europoslanci mají dojem, že v České republice nefunguje jasný systém, který by identifikoval střet zájmů. Je zapotřebí situaci v příštích týdnech a měsících zanalyzovat. Na tiskové konferenci při ukončení mise skupiny poslanců Evropského parlamentu v ČR to řekla předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu Monika Hohlmeierová. Jeden z členů mise Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) také uvedl, že v Česku není směrnice o praní špinavých peněz dobře aplikovaná. Ne všechny společnosti dodnes splnily povinnost a identifikovaly skutečného majitele, řekl.

Podle Zdechovského se delegace zabývala propojeností podniků. "Vidíme velikánský problém hlavně pro malé a střední podniky. Ty velké mohou získávat dotace až ve výši stovek milionů korun a potom ty částky, které jsou pro ty malé, jsou opravdu neskutečně malé," uvedl. Podle Mikuláše Peksy (Piráti) ministerstvo financí v minulém volebním období odvedlo špatnou práci při zavádění směrnice. "Znemožňuje jednoduchou kontrolu propojenosti všech společností, které přijímají dotace. Zároveň je signifikantním způsobem podceněna pravomoc Nejvyššího kontrolního úřadu, který takto propojené firmy může jen velmi obtížně nebo vůbec kontrolovat," doplnil. Skupina poslanců do ČR dorazila zjišťovat fakta o údajném střetu zájmů premiéra Babiše.

Premiér Andrej Babiš (ANO) označil české europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) a Mikuláše Peksu (Piráti) za vlastizrádce, vzhledem k tomu, že v Evropském parlamentu otevírají téma jeho možného střetu zájmů. Postupují tak podle Babiše proti české vládě. Podle Peksy je označení europoslanců za vlastizrádce krajně nevhodné. Na tiskové konferenci Babiš zopakoval, že ve střetu zájmu není a v řešení svých majetkových záležitostí postupoval podle českého zákona. Delegaci označil za politickou misi. Podle Hohlmeierové se původně měli europoslanci sejít i s Babišem a ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem (za ČSSD). "Krátce před odjezdem do Prahy jsme obdrželi informaci, že nejsou ochotni s námi hovořit, protože jejich práce se netýká činnosti, kterou máme provádět jakožto CONT. Takovou odpověď jsme zatím z žádné členské země a od žádného ministra nedostali," dodala.

Pět českých turistů, kteří byli kvůli koronaviru od pondělního večera v karanténě v hotelu H10 Costa Adeje Palace na kanárském ostrově Tenerife, odletěli do České republiky. Šestá Češka, která je ve stejném hotelu od minulého týdne, ho zatím opustit nemůže. Na dotaz ČTK to uvedla ředitelka cestovní kanceláře Canaria Travel Lenka Viková. Češi opustili podle Vikové hotel nad ránem, cestovní kancelář jim zajistila zpáteční cestu běžným komerčním letem. "Mohli se rozhodnout, zda chtějí na Tenerife zůstat, rozhodli se ale pro návrat," řekla. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek uvedl, že španělské úřady trvají na okamžitém návratu turistů.

Pět Čechů přiletělo do hotelu v pondělí, vrátit se měli 6. března. Kvůli potvrzené nákaze koronavirem u jednoho z hostů, ale byla pro hotel se zhruba 1000 lidí, nařízena karanténa. O propuštění hostů, kteří přicestovali těsně před nařízením karantény, ve čtvrtek rozhodly centrální a regionální vláda. Canaria Travel bude po návratu s českými turisty řešit možnou kompenzaci zmařené dovolené.

Zájezdy do oblastí se zvýšeným výskytem koronaviru je možné bezplatně stornovat pouze v případech, kdy jsou významně omezeny podmínky zájezdu, informovala Asociace cestovních kanceláří ČR. Stejné stanovisko zastává i ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). O podmínkách zrušení samostatně prodávaných letenek však podle asociace rozhodují pouze dopravci. Koronavirus dosud zasáhl 53 zemí po celém světě, úřady hlásí přes 83.000 nakažených, většinou s mírným průběhem. V Česku zatím žádný případ nákazy zjištěn nebyl.

Asociace také vydala doporučení pro CK v případě prudkého zhoršení situace v průběhu zájezdu. Klientům s nařízenou karanténou musí kanceláře poskytovat informace o zdravotních službách, místních úřadech a konzulární pomoci, dále pomoc při komunikaci na dálku a také zajištění náhradní dopravy zpět do Česka. Klientům je také vystavováno potvrzení o karanténě. CK také mohou v průběhu zájezdu svým zákazníkům nabídnout přesun na jiné místo nebo okamžitý návrat domů.