Zprávy | Z archivu rubriky


Lidé s trvalým pobytem v Česku, kteří se od soboty vrátí z Itálie, musí tuto skutečnost oznámit bez osobního kontaktu lékaři. V mimořádném opatření, které má zabránit šíření nového koronaviru, o tom rozhodlo ministerstvo zdravotnictví, řekl novinářům premiér Andrej Babiš (ANO). Lékařům ministerstvo nařídilo, aby u všech těchto lidí rozhodli o dvoutýdenní karanténě, uvedl Babiš. Podle vlády je aktuálně v Itálii asi 16.500 Čechů. Lidé v karanténě budou mít nárok na nemocenskou. "Za porušení karantény hrozí podle zákona o ochraně veřejného zdraví pokuta až tři miliony korun," řekl premiér. Lékař bude oprávněn karanténu prodloužit, dodal Babiš. Současně vyzval zaměstnavatele, aby zaměstnancům vycházeli vstříc a domluvili se s nimi na práci z domova. Stát je podle Babiše připraven obratem vytvořit programy pro kompenzaci ztrát podnikatelů v souvislosti s opatřeními, které kvůli koronaviru vyhlásil.

Česko má 19 potvrzených pacientů s nákazou koronavirem. Tři lidé jsou v domácím léčení. Jedním z nakažených je roční kojenec. Nejstaršímu je 68 let. Uvedl, že většina pacientů pobývala v Itálii, jedna nakažená v americkém Bostonu a jedna se pak nakazila od příbuzných v Česku. U žádného infikovaného není vážný průběh nemoci. Osm lidí se léčí v pražské nemocnici Na Bulovce, sedm v nemocnici v Ústí nad Labem a tři jsou doma. Poslední potvrzená pacientka je z Ústeckého kraje a také zůstává v domácím léčení. Byla na lyžařském zájezdu v Lombardii, ale jinde než ostatní nakažení v tomto kraji.

Největší česká letecká skupina Smartwings, do které patří i ČSA, kvůli dopadům šíření koronaviru zavedla úsporná opatření. Snižuje frekvenci letů do většiny evropských destinací, snižuje mzdové náklady a zastavila nábor nových zaměstnanců. Zároveň připouští další redukci letů v případě poklesu poptávky. Smartwings podle mluvčí podruhé během jednoho roku musí čelit bezprecedentním a mimořádným okolnostem, které nemohla ovlivnit. Od loňského března nemůže provozovat nové letouny Boeing 737 MAX 8 kvůli jejich globálnímu pozastavení provozu.

Premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání s náměstkem ministra zdravotnictví Romanem Prymulou vyzval Čechy, aby kvůli koronaviru nejezdili nikam do Itálie. Lidé, kteří se odtud budou vracet, mají zůstat dva týdny doma. O změně postoje k návštěvám Itálie informoval krátce před společným jednáním s hejtmany na twitteru. Babiš také požádal zaměstnavatele, aby zaměstnancům, kteří mají zůstat doma dva týdny po návratu z Itálie, umožnili pracovat na dálku. "Toto preventivní opatření je nezbytné, abychom se vyhnuli nekontrolovanému šíření koronaviru v České republice," uvedl Babiš. "Samozřejmě budeme řešit ekonomické dopady, ale teď je maximální priorita zdraví našich občanů a zamezení šíření koronaviru," uvedl. Také ministerstvo zahraničních věcí doporučuje Čechům necestovat do Itálie. Zdůvodnilo to rozhodnutím ministerstva zdravotnictví o karanténě pro všechny, kdo se vrátí.

Na vysokých školách v Itálii je kolem 150 českých studentů, kteří tam vyjeli s programem Erasmus. ČTK to ekla mluvčí Domu zahraniční spolupráce (DZS) Lucie Durcová. Naopak v Česku studuje několik stovek Italů. Přes 170 by nyní mělo v ČR být se stipendijním programem Erasmus, další stovky jsou zapsány ve standardních studijních programech.

Místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež v rozhovoru pro Českou televizi Papež uvedl, že v Itálii bylo za posledních 14 dní 30.000 Čechů, z toho 15.000 s CK a 15.000 se do země vypravilo individuálně. Návštěvám nyní dominují lyžařská střediska.