Zprávy | Z archivu rubriky


Pro pacienty s covid-19 bude v Česku za několik dní dostupný japonský lék proti chřipce favipiravir. Oznámil to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Česko podle něj získá část léku v tabletách z Japonska zdarma, část bude muset stát zaplatit. Jako první lék dostanou pacienti Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, pak by měl být k dispozici v dalších nemocnicích, kde se léčí pacienti s koronavirem. Česko je tak mezi dvaceti zeměmi, pro které Japonsko lék povolilo dodat. Podle ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Ireny Storové bude darovaná část léků stačit asi pro 20 až 25 pacientů. "Pokud by bylo potřeba pro české pacienty víc, ČR ho může koupit pro dalších zhruba 80 pacientů," řekla Storová. Podávat by se podle ministra mohl lidem se středně těžkým průběhem, kteří jsou v nemocnicích.

V českých nemocnicích už byly podané i další experimentální léky na covid-19. Americká firma Gilead schválila pro jednoho nemocného nasazení léku remdesivir. Firma teď podle Storové rozhoduje o tom, kolik dávek dodá do střední a východní Evropy. "Byla jsem ujištěna, že v rámci středoevropského a východního prostoru bude ČR jednou z prvních," doplnila Storová. Česká pobočka Gileadu podle ní ihned po tomto rozhodnutí podá žádost o schválení léku. SÚKL obratem dodá stanovisko ministerstvu, které ho schválí.

V Ústřední vojenské nemocnici byl několika pacientům podávaný hydroxychlorochin. Podle ministra nejsou léky, protože jsou experimentální, hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Všichni Češi, kteří se individuálně vracejí ze zahraničí do České republiky, musí předem oznámit české ambasádě v zemi, ze které odjíždějí, datum a způsob návratu. Informace poslouží hygienickým stanicím pro dohled nad navrátilci, kteří všichni budou muset do dvoutýdenní karantény. Na internetových stránkách na to upozornilo ministerstvo zahraničí. Nařízení se nevztahuje na cestující v mimořádných autobusových linkách, kdy oznamovací povinnost za cestující vykonává dopravce, a osoby jejichž repatriace je organizována MZV.

Vzhledem k uzavření hranic nefungují pravidelné přeshraniční železniční ani vlakové linky a není ani možné překročit hranice vozem taxislužby. Zastupitelské úřady proto doporučují lidem, kteří nejsou v zahraničí vlastním autem, aby se dopravili veřejnými dopravními prostředky nebo pomocí taxi na hraniční přechod, který poté přejdou pěšky. Na české straně hranice by si měli zajistit navazující dopravu. Minsterstvo ale zároveň upozornilo, že navrátilci nemohou kvůli ochraně zdraví využít v Česku veřejnou dopravu ani taxi. "Pokud občan nemá k dispozici možnost individuální dopravy, tedy auto na letišti nebo odvoz prostřednictvím příbuzných, lze v oznámení požádat o odvoz zajišťovaný zdarma Policií ČR," upozorňuje ministerstvo. V případě odvozu zajištěném rodinným příslušníkem nemusí rodinný příslušník, který repatriovanou osobu přepravuje, sám do karantény, pokud všechny osoby v autě budou mít ochranné prostředky na obličeji.