Zprávy | Z archivu rubriky


Mimořádná opatření vlády ohledně omezení pohybu osob a prodeje stojí ekonomiku až dvě miliardy korun denně, vyplývá z odhadů analytiků oslovených ČTK. Nejvíce přitom dopadají na služby, tedy maloobchod kormě potravin, letectví a dopravu, restaurace nebo ubytování. Zatím podle ekonomů nehrozí hromadné propuštění. A i s větším propouštěním by se podle nich ekonomika vypořádala poměrně dobře, protože nezaměstnanost v ČR patří k nejnižším v Evropě. "Šíření koronaviru a následné rozhodnutí vlády prakticky vymazaly z odvětvové mapy české ekonomiky činnosti cestovních kanceláří, stravování, ubytování, leteckou dopravu, kulturní a sportovní činnosti. Dále byly dramaticky poznamenány maloobchod, osobní pozemní doprava a řada služeb pro domácnosti. Odhaduji, že uvedená opatření stojí českou ekonomiku dvě miliardy korun denně v nerealizované přidané hodnotě," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Preventivní opatření vlády tvrdě dopadla podle hlavní ekonomky Heleny Horské především na obory, které se podílejí zhruba devíti až deseti procenty na ročním výkonu české ekonomiky a jejich roční tržby přesahují 500 miliard korun. "Lze říci, že každý pracovní den vyjma svátků toto opatření stojí českou ekonomiku až 1,5 miliardy korun na produkci. Lidské životy a zdraví je ale samozřejmě důležitější," uvedla. Analytici dále upozornili, že do budoucna by mohlo mít pro ekonomiku zásadní dopad přerušení výroby ve Škodě Auto, která kvůli koronaviru zvažuje karanténu. Firma se přitom podílí na českém hrubém domácím produktu zhruba pěti procenty, upozornila Horská. Šířící se nákaza nového typu koronaviru a s tím související vládní opatření mají devastující vliv na pražský kongresový průmysl. Zrušeno nebo přesunuto bylo minimálně 1200 akcí, které se měly konat v březnu až červnu a mělo se jich zúčastnit přes 320.000 delegátů. Ztráty z neuskutečněných kongresů k 13. březnu dosahovaly 980 milionů korun. Vyplývá to z dat neziskové společnosti Prague Convention Bureau. Ztráty pražského kongresového průmyslu se podle ředitele Prague Convention Bureau Romana Mušky pravděpodobně v nejbližší době ještě prohloubí. "Existenčně je ohroženo na 100.0000 kumulovaných pracovních úvazků, které turismus v Praze generuje, a z nichž zhruba 5470 připadá na kongresový průmysl," uvedl. Cestovní ruch v ČR zajišťuje na čtvrt milionu pracovních míst. Bankovní rada České národní banky na mimořádném jednání snížila jednomyslně základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na 1,75 procenta. Cílem je zmírnění dopadů situace způsobené epidemií koronaviru na české firmy, podnikatele a domácnosti. ČNB o tom informovala v tiskové zprávě. Bankovní rada je zároveň připravena úrokové sazby dále snížit, pokud si to vyžádá ekonomický vývoj. Zároveň ČNB dnes potvrdila připravenost reagovat na případné nadměrné výkyvy kurzu koruny svými nástroji. ČNB má k dispozici devizové rezervy 3,4 bilionu Kč. Koruna přitom v posledních dnech oslabuje až nad hranici 27 korun za euro.

Podle guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka je zřejmé, že nastane razantní útlum ekonomiky. S pokračováním mimořádné situace přitom podle něj roste pravděpodobnost, že ekonomika klesne. "Říci, jestli klesne k nulovému růstu, nebo dokonce do záporu je velmi obtížené, ale s každým dnem mimořádné situace narůstá pravděpodobnost horšího scénáře," uvedl guvernér. Odhady ekonomů i institucí z počátku roku počítali letos s růstem ekonomiky kolem dvou procent. Nyní se stále více ekonomů přiklání k nižšímu růstu. Někteří ovšem již hovoří i o stagnaci ekonomiky jako o optimistickém scénáři.

Dopad epidemie nového typu koronaviru na tuzemský cestovní ruch bude drtivý. V současném stavu podnikatelé tolik neřeší, jak minimalizovat ztráty, ale jak přežít. Například Praha v posledních dvou letech zaznamenala čilý turistický ruch v každém měsíci v roce. Dvě třetiny zahraničnch návštěvníků ČR přijíždí právě do hlavního města. Významně je nyní zasažen také Karlovarský kraj, jižní Čechy nebo jižní Morava. Budoucí vývoj nelze odhadovat. Po uklidnění situace by při obnově běžného režimu měli jako první pomoct domácí turisté. V rozhovoru pro ČTK to řekl ředitel státní agentury CzechTourism Jan Herget.

Struktura českého cestovního ruchu je podle Hergeta velmi pestrá a vzájemně se doplňuje. V březnu zejména Praha přišla o školní zájezdy z Itálie, duben a květen patří konferencím, které mají pro cestovní ruch velký ekonomický přínos. Následně již přichází hlavní sezona. "Jaro je typické také pro městskou turistiku. Olomouc a Brno se staly módními městy, spousta Čechů nelétala do přeplněného Říma nebo Barcelony, ale vyjížděla právě do těchto měst," uvedl dále Herget. Ztrátu podle něj samozřejmě pocítí také cestovní ruch na horách a v lázních. Karlovarský kraj je podle něj na cestovním ruchu ze všech regionů nejvíce závislý, každá desátá koruna, která se tam vydělá je právě z tohoto odvětví, řekl. Příjmy z cestovního ruchu podle České národní banky loni činily 167 miliard korun. Podle CzechTourism tvoří cestovní ruch tři procenta hrubého domácího produktu ČR a zajišťuje na čtvrt milionu pracovních míst.

Odbory automobilky Škoda Auto požadují 14denní karanténu pro všechny zaměstnance firmy. Zastavila by se tak výroba. Současná situace, která vzniká kvůli pandemii koronaviru, bude mít vliv na pracovní místa, řekl ČTK odborový předák Jaroslav Povšík. "Chci vyjednat 14denní karanténu pro lidi, aby se zjistilo, když budou v izolaci, že mají třeba nějaké příznaky a aby to někdo prověřil," řekl Povšík. Během karantény by firma podle něj vydezinfikovala všechna místa v závodu. Firma zároveň podle Povšíka musí sehnat dostatek dezinfekčních prostředků pro zaměstnance. Škodovka má prvního zaměstnance, u kterého se prokázala nákaza koronavirem. Pracuje mimo hlavní výrobní závod v Škoda Parts Center v Řepově, který s Mladou Boleslaví přímo sousedí.

Také odbory automobilky Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku požádaly firmu, aby na 14 dní kvůli zabránění šíření nákazy novým typem koronaviru přerušila výrobu. Zaměstnanci by mohli být doma v karanténě. ČTK to řekl předseda základní odborové organizace KOVO Hyundai Czech Patrik Fupšo. Přerušení výroby podle něj požadují sami zaměstnanci, kteří jsou připraveni po uklidnění situace výpadek výroby nadpracovat. Vyjádření firmy ČTK zjišťuje. V Moravskoslezském kraji bylo dosud potvrzeno 14 případů nákazy, z toho polovina v okrese Frýdek-Místek, ve kterém se automobilka nachází a množství zaměstnanců bydlí. Mluvčí automobilky Pavel Barvík sdělil, že výroba bude pokračovat za přijetí dalších zpřísňujících hygienických opatření uvnitř závodu.