Zprávy | Z archivu rubriky


Hlavními zprávami startuje nová zpravodajská stanice CNN Prima News. Kanál nabídne téměř 30 pořadů, které se budou vysílat mezi kontinuálním zpravodajstvím.

Vlastní obsah bude stanice nabízet od 06:00. Dvakrát denně, v 09:30 a 17:30, je na programu interview s hostem. Zprávy budou až na výjimky každou hodinu. Hlavní hodinové souhrnné zprávy budou v 18:55. Stanice zároveň spustila vlastní zpravodajský web. CNN Prima má k dispozici jedno z nejmodernějších televizních studií v Evropě v novém sídle společnosti na pražské Vinici. Celková plocha studia je téměř 300 metrů čtverečních. Prostoru dominuje moderátorský pult se zabudovanou LED obrazovkou, hned za ním je jeden z několika velkých studiových LED panelů. Studio má jako jediné v zemi dvě patra, z horního bude možné vysílat a také vstupovat živě do programu. Barevnost studia odpovídá logu CNN Prima News, tedy modrá, červená a bílá. Záměr spustit čistě zpravodajskou televizní stanici oznámila Prima loni v dubnu. CNN Prima News se stane devátou stanicí v portfoliu skupiny Prima. Konkurovat jí budou stanice ČT24 nebo portál Seznam Zprávy. „ Na všech trzích s rozvinutým zpravodajstvím vidíte, že existuje prostor minimálně pro dva až tři stylově odlišné kanály. Nechceme ubírat diváky ČT24, protože vedle veřejnoprávní platformy je tu místo pro komerční zpravodajství. Výborně to funguje třeba v Británii, kde vedle sebe prosperují BBC a Sky News,“ prohlásil o novém projektu v nedávném interview pro Deník generální ředitel skupiny Prima Marek Singer.

V Praze v neděli ráno přistálo poslední letadlo se zdravotnickým materiálem z Číny, který prostřednictvím leteckého mostu dopravilo ministerstvo vnitra. Od 20. března, kdy byly lety zahájeny, přepravilo pět desítek letadel kolem 2000 tun roušek, respirátorů a dalšího materiálu. Vnitro dosud za objednávky zaplatilo skoro čtyři miliardy korun. Od spuštění leteckého mostu vyložili hasiči náklad zdravotnického materiálu z 52 letadel, uvedl ředitel záchranného útvaru hasičů Radim Řehulka v České televizi. K odvozu a distribuci materiálu použili 622 nákladních aut, která dohromady najezdila kolem 350.000 kilometrů. "Byla to naprosto nová situace, se kterou jsme se v tomto konkrétním případě zatím nesetkali," řekl televizi Řehulka. Ministerstvo nakupuje v Asii zdravotnický materiál centrálně mimo jiné pro záchrannou službu, některé nemocnice či domovy seniorů. Podle statistik distribuovalo vnitro k 30. dubnu skoro devět milionů respirátorů, přes 39 milionů rukavic či dva miliony návleků. Zdaleka nejvýraznější položkou jsou ale ochranné roušky, kterých vnitro s pomocí hasičů rozvezlo 62,8 milionu kusů. Největším odběratelem ochranných pomůcek byly kraje. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) po středečním jednání Ústředního krizového štábu řekl, že po skončení nouzového stavu by měla být za nákupy, skladování a distribuci zdravotnického materiálu zodpovědná Správa státních hmotných rezerv.

Nejdále je jednání o plném otevření hranic se Slováky a Rakušany, nejkomplikovanější bude asi jednání s Polskem. Ministr zahraničí Tomáš Petříček to uvedl na svém blogu. Petříček by chtěl o prvním měsíci letních prázdnin umožnit Čechům cestovat do Bulharska, Maďarska nebo pobaltských zemí, od srpna pak do Chorvatska, Řecka, Slovinska nebo na Maltu. Cesty do Německa budou záviset podle ministra na tom, jak se v této zemi bude epidemie koronaviru vyvíjet. Možnost vyjet do Bulharska, Maďarska či pobaltských států zdůvodnil ministr tím, že tyto země šíření nemoci covid-19 zatím zvládly podobně dobře jako Česko. "Věřím zkrátka, že od července bychom se mohli začít vracet k normálnímu fungování nejen schengenského prostoru," uvedl Petříček. V srpnu by Češi podle Petříčka mohli vycestovat nejen do Chorvatska, Slovinska a Řecka, ale také do mimoevropských vzdálenějších destinací, například do Kanady, Austrálie či Japonska. Cestování mimo Evropu bude podle ministra záležet i na obnově mezinárodních letů. Cestování do zahraničí bylo stejně jako obecně volný pohyb osob kvůli epidemii koronaviru až na výjimky zakázáno v půli března podobně jako v ostatních evropských zemích. S platností od 24. dubna vláda své opatření zrušila. Češi se ale musí při návratu prokázat negativním testem na koronavirus. Kontroly na hranicích potrvají zatím do 14. května. Nemožnost opustit republiku kritizovala část senátorů, která se chystala tento zákaz napadnout u Ústavního soudu. Podle nich takové opatření odporovalo základním ústavním právům.