Zprávy | Z archivu rubriky


Dodržování karantény kvůli nákaze novým koronavirem začnou kontrolovat policisté ve spolupráci s Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ). Lidem, kteří nebudou pravidla izolace dodržovat, hrozí pokuty až tři miliony korun. Informoval o tom ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). ČSSZ evidovala v úterý k 15:00 celkem 2436 elektronických neschopenek kvůli karanténě. Nová čísla úřad od středy ČTK zatím neposkytl. Lékaři mohou vedle e-neschopenek použít i papírové tiskopisy, které správě doručí pošta. "Máme seznam všech osob, kterým byla nařízena karanténa. V případě, že se ukáže, že karanténu nedodržují, vystavují se sankci," uvedl Hamáček. Dodal, že dostal desítky zpráv od prodavaček z nákupních center, které si stěžovaly na zákazníky. Slyšeli od nich, že se vrátili z Itálie a jsou v karanténě, přitom ale chodili na nákupy. "Končí legrace. My přijímáme drakonická opatření, abychom ochránili naše obyvatele. Pokud má někdo uloženou karanténu, tak ji bude muset dodržovat," řekl ministr vnitra. Dodal, že kontroly budou namátkové a policisté při nich budou vybaveni ochrannými pomůckami.

Do dvoutýdenní izolace musí všichni Češi i cizinci s trvalým či přechodným pobytem v Česku, kteří se od soboty vrátili z Itálie. Ohlásit se musí na dálku praktickému lékaři, ten je musí poslat do karantény. Vypíše pak e-neschopenku, nebo papírový tiskopis. V karanténě mají být i lidé, kteří byli v jiných krizových oblastech.

Vládní opatření proti koronaviru považuje prezident Miloš Zeman za nezbytná pro ochranu zdraví všech obyvatel Česka. Na twitteru to uvedl jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Prezident vyzval lidi, aby dodržovali stanovená pravidla a nepodléhali strachu a panice. "Naše země vždy dokázala překonat všechna protivenství. Dokážeme to i nyní," uvedl Zeman. Dodal, že všichni mají táhnout za jeden provaz a být k sobě vzájemně ohleduplní a laskaví.

Vláda ve čtvrtek vyhlásila kvůli výskytu koronaviru na 30 dnů nouzový stav na celém území České republiky. Zakázala akce nad 30 osob, vstup do Česka cizincům z 13 rizikových zemí a cestu Čechům do nich i přítomnost lidí v provozovnách stravovacích služeb od 20 hodin do šesté hodiny ranní.

Opoziční politici vyjadřují podporu vyhlášení nouzového stavu a dalším vládním opatřením. Lidé podle nich mají přijatá opatření respektovat. Opozice zároveň vyzývá vládu, aby zajistila dostatek ochranných pomůcek pro zdravotníky. "Pokud máme krizi zvládnout, musí být lékaři, sestřičky, ale i hasiči, policisté a jiní plně vybaveni. Není možné, aby čelili náporu koronaviru bez dostatečného vybavení. Proto budu chtít po premiérovi a ministru zdravotnictví, aby veřejnost informovali, kdy toto vybavení bude dodáno," uvedl na twitteru předseda ODS Petr Fiala. "Je to tvrdé, ale čím přísnější budou opatření teď, tím méně bude neštěstí. Tak to prostě je," reagovala na vládní opatření první místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová. Vedení KDU-ČSL míní, že kroky vlády jsou na místě. "Je důležité, že vláda vyhlásila stav nouze, aby mohla operativně podnikat nezbytné kroky," řekl předseda lidovců Marian Jurečka. Strana zároveň apelovala na vládu, aby zvýšila ošetřovné ze 60 na 100 procent a aby kompenzovala firmám ušlý zisk. "Opatření respektuji jako nezbytná a prosím všechny, aby je akceptovali," uvedl předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) pokládá za správné a potřebné dál jednat o výměně čínského velvyslance, i když s návrhem na středeční schůzce ústavních činitelů neuspěl. O chování čínského velvyslanectví kvůli výhrůžnému dopisu ohledně senátorské mise na Tchaj-wan chce s prezidentem Milošem Zemanem a ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD) dál mluvit. Oznámil to novinářům. Vystrčil také uvedl, že s ohledem na doporučení zrušit všechny cesty do ciziny kvůli šíření nového typu koronaviru nyní neplánuje cestu na Tchaj-wan, i když mu její uskutečnění opakovaně doporučil senátní zahraniční výbor. "Cesta na Tchaj-wan je odložena. Až přijde čas a nebude potřeba se zabývat, podle mého názoru, nyní mnohem důležitějšími věcmi, tak předpokládám, že se k tématu Tchaj-wan vrátíme," řekl. Prezident Miloš Zeman by měl podle Vystrčila ze stejného důvodu zrušit návštěvu Číny. Zeman chce na summit zemí střední a východní Evropy s Čínou, který má být v polovině dubna v Pekingu.

Čínská ambasáda předala v lednu Hradu dopis, kde hrozila postihem tehdejšímu předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi (ODS) i českým firmám v Číně za cestu na Tchaj-wan. Proti dopisu a jeho výhrůžnému tónu se ohradila řada politiků. Nejvyšší ústavní činitelé ve společném prohlášení odmítli nátlak Číny a odsoudili vyhrožování odvetnými opatřeními. Vystrčil se podle svých slov nedozvěděl, kdo dopis adresovaný prezidentské kanceláři přijal. Dopis s razítkem čínské ambasády, který prezidentská kancelář podpořila dvěma přípisy, dostal Kubera během novoročního oběda na Hradě.