Zprávy | Z archivu rubriky


TOP 09 nepodpoří případný návrh na prodloužení nouzového stavu, nakloněn tomu není ani předseda ODS Petr Fiala. KSČM naopak s prodloužením nouzového stavu počítá. Další strany očekávají, s jakým zdůvodněním se případně na poslance vláda obrátí. Prodloužení nouzového stavu i za 30. dubna, do kdy nyní platí, bude potřeba podle místopředsedy vlády a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Nouzový stav v ČR platí od 12. března. "Omezování svobod nehodláme dále akceptovat a už vůbec ne v situaci, kdy není jasné, co se musí stát, aby byl nouzový stav zrušen. Z modu, kdy každý říká něco jiného, jsme se totiž pořád nedostali," napsala na twitteru předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Předseda KSČM Vojtěch Filip na dotaz ČTK, zda by jeho strana žádost o prodloužení nouzového stavu podpořila, odpověděl, že KSČM s prodloužením počítá. "Záleží na nákazové situaci," dodal. Podle předseda ODs Petra Fialy vláda nouzový stav k ničemu nepotřebuje. "Neudává žádné důvody, proč ho chce prodlužovat." Šéf Starostů a nezávislých Vít Rakušan poznamenal, že vláda naplánovala uvolňování přijatých krizových opatření až do června, tedy daleko za nyní schválenou hranici nouzového stavu. "Ale my tentokrát už budeme chtít tvrdá data: procento promoření populace, prognózu vlády, jak se bude situace vyvíjet. Jinak nevidím důvod, proč zvedat ruku pro prodloužení nouzového stavu," napsal ČTK.

Výuka do škol se do července v plném rozsahu nevrátí. Už příští týden by se mohly konat například státnice či rigorózní zkoušky na vysokých školách, pro maturanty se dveře škol zřejmě otevřou 11. května a skupinám školáků z prvního stupně základních škol 25. května. Nebude to ale formou povinné docházky a bude záležet na rozhodnutí rodičů. Skupiny budou fungovat i odpoledne, nahradí tak klasickou školní družinu. Pro chod školních jídelen bude hlavní hygienické hledisko, řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Učitelé, kteří patří do rizikových skupin, by se měli nadále věnovat vzdálené výuce a neměli by být ve školních skupinách, řekl Plaga.

Pokud rodiče umístí dítě do školní skupiny, neměli by mít podle Plagy nadále nárok na ošetřovné. Kolektivy by se podle doporučení vlády měly rozdělit do skupin po 15 dětech. "Pro první i druhý stupeň zůstává nosná vzdálená výuka," řekl Plaga. Školní skupiny mají rodinám ulehčit situaci. O nošení roušek ve skupinách by rozhodoval učitel, ve společných prostorech školy by bylo povinné. Naopak pokud budou děti sedět v lavicích po jednom a s dostatečnými rozestupy, roušky by mít nemusely. Letní tábory by se mohly uskutečnit ve druhé polovině prázdnin. Možnost jejich organizace v srpnu při dobrém vývoji epidemie zmínil epidemiolog Rastislav Maďar.

Schéma otevírání škol schválené vládou považuje náměstek libereckého primátora pro školství Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj) za nesmyslné. Obává se, že pro základní školy v Liberci bude problém splnit všechny pokyny. Základní školy na Vysočině, které ČTK oslovila, mají kapacity na to obnovit 25. května výuku na prvním stupni podle postupu, o kterém v úterý rozhodla vláda. Jak přesně bude obnovená výuka vypadat, se ale ještě nerozhodly. Dobrovolný nástup do školy podle některých ředitelů jen vnese do výuky zmatky, učitelům přibude práce, dál budou muset učit i na dálku, absence školních družin nepomůže pracujícím rodičům.