Zprávy | Z archivu rubriky


Potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru v Česku přibylo na 833, během pátku se počet zvýšil o 68. Vyléčili se čtyři pacienti. Nejvíc nakažených je v Praze a Středočeském kraji. Vyplývá to z informací zveřejněných na webu ministerstva zdravotnictví. Ve čtvrtek přibylo 205 případů nákazy, což je dosud nejvyšší denní nárůst. V Praze je podle hlášení krajských hygienických stanic 124 nemocných, ve Středočeském kraji 108. Nejméně případů má Liberecký kraj s osmi a Vysočina s devíti nakaženými. Hlášení hygieniků zahrnují pouze ověřené nálezy, proto jsou mírně nižší než čísla včetně případů odhalených v laboratořích. Testů bylo ke čtvrteční půlnoci provedeno 11.619. V zahraničí se podle hlášení hygieniků nakazilo 38 procent nemocných, zbytek v Česku. Téměř polovina z nakažených v zahraničí se vrátila z Itálie, čtvrtina z Rakouska.

Zástupci vlády, která čelila kritice za nedostatek ochranných prostředků, přišli na pražské letiště, kde půl hodiny před polednem přistálo letadlo s dodávkou 1,1 milionu respirátorů z Číny. Další dvě zásilky se čekají v sobotu. Odborníci i politici apelují na veřejnost, aby dodržovala omezení pohybu na veřejnosti a karanténu, jinak mohou nastat ještě drastičtější opatření. Schodek státního rozpočtu kvůli dopadům koronaviru na ekonomiku letos podle ministerstva financí překročí 100 miliard korun. "Pozice je dobrá, nicméně ty výdaje budou tak obrovské a propady příjmů taky tak velké, že musím předložit novelu zákona o státním rozpočtu. Stále to počítáme, ale už teď to bude bezesporu víc než 100 miliard korun," uvedla ministryně finanací Alena Schillerová (za ANO).

Tuzemské laboratoře k dnešnímu ránu provedly 11.619 testů. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dodal, že i když roste počet infikovaných, věří, že se bude zvyšovat i počet vyléčených. Podle dosavadních informací je 63 pacientů s koronavirem v nemocnicích, z toho pět zůstává ve vážném stavu. Pro pacienta, který leží v pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) v kritickém stavu s nemocí COVID-19, budou moct lékaři použít experimenální lék Remdesivir. Americká firma Gilead, která ho vyrábí, schválila zařazení pacienta do svého programu a lék již odeslala do Česka.

Do Česka dorazila zakoupená zásilka 1,1 milionu respirátorů, první letadlo z Číny s dodávkou 150.000 rychlotestů na zjišťování nákazy novým typem koronaviru přistálo v Praze v noci na středu. Respirátory budou prioritně rozdány mezi nemocnice a zdravotnická zařízení. Pro veřejnost stát připravuje roušky, ale až po přednostním zásobení zdravotníků. Stát plánuje, že nejméně po dobu následujících šesti týdnů by do Česka měla mířit každý týden tři letadla s dodávkami zdravotnického materiálu z Číny.

Pro těžce nemocné koronavirovou infekcí bude podle předsedy Ústředního krizového štábu a náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly připraveno 400 lůžek s okamžitou možností na rozšíření kapacity na 800 lůžek. Limitem bude podle Prymuly umístit 1500 těžce nemocných. O přípravě na vyšší počet pacientů nemocných jednal krizový štáb na ministerstvu zdravotnictví. Tam by v případě nutnosti také vznikl velín, který by sledoval a organizoval rozmístění lůžek a kapacity celého systému. Zdravotníci se chystají na přeškolování sester na obsluhu přístrojů. Podle dřívějších vyjádření Prymuly může být v Česku v dubnu až 15.000 nemocných. Kontrola všech zdravotnických zařízení podle něj ukázala, že je v Česku přístrojů víc, než se předpokládalo. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) navrhl vyčlenit určitou kapacitu hotelů tak, aby bylo možné zdravotníkům poskytnout ubytování u zdravotnických zařízení.

Prymula apeloval na občany, aby používali textilní roušky. Stát se bude snažit je pro obyvatele získat. Opakované zásobování jednorázovými rouškami při dnešním nedostatku zdravotnických pomůcek je velmi komplikované.

Roman Prymula také navrhne vládě, aby zrušila slevové akce v obchodech. Podle něj to způsobuje komplikace kvůli shromažďování osob, rozvoz letáků je navíc potenciálním zdrojem šíření koronaviru. Problém se slevovými akcemi se podle Prymuly objevil v souvislosti s vymezením otevírací doby v obchodech, kdy mezi 07:00 a 09:00 mohou nakupovat pouze osoby starší 65 let nebo hendikepovaní. Objevují se podle něj stížnosti, že senioři všechno zlevněné zboží vykoupí.

Uzavření Prahy a jiných velkých měst by bylo nesmyslné, řekl Roman Prymula. V krajních případech se to může týkat malých vesnic, zmínil. O zákazu vycházení by se podle něj uvažovalo až tehdy, pokud by všechna opatření selhala.

Výdaje na náhrady mezd a platů pracovníků v nařízené karanténě kvůli šíření koronaviru proplatí zaměstnavatelům stát. Uhradí také 80 procent výdělku zaměstnanců obchodů, restaurací a dalších provozů, které se musely uzavřít. Schválila to vláda. Po jejím jednání to na tiskové konferenci řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Opatření má zmírnit dopady koronavirové krize na firmy a instituce a bránit propouštění. Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj v tiskovém prohlášení sdělil, že vláda mohla udělat víc, například zavést tzv. kurzarbeit či odpustit penále za neuhrazení odvodů za mzdy. Kurzarbeit je situace, kdy se zaměstnancům zkrátí pracovní doba, a ušlý příjem jim doplatí stát.

Zaměstnavatelé vyplácejí lidem v karanténě 60 procent základu výdělku. Výdaje by jim měl proplatit úřad práce. Podle ministryně je v Česku nyní 24.000 osob v karanténě. Pracovníci zavřených obchodů, restaurací a dalších provozů mají dostávat podle zákoníku práce svůj plný průměrný výdělek. Stát by z něj měl uhradit čtyři pětiny. Podle návrhu by měl proplatit dobu deseti dnů. Tak dlouho má zatím nařízení o uzavření platit. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) bude vláda analyzovat různé formy pomoci.

Vláda vyčlenila na bezúročné půjčky podnikatelům 10 miliard korun. Pět miliard korun bude směřovat na bezúročné půjčky poskytované v rámci programu Covid přímo Českomoravskou záruční a rozvojovou (ČMZRB). Dalších pět miliard korun ČMZRB využije jako záruku na úvěry od komerčních bank a dotaci na úrokové sazby těchto úvěrů. To by mělo podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) vytvořit až 40 miliard korun bezúročných půjček pro podnikatele. Bezúročný úvěr je možné využít například na úhradu mezd zaměstnanců, nákladů na energie, nájmu, k financování zásob, úhradě dodavatelsko-odběratelských faktur, k předfinancování pohledávek apod.

Sněmovna bude schvalovat vládní předlohu o ošetřovném v úterý od 11:00. Předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO) už vyhlásil podle sněmovního webu stav legislativní nouze. Ze webu vyplývá, že se bude konat jen druhé čtení, v němž mohou poslanci podávat pozměňovací návrhy, a závěrečné schvalování. Stát bude moci díky předloze doplatit ošetřovné za celou dobu uzavření škol rodičům dětí do 13 let, kteří s potomky zůstali doma. Uhradí ho také lidem, kteří se doma starají o postižené členy rodiny po uzavření stacionářů a dalších sociálních služeb. Příslušníci bezpečnostních sborů, tedy například policisté a hasiči, budou dostávat ve všech těchto případech nekrácený průměrný služební příjem.

Ošetřovné se nyní vyplácí devět dnů na děti do deseti let, samoživitelkám a samoživitelům pak až 16 dnů na školáky do 16 let. Na dávku z nemocenského pojištění mají nárok podle nynějšího zákona jen zaměstnanci, činí 60 procent vyměřovacího základu. Nový zákon má platit zpětně po celou dobu uzavření škol. Rodiny, které ošetřovné už čerpají a po devíti dnech jim skončí, nebudou muset posílat novou žádost. Rodiče starších školáků mohou získat podporu zpětně, když o ni požádají přes svého zaměstnavatele a splní podmínky. Doplacené ošetřovné by mohlo získat zhruba 190.000 lidí. Rozpočtové náklady by měly činit 2,7 miliardy korun za první měsíc.