Zprávy | Z archivu rubriky


Ministerstvo vnitra požádalo o uvolnění dalších čtyř miliard korun na nákup ochranných pomůcek, ministerstvo zdravotnictví bude požadovat tři miliardy korun. Na twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Peníze půjdou z rozpočtové rezervy, kterou zvýšila tento týden přijatá novela státního rozpočtu. Dosud ministerstvo financí uvolnilo na nákup ochranných prostředků asi pět miliard korun.

Letadlo China Eastern přivezlo do České republiky čtyři miliony ochranných rukavic. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na twitteru zároveň uvedl, že hasiči rozvážejí do krajů přes půl milionu respirátorů, tři miliony roušek nebo tisíce ochranných obleků. "V těchto chvílích rozváží hasiči na kraje, a tedy i do domovů seniorů a sociálních služeb, přes půl milionu respirátorů, přes tři miliony roušek, tisíce ochranných obleků," uvedl ministr. Zároveň dodal, že ihned rozvezeny budou i dnes dovezené rukavice.

Další letadlo přistálo na letišti v Mošnově. Z Číny přivezlo 25 tun ochranných prostředků, mezi nimiž jsou roušky, respirátory či ochranné obleky. Podle původních plánů mělo přistát už v pátek, jeho let se ale odsunul až na dnešek, protože před víkendem nebylo do letadla připravené dostatečné množství materiálu. Společnost nechtěla do Česka posílat poloprázdné letadlo, protože by se tak navyšovaly náklady na přepravu zdravotnického materiálu. Zdravotnický materiál z Číny a Vietnamu už přepravilo 11 letadel.

V případě, že omezení ekonomiky kvůli opatřením proti šíření koronaviru budou trvat většinu druhého čtvrtletí, česká ekonomika zřejmě letos klesne o 6,7 procenta. Vyplývá to z nejnovějších odhadů České spořitelny. V případě, že by opatření trvala déle, tak by podle odhadů spořitelny ekonomika letos klesla o 9,9 procenta. Optimistický scénář pak počítá s rychlým nástupem tzv. chytré karantény a zvýšením vládních opatření na podporu ekonomiky. V takovém případě by ekonomika klesla letos o 4,2 procenta. Příští rok by ale mělo nastat ekonomické oživení a ekonomika by se měla vrátit k růstu.

Rovněž další finanční instituce většinou odhadují vývoj ekonomiky na základě několika scénářů. Zásadní nejistotou v současnosti je totiž podle ekonomů délka trvání karanténních opatření. Na počátku roku, před koronavirovou pandemií, se většina ekonomů shodovala, že česká ekonomika letos poroste zhruba o dvě procenta. "Česká ekonomika v letošním roce spadne do recese. Výrazně poklesnou investice a vývozy, mimo jiné i v důsledku poklesu německé ekonomiky, který předpokládáme v pásmu od mínus tří do mínus pěti procent. Do záporných čísel se dostane také spotřeba domácností," uvedl hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. Podle nejnovějších odhadů ekonomů Raiffeisenbank by měla česká ekonomika kvůli dopadům šíření koronaviru v letošním roce klesnout o 5,2 procenta. Pokles ekonomiky přitom očekávají u všech okolních států.

V domově důchodců v Břevnici u Havlíčkova Brodu se potvrdila nákaza koronavirem u deseti klientů a dvou zaměstnanců. Zařízení je v karanténě, zbylým z celkových 22 obyvatel domova a jeho pracovníkům záchranáři odebírají vzorky pro testy. Nemocní staří lidé zatím zůstali na místě, řekla ČTK ředitelka protiepidemického odboru krajské hygieny Alena Dvořáková. V Břevnici je zařízení se zvláštním režimem, stará se o lidi s demencemi. Nemoc COVID-19 objevila v šesti domovech pro seniory v Česku. Pro nemocné z domovů důchodců se vyhradí 329 lůžek v nemocnicích Na Bulovce, Na Františku, v lázních Toušeň a Těchoníně,uvedl ministr Adam Vojtěch (za ANO.

Nařízení ministerstva, podle něhož mají domovy seniorů vyhradit deset procent kapacity pro klienty nakažené nemocí COVID-19 kritizoval náměstek jihomoravského hejtmana pro sociální oblast Marek Šlapal (ČSSD). Je podle něj zcela mimo realitu. "Z domovů pro seniory nelze udělat nemocnici. Je možné zařídit dočasnou karanténu do výsledku testu, ale ne déle. Pak musí následovat převoz do nemocnice. Jakmile se nákaza rozšíří v zařízení, smrtnost bude obrovská a nikoho v domově neochrání ona nesmyslná desetiprocentní covidzóna," uvedl dále Šlapal.

Prezident Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče Robert Huneš uvedl, že personál domovů důchodců a podobných zařízení není vyškolen ke správnému nošení ochranných pomůcek. Mohlo by to způsobit kolaps pečovatelských služeb a vést k plošné nákaze v zemi. V Česku bylo podle statistické ročenky v roce 2018 v provozu 525 domovů pro seniory s asi 37.000 lůžky.