Zprávy | Z archivu rubriky


Železniční i autobusoví dopravci v Česku můžou od příštího pondělí obnovit své linky do zahraničí. Vláda schválila uvolnění opatření, které přepravu cestujících za hranice zakazuje. Potvrdil to ministr dopravy za hnutí ANO Karel Havlíček. Omezení zavedené kvůli šíření koronaviru platí od 14. března. Havlíček zatím neupřesnil, za jakých podmínek by doprava do zahraničí měla fungovat. Někteří dopravci už v minulých dnech uvedli, že v případě uvolnění vládního zákazu jsou připravení své mezinárodní linky rychle obnovit.

Vláda také prodloužila v souvislosti s epidemií koronaviru nového typu ochranu vnitřních hranic do 13. června. Od 11. května začnou současně pro všechny fungovat hraniční přechody, které zatím slouží pouze pendlerům a kamionům.

Vláda také rozhodla o tom, že od 11. května budou moci na území Česka občané zemí mimo EU, a to kvůli sezonním pracím či zaměstnání v některých oborech. Musí mít ale negativní test na koronavirus. "Jedná se například o sezonní zaměstnance v zemědělství či pracovníky ve zdravotnictví a sociálních službách," uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo vnitra. Česko od poloviny března kvůli epidemii koronaviru neumožňovalo příjezd do země cizincům, kteří v zemi neměli trvalý pobyt. Umožnilo však setrvat těm, kdo do Česka dorazili předtím, a to i když jim končila platnost víza či maximální délka bezvízového pobytu.

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) vyzval v otevřeném dopise předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, aby se zasadila o to, že Evropa odsoudí ruské útoky na členské státy Evropské unie. Rusko podle něj vede proti EU hybridní válku, jejímž bojištěm se aktuálně stala Praha. Rusko a jeho přívrženci kritizují Koláře kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z náměstí Interbrigády. Kolář je pod policejní ochranou, stejně jako pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS). Kolář v dopise uvedl, že na tom, že Praha 6 sochu odstranila, by nebylo nic zvláštního, protože socha je majetkem městské části, a ta je oprávněna s ní nakládat v souladu s českým právem. "Akt sejmutí sochy z piedestalu ovšem vyvolal zcela nepatřičnou reakci Ruské federace, která se v reakci na toto zcela legální rozhodnutí Prahy 6 rozhodla reagovat vyhrožováním a zcela nepatřičným vměšováním se do vnitřních záležitostí Prahy 6, Prahy jako takové a ve finále celé České republiky," napsal Kolář. "Rusové nás již rok označují za nacisty, já osobně jsem podle jejich oficiálních představitelů 'Gauleiter', ruská ambasáda v Praze a ruští oficiální činitelé vyzývají české občany prostřednictvím sociálních sítí a dezinformačních webů k fyzické likvidaci těch, kdo v odstranění sochy 'mají prsty'," poznamenal starosta. Gauleiter byl vůdce regionální pobočky nacistické strany NSDAP.

Socha Koněva, oceněná znalkyní na 13 milionů korun, je nyní uložena v depozitáři v Měšicích u Prahy. Má se následně přesunout do Muzea paměti 20. století, jehož vybudování chystá hlavní město. Socha bude muzeu zapůjčena zdarma a dál zůstane majetkem Prahy 6.

V Česku v neděli přibylo 26 nových případů nákazy nemocí covid-19 na celkových 7781. Denní přírůstek byl o osm vyšší než v sobotu, ve srovnání s uplynulými dny ale zůstává velmi nízký a je na úrovni denních nárůstů z první poloviny března. Počet zemřelých s covid-19 se od nedělního večera zvýšil o čtyři na 249. Počet vyléčených vzrostl o osm, je jich celkem 3587. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 08:25.

Laboratoře v neděli provedly 3667 testů, nejméně za týden. Poměr počtu prokázaných nákaz k celkovému množství provedených testů byl 0,71 procenta. Je to nárůst proti sobotě, kdy poměr byl 0,46 procenta. Od středy do pátku ale tento poměr každý den přesáhl jedno procento. V Praze je největší počet nakažených, od počátku epidemie jich laboratoře v hlavním městě odhalily 1754. Počet nakažených v přepočtu na 100.000 obyvatel je nejvyšší v Karlovarském kraji, kde přesahuje 129 nakažených. Následuje Praha a s odstupem pak Olomoucký a Plzeňský kraj.

Obavy Čechů z ohrožení novým koronavirem se během dubna snížily. Určitou míru ohrožení nákazou pociťuje 68 procent lidí, což je o 13 procentních bodů méně než na konci března, zjistil průzkum agentury Ipsos. Současně o 12 bodů na 55 procent ubylo těch, kteří mají v souvislosti se situací strach ze ztráty zaměstnání. Nicméně více než třetině domácností v dubnu klesly příjmy. Přibylo lidí, kteří si myslí, že dostat virus pod kontrolu potrvá déle než půl roku. V polovině března o tom bylo přesvědčeni 15 procent, nyní 36 procent. Téměř polovina dotázaných uvedla, že má větší strach z ekonomických důsledků krize než ze zdravotních důsledků.