Zprávy | Z archivu rubriky


Nakažení koronavirem se šíří i do dalších krajů. V Česku bylo ve středu večer 94 prokázaných případů nákazy novým typem koronaviru. Od úterý se tak počet infikovaných zvýšil o 31, což je zatím největší denní nárůst nakažených v zemi. Dva pacienti museli být podle něj kvůli infekci hospitalizováni na jednotce intenzivní péče. "Máme teď nově hlášenou pacientku z Brna, která je na lůžku intenzivní péče. A pacient na Bulovce byl rovněž dnes zaintubovaný," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Dodal, že v Česku nebyl zaznamenaný žádný další podobný případ, jako byl pražský taxikář, u kterého není jasný zdroj nákazy. Z potvrzených nakažených se z nemoci COVID-19 zatím nikdo nevyléčil. "Přestože jsou někteří pacienti, kteří již neprojevují nějaké klinické příznaky, to znamená v zásadě se cítí zdraví, tak stále jsou infekční," řekl Vojtěch České televizi. První případy nákazy koronavirem byly v Česku potvrzeny 1. března.

Uzavření škol v Česku, zavedené jako opatření proti šíření nového koronaviru, může podle odborníka paradoxně ohrozit životy seniorů, kteří jsou nákazou nejvíc ohroženi. Děti totiž mohou být nakaženy, ale bez příznaků nemoci, a nakazí pak prarodiče, kteří je budou hlídat. ČTK to řekl vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar. Lidé by proto měli podle něj seniory chránit před nákazou a zbytečně nechodit do jejich blízkosti, i když na sobě necítí žádné příznaky nemoci, jako je horečka, bolest svalů nebo dušnost. Téměř polovina poskytovatelů sociálních služeb v Česku, kteří zajišťují péči o seniory, postižené a další potřebné, už nemá pro své pracovníky roušky. Personálu v další desetině zařízení pak roušky vydrží nejdéle na tři dny. Ukázal to průzkum Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS), do kterého se zapojilo přes 700 zařízení z celé republiky. V domovech pro seniory žije asi 65.000 lidí. Dalších asi 100.000 osob využívá terénní sociální služby. Asociace poskytovatelů a odboráři už minulý týden poukazovali na to, že nákaza novým koronavirem nejvíc ohrožuje právě seniory a případná nemoc COVID-19 u nich má nejzávažnější průběh. Autobusový dopravce FlixBus zastavil provoz svých linek na území Itálie. Spoje budou přerušeny do 3. dubna. ČTK to sdělila mluvčí dopravce Martina Čmielová. Jde o všechny vnitrostátní i mezinárodní linky společnosti do Itálie. Své autobusové linky do Itálie v minulém týdnu přerušil RegioJet. Z Česka je od minulého týdne přerušen také veškerý letecký provoz do severní Itálie. Itálie je z evropských zemí novým typem koronaviru zasažena nejvíce. Eviduje přes 10.000 případů. Ministerstvo spravedlnosti zakázalo kvůli koronaviru soudcům i ostatním pracovníkům soudů služební cesty do zahraničí. Předsedy soudů vyzvalo, aby vyšli vstříc zaměstnancům s dětmi a umožnili jim pokud možno práci z domova. U zaměstnanců s nízkými příjmy by soudy měly podle úřadu zvážit uplatnění překážky v práci na straně zaměstnavatele.

Sněmovna na návrh svého předsedy Radka Vondráčka (ANO) předčasně ukončila nynější schůzi. Podle Vondráčkova dřívějšího vyjádření jde o preventivní opatření kvůli novému typu koronaviru. Vondráček se pro tento krok rozhodl po konzultaci s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministry. Dohodly se na tom i poslanecké kluby. Poslanci jedním hlasováním vyřadili všechny zbývající neprojednané body, čímž schůzi ukončili. Další řádná schůze je plánovaná na polovinu dubna. "Ta rizika jsou skutečně vysoká," řekl Vondráček. "V případě, že by se snad ta nákaza projevila zde v Poslanecké sněmovně, v karanténě by se ocitli i ministři vlády, členové Bezpečnostní rady státu. A za této situace skutečně není rozumné pokračovat v této schůzi," řekl.

Ústavní činitelé se dohodli, že kvůli šíření nového typu koronaviru zruší své zahraniční cesty. Po schůzce na Pražském hradě to řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Mohou ale podle něj existovat výjimky a je například na prezidentovi Miloši Zemanovi, zda pojede na plánovanou cestu do Číny. Jakých cest či jakého časového období se rozhodnutí týká, ústavní činitelé nesdělili.

Vyjádření německé kancléřky Angely Merkelové, že by se novým typem koronaviru mohlo v Německu nakazit přes 60 procent obyvatel, by podle českého premiéra Andreje Babiše (ANO) mohlo vyvolat paniku. Česko přijalo opatření, aby v zemi tak černý scénář nenastal, sdělil premiér ČTK. "Česká republika opatření přijala dříve než všechny státy v Evropě včetně Německa právě proto, abychom zabránili masivnímu rozšíření epidemie," uvedl Babiš. Hamáček uvedl, že neví, o jaká data kancléřka své vyjádření o možném rozšíření nákazy v Německu opírá.

Nejvyšší ústavní činitelé ve společném prohlášení odmítli nátlak Číny a odsoudili vyhrožování odvetnými opatřeními. Reagovali tak na dopis čínského velvyslanectví kvůli plánované cestě senátorů na Tchaj-wan. Zdůraznili, že Česko i jeho představitelé mají právo na nezávislé rozhodování v zahraniční politice. Potvrdili i zájem rozvíjet ekonomickou a kulturní spolupráci s Tchaj-wanem, podle nich to nezpochybňuje politiku jedné Číny, kterou Česko zastává. Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) se ústavní činitelé v bodě, který se týká Číny, neshodli, a museli hlasovat o znění společného prohlášení. Vystrčil před schůzkou mluvil o tom, že chce navrhnout odvolání čínského velvyslance.

Alianční vojska by se z Afghánistánu neměla stahovat překotně, varovali čeští ústavní představitelé. Řešení konfliktu je podle nich hlavně v afghánských rukách. Uvedli to ve společném prohlášení, na kterém se shodli na schůzce na Pražském hradě. Geograficky by se Česko mělo soustředit hlavně na oblasti přiléhající k Evropě a na oblasti, které jsou pro bezpečnost Evropy významné. Zdůraznili vzrůstající význam stabilizace a zajištění bezpečnosti v regionu Sahelu. Česká armáda se společně se spojenci angažuje v Mali, kde bojuje proti islámským radikálům. V zemi v současné době zajišťuje ochranu velitelství výcvikové mise Evropské unie, podílí se také na výcviku a na ochraně výcvikové základny. Od poloviny roku převezme velení této misi. Zároveň ministerstvo obrany navrhlo účast v protiteroristické jednotce Takuba, kterou by společně vytvořili pod francouzským velením některé evropské země. Česká armáda by do této bojové mise chtěla vyslat své speciální síly. Vláda již záměr odsouhlasila, nyní musí ještě vyslání vojáků schválit Parlament.

Stát vyčlení pro soukromé dopravce 100 milionů korun na pořízení dezinfekčních a ochranných pomůcek pro řidiče a další personál ve veřejné dopravě. Jde asi o 30.000 zaměstnanců. Ministerstvo dopravy také zajistilo zásoby dezinfekce, které bude v případě nutnosti dopravcům dodávat. Na tiskové konferenci to řekl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). V minulých dnech bylo zintenzivněno čištění vozů a nádraží. Podle ministra cestuje ve veřejné dopravě, zejména po uzavření škol, méně lidí. "Veřejná doprava je klíčové místo, kde dochází k potkávání velkého počtu lidí. Musíme to mít z hlediska hygieny a ochrany pod kontrolou," uvedl Havlíček.

Celní správa poskytla ministerstvu zdravotnictví 30.470 litrů zabaveného nelegálního lihu na výrobu dezinfekčních přípravků. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) bude dezinfekce primárně využita na autobusová a vlaková nádraží a veřejné prostory, které jsou přestupními místy a koncentruje se v nich velké množství lidí. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo financí a zdravotnictví. Důvodem mimořádného kroku je vysoká poptávka po dezinfekčních prostředcích a potřeba zajistit co nejplynulejší zásobování. "Líh je velmi účinná dezinfekce. Místo do ekologické likvidace tak v průběhu středy a čtvrtka zamíří do laboratoře, kde z něj podle receptury Světové zdravotnické organizace vyrobíme kvalitní dezinfekční směs," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).