Kalendárium

lidovky1988.jpg
0:00
/
0:00

Krále Přemysla Otakara I., Lidové noviny nebo herce Josefa Beka, to vše a ještě něco navíc tentokrát připomene kalendárium.

V prosinci roku 1914 odjel do exilu poslanec říšského sněmu Tomáš Garrigue Masaryk. Vrátil se téměř na den přesně o čtyři roky později, tentokrát už ale jako prezident nově vzniklé republiky.


V polovině prosince roku 1230 zemřel český král Přemysl Otakar I. Syn krále Vladislava I. a Judity Durynské byl bezpochyby významný panovník, ale jeho cesta k trůnu nebyla lehká. V poslední čtvrtině 12. století byla situace v českých zemích dosti nepřehledná. V poměrně krátké době se na knížecím stolci vystřídalo několik Přemyslovců i sám Přemysl na něj zasedl dokonce dvakrát. Podruhé v roce 1197, to už ale definitivně. Přemysl bývá líčen jako obratný politik, zasahoval i do sporů v Říši a měnil své spojence. Jeho nejvýznamnějším činem bylo získání Zlaté buly sicilské. Tato listina českému království mimo jiné zaručovala hranice, které mu náleží, má svou zajímavou "předhistorii", popsal ji historik Josef Žemlička.

„Ty vztahy mezi českým knížectvím a Říší až do konce 12. století nebyly nějak přesně definované, takže každá strana si ten vztah může vykládat různě. Teprve v roce 1198 došlo k prví kodifikaci. V Čechách nastupuje Přemysl Otakar I. a situace je příhodná v tom, že tlak ze strany Říše ustupuje. Fridrich I. Barbarossa už je mrtvý, umírá i další ze silných štaufských císařů Jindřich IV. a v Říši proti sobě bojují dva tábory – první Filipa Švábského a druhý Oty IV. Brunšvického. Každý z těchto panovníků se snaží získat na svou stranu českého vládce. Ta první fáze vyvrcholila v září 1198, kdy Přemysl Otakar I. byl slavnostně korunován Filipem Švábským a při té příležitosti vydal Filip Švábský králi Přemyslovi privilegium, kde jsou poprvé definovány jakési vztahy mezi Čechy a Říší. Ovšem uplynulo pár let, Přemysl I. změnil stranu a prakticky totéž privilegium mu v roce 1203 potvrdil protivník Filipa Švábského Ota IV. Brunšvický. Takže byly dvě privilegia, které měly patně velice podobné znění. Z nich pak čerpala Zlatá bula sicilská vydaná 26. září 1212 dalším z panovníků, mladým nastupujícím Fridrichem II.“

Král Přemysl Otakar I. neměnil jen své spojence, ale také manželky. Zapudil svou první ženu Adlétu a oženil se s uherskou princeznou Konstancií. Právě s ní měl pak následníka trůnu Václava I. nebo Anežku, budoucí českou světici.


Před 115 lety vyšlo první číslo Lidových novin. Slavnou éru zažil deník za první republiky, kdy byly členy redakce slavní čeští spisovatelé, za všechny jmenujme třeba Karla Čapka, Eduarda Basse či Karla Poláčka. V padesátých letech bylo vydávání Lidových novin zastaveno a v osmdesátých noviny vycházely v samizdatu, oficiálně pak po letech mohly vyjít až po sametové revoluci.


Před devadesáti lety se v Hradci Králové narodil budoucí oblíbený herec Josef Bek.