Zprávy | Z archivu rubriky


Zpět do vlasti se v následujících dnech vrátí 329 Čechů z Austrálie a Nového Zélandu. Bude to poslední a zároveň nejdelší a organizačně nejsložitější let, který pro uvízlé české občany ministerstvo zahraničí vypravuje. Do vlasti se aktuálně vrací 329 Čechů a 35 občanů EU a Švýcarska. MZV využilo pro repatriaci českých občanů spolupráci s korejskými aerolinkami, volná místa z Austrálie do Soulu a na cestě zpět z Prahy do Koreje tak využijí i korejští občané. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) se každý cestující uvedeného evakuačního letu na své cestě domů finančně podílí. „Na palubu letadla se dostali všichni Češi, kteří byli v Austrálii nebo na Novém Zélandu v nouzi. Tedy všichni turisté, studenti a lidé, kterým končila víza. Je to skutečně nejnáročnější let, a to jak organizačně, tak finančně, proto jsme stanovili příspěvek na repatriaci ve výši 700 eur, tedy zhruba 18 tisíc korun. Nemám informace, že by s tímto podílem měli lidé, kteří se chtějí vrátit, problémy. Jen zdůrazňuji, že skutečně jde o příspěvek, v žádném případě to nepokryje kompletní náklady této cesty,” uvedl Petříček. Příspěvky cestujících pokryjí asi čtvrtinu nákladů tohoto repatriačního letu, o proplacení další části požádá Česko také Evropskou unii.

Ministerstvo zahraničí tímto letem ukončilo plán repatriací českých občanů souvisejících s pandemií koronaviru, uvedl náměstek konzulární sekce Martin Smolek. "Nevylučujeme, že se situace změní a budeme muset ještě v souvislosti s vývojem v některých částech světa toto naše rozhodnutí přehodnotit, ale v tuto chvíli žádný další let neplánujeme," dodal. Podle něj české ambasády sice ještě řeší situaci jednotlivců či malých skupin Čechů v různých zemích, návrat do vlasti by jim ale ministerstvo chtělo zprostředkovat prostřednictvím evakuačních letů jiných států Evropské unie.

Repatriačními lety ministerstva zahraničí se od počátku pandemie nového typu koronaviru vrátilo podle informací MZV z minulého týdne do Česka zhruba 3000 lidí. Dalších více než 2500 přivezly z evropských zemí zvláštní autobusy. Česko dopravilo z různých destinací také přes 770 obyvatel dalších evropských zemí.