Zprávy | Z archivu rubriky


Dělníci na pražském náměstí Interbrigády odstranili v pátek ráno sochu maršála Ivana Koněva. Socha bude dočasně v depozitáři specializované firmy na uskladnění uměleckých děl. Následně se přesune do plánovaného muzea 20. století, jehož vybudování chystá hlavní město. Na náměstí v pražských Dejvicích by v budoucnu měl sochu nahradit památník osvobození Prahy na konci druhé světové války. Radnice nechala Koněvův památník loni kvůli opakovaným útokům vandalů zakrýt plachtou. Ta byla nakonec zase odstraněna. "Sejmutí bronzové sochy maršála Koněva z piedestalu na náměstí Interbrigády je pomyslným posledním tónem v etudě, která se v Bubenči rozehrála v roce 1980. Její echo bude nadále rezonovat v muzeu věnovanému dějinám dvacátého století v Československu a přispěje tak k objektivnímu výkladu naší nedávné historie," uvedl starosta Ondřej Kolář (TOP 09).

Ruská ambasáda se proti odstranění Koněvova pomníku v Bubenči ostře ohradila. Krok městské části Praha 6 považuje za porušení česko-ruské smlouvy o přátelských vztazích z roku 1993. "Vyjadřujeme rázný protest proti vandalským činům odvázaných municipálních činitelů. Hodnotíme to jako krok, který není přátelský, a je v přímém rozporu se Smlouvou o přátelských vztazích a spolupráci mezi Ruskou federací a Českou republikou z roku 1993," uvedlo ruské velvyslanectví na facebooku. Podle ambasády bylo porušeno ustanovení, podle kterého má Česko zajišťovat ochranu ruských vojenských památek na svém území. Ambasáda vyjádřila protest u českého ministerstva zahraničí a pohrozila blíže neupřesněnou reakcí.

Koněvova socha v nadživotní velikosti byla odhalena 9. května 1980 a je dílem sochaře Zdeňka Krybuse a architekta Vratislava Růžičky. Znalkyně ji ocenila na 13 milionů korun.

Krizový štáb by měl podle neziskové společnosti EDUin více komunikovat s ministrem školství Robertem Plagou (ANO). Podle EDUin na nedostatečnou komunikaci ukazuje úvaha premiéra Andreje Babiše (ANO), podle níž by mělo být jednou z podmínek pro znovuotevření škol dodržování metrových rozestupů mezi žáky. EDUin to uvádí v tiskové zprávě. Plaga v reakci na premiérovo vyjádření uvedl, že takové opatření by se nedalo provést. Babišova úvaha vyvolala odmítavé a pobavené reakce i na sociálních sítích. Někteří lidé vtipkovali, že by děti mohly mít kolem pasu připevněné metrové tyče nebo že by učitelé mohli polovinu třídy zavěsit ke stropu. "Již poněkolikáté se ukázalo, že krizový štáb předem nekonzultuje svá rozhodnutí v resortu školství s ministrem Robertem Plagou. Zvlášť v době krize to považujeme za nepřijatelné selhání," uvádí na wbu EDUin.

Školy jsou zavřené od první poloviny března kvůli epidemii koronaviru. Babiš řekl, že konkrétní plán pro jejich znovuotevírání by vláda měla představit po Velikonocích. Potřeba podle něj bude krom jiného také zajištění dezinfekce a pravidelného mytí rukou nebo kontrolu symptomů nákazy koronavirem, včetně měření teploty. Vyjádřil přesvědčení, že se žáci a studenti všech typů škol vrátí ke standardní výuce ještě před letními prázdninami. Plaga věří, že se školy otevřou ve druhé polovině května.