Zprávy | Z archivu rubriky


Počet nakažených koronavirem v Česku se ke čtvrtečnímu večeru zvýšil na 1925 případů. Za posledních 24 hodin přibylo 271 případů. Celkem bylo otestováno téměř 27 tisíc lidí. Z nemoci COVID-19 se vyléčilo deset pacientů, devět nakažených zemřelo. Podle odborníků může být do konce března kolem 3000 nakažených a celkový počet případů může růst až k 15.000.

Ve čtvrtek večer zasedal Ústřední krizový štáb. Jeho šéf Roman Prymula stručně shrnul hlavní body jednání. Uvedl, že stát se připravuje na nárůst vážných případů onemocnění COVID-19 a chystá 2000 nemocničních lůžek pro vážně nemocné pacienty. Také řekl, že stát plánuje otestovat fungování chytré karantény na Jižní Moravě, po Velikonocích pak počítá s jejím rozšíření na celou Českou republiku. V případě chytré karantény jde především o včasné zachycení nakažených lidí do 3 dnů. Stát se také podle Prymuly chystá na zajištění kritické infrastruktury, čehož chce docílit důslednou ochranou zaměstnanců. Prodloužení nouzového stavu štáb podle něj neprojednával. „Tuto otázku řeší vláda. Je zřejmé, že nouzový stav asi neskončí uprostřed Velikonoc, tam dojde nepochybně k nějakému prodloužení, ale to není naše zodpovědnost. Pokud by došlo k legislativní změně, tak se může stát, že krizový štáb by byl nějak změněn v novém systému. Prvky, které tu působí, však budou působit bez ohledu na nouzový stav v nějaké podobě i nadále,“ vysvětlil možné budoucí fungování krizového štábu Prymula.

Vláda bude vyplácet osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ), které jsou postiženy nařízeními vlády, 15.000 korun měsíčně po dobu trvání opatření kvůli koronaviru. Po čtvrtečním jednání vlády to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). „Chceme po té sérii opatření vytvořit další podporu pro lidi, kteří se ocitli mnohdy ze dne na den bez příjmu,“ řekla Schillerová. "Vyplácet bychom měli po dobu omezení podnikání," dodala. Příspěvek by měla vyplácet finanční správa. "Odhad, kolik to bude stát, se dělá velmi těžce. Počet OSVČ je někde mezi 400.000 až půl milionem. Nedokážeme nyní odhadnout, kdo se přihlásí, ale hrubý odhad je přes sedm miliard korun měsíčně," uvedla ministryně. Zároveň chce připravit novelu zákona o spotřebitelském úvěru, který by měla pomoci podnikatelům například s odložením splátek. Zákony chce Schillerová předložit Sněmovně ve stavu legislativní nouze.

Stát již odpustil drobným podnikatelům část sociálního pojištění, konkrétně jeho minimální zálohy za půl roku od března do srpna. Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné nebudou muset v tomto období zálohy hradit.

Ministryně financí také informovala, že vláda změnila právní základ pro vydávání restriktivních opatření. Kabinet se opřel o zákon o ochraně veřejného zdraví, protože podle něj mohou platit i po skončení nouzového stavu, který v Česku platí od 12. března na 30 dnů. Schillerová odmítla také právní výklad, podle něhož by firmy zasažené opatřeními vydanými podle krizového zákona měly nárok na odškodné za ušlý zisk. Stát by podle ní neměl dost peněz, aby hradil firmám škody. "Náhrada škody za ušlý zisk, s tím se nedá počítat, protože by to byly biliony a ohrozilo by to fungování státu," řekla.