Zprávy | Z archivu rubriky


Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) chce v souvislosti s možným zmírněním zákazu cestování do zahraničí znát nejprve data od expertů. Až poté je možné dát veřejnosti jasnou zprávu, napsal twitteru. Kritizoval protichůdná vyjádření k tématu. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula ve středu v České televizi řekl, že se pravidla pro vycestování zřejmě zmírní, koncem března přitom prohlásil, že cesty do zahraničí mohou být omezeny i v příštím roce či dvou. Cestování Čechů do ciziny a vstup cizincům do Česka vláda zakázala kvůli pandemii koronaviru zhruba v polovině března. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) je lepší počkat, až se situace uklidní a riziko za hranicemi zmenší. Premiér Andrej Babiš si myslí, že zabývat se teď otevřením hranic je předčasné.

Chorvatsko plánuje v létě otevřít přístavy a některé kempy i hotely na odlehlejších místech, aby turistická sezona přinesla alespoň nějaké tržby. Novinářům to řekl chorvatský ministr turistiky Gari Cappelli. Zda k Jaderskému moři budou moci i čeští turisté nezáleží podle něj na jejich přání a na chorvatském turistickém sektoru, ale na krizových štábech a vládách dotčených zemí, napsal server Total Croatia News. Cappelli, kterého cituje deník Jutarnji list, připomněl, že české cestovní kanceláře přišly s plánem zřídit silniční a letecké koridory pro zdravé turisty, kteří by po návratu z Chorvatska nemuseli do karantény.

Prodejci s obchody nad 200 metrů čtverečních, které nejsou součástí obchodních center nad 5000 metrů čtverečních, nebo mají samostatný vstup z ulice, budou moci otevřít už 27. dubna. Prodejní plochu si totiž budou moci zmenšit vytýčením, například páskou. V dokumentu pro uvolňování opatření to na svém webu uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Harmonogram vlády kritizují zástupci podnikatelů. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy je uvolňování velmi pomalé, nebylo konzultováno s podnikateli, navíc ho považuje za nelogický. Od 9. dubna totiž mohou být otevřené hobbymarkety, které patří k největším prodejnám na trhu, uvedl dříve. Vládní plán ostře kritizují také zástupci obchodních center, kteří ho považují za diskriminační.

Nábytkářské řetězce působící na českém trhu se spojily a žádají vládu o přehodnocení harmonogramu otevírání obchodů a služeb. Chtějí být zařazení do první vlny, která byla stanovena na 20. dubna, vláda s nimi ale počítá až v poslední etapě od 8. června. Jsou schopna dodržet veškerá předepsaná bezpečnostní a hygienická opatření. Současný plán není podle nich spravedlivý. Dnes proto vládě odeslaly otevřený dopis. Harmonogram podle nábytkářských řetězců není dobře nastaven, když už minulý týden mohly být otevřeny hobbymarkety. V některých přitom tvoří většinu sortimentu nábytek a příslušenství do domácnosti. Tímto postupem je tak podle nich narušována hospodářská soutěž.