Zprávy | Z archivu rubriky


Novým předsedou Nejvyššího soudu se na desetileté funkční období stal šéf senátu trestního kolegia soudu Petr Angyalossy. Na Pražském hradě ho jmenoval prezident Miloš Zeman. Funkce šéfa Nejvyššího soudu byla volná přesně tři měsíce po odchodu Pavla Šámala k Ústavnímu soudu. Prezident ani Hrad předem neinformovali, koho Zeman do čela soudu vybral. Proces výběru kritizovala jako netransparentní prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová. Zeman při jmenování řekl, že nového šéfa NS vybíral ze čtyř kandidátů a se všemi se sešel. "U každého jsem si prostudoval jeho životopis a rozhodl se, jak jsem se rozhodl," uvedl prezident. Dodal, že Angyalossyho si na soud vybral předchozí předseda Šámal.

Angyalossy chce zrychlit rozhodování Nejvyššího soudu a posilovat důvěru lidí v justici. Dalším úkolem je generační obměna soudu. Angyalossy zvažuje, že by soud mohl vydat stanovisko, za jakých okolností lze žalovat stát kvůli náhradám za koronavirová omezení.

Bývalá předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová považuje za politováníhodné, že soud nepovede první místopředseda Mezinárodního trestního soudu v Haagu (ICC) Robert Fremr. České televizi řekla, že Fremr byl evidentně nejlepším kandidátem a jakákoliv jiná volba působí jako politizace funkce. Angyalossy výtku o politizaci své funkce odmítl. Řekl, že vždy věřil v apolitickou justici a nedovolil by zásahy politiky do spravedlnosti.

Opatření kvůli koronaviru zdržela členy expedice Tatra kolem světa 2 v Turecku. Nucenou pauzu však zvládají dobře, využili ji k procestování země. V rozhovoru pro ČTK to řekl člen expedice Marek Havlíček. Tatra vyrazila z Prahy v únoru. Tříletá cesta má vést přes 69 zemí pěti kontinentů. "Asi nejsilnější pro náš tým bylo, když nás tam odchytil Emre, spolumajitel rodinné restaurace. Rodina se nás ujala, poskytli nám parkoviště před restaurací," uvedl Havlíček a dodal: "Hlavně pro nás ale každý den uspořádali nějaký výlet. Jeli jsme se podívat do dalších rodin, k pekařům, do mešity." Poznamenal, že Sinop patří k nejméně "nakaženým" oblastem v Turecku, řada restrikcí kvůli koronaviru tam neplatí. Podle jeho slov se expedici daří získat důvěru místních i díky potvrzení o zdravotních kontrolách, kterými v Turecku prošli.

Cesta jihem a východem země byla podle Havlíčka náročnější. "Kvůli arménským hranicím i silné epidemii nás odevšad vyháněli. Šli jsme po ulici, přišli tajní policisté a začali nás kontrolovat. Odvedli nás na policii a tam nás testovali. Večer jsme zaparkovali na parádním místě, přijeli vojáci a vyhnali nás z města s tím, že není bezpečné tam kempovat. Nebo nás vyhnali kvůli tomu, že jsme za městem," popsal cestovatel. "Když se to stalo popatnácté, tak už jsme propadali trudnomyslnosti." Posádka nedávno řešila i opravu Tatry. "Oslovili jsme místní komunitu Čechů a Slováků, zda neviděli Tatru na vrakovišti. Tyto součástky jsou na autě od roku 1983 stejné. Někdo našel auto asi 200 kilometrů daleko. Posádka čeká na 22. květen, kdy se má otevřít hranice s Gruzií.